Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start Aktualności
Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Wycieczka do schroniska dla zwierząt

W piątek 12 stycznia 2018 r. dzieci z kółka ekologicznego uczestniczyły w wycieczce do schroniska dla zwierząt w Henrykowie. Głównym celem wycieczki było przekazanie w ramach akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” zebranej karmy dla zwierząt.

 
Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji bohaterami zajęć w klasach I- III byli mieszkańcy Stumilowego Lasu. W tym wesołym dniu dzieci przyniosły do szkoły misie oraz pluszowych przyjaciół Kubusia Puchatka, obejrzały prezentację na temat tego bohatera i jego autora, słuchały bajeczki o Kubusiu, a na koniec wykonały w grupach piękne prace plastyczne. W ten sposób na korytarzu szkolnym powstała Kubusiowi galeria. Zobacz zdjęcia.

 
Koncert Noworoczny

W niedzielę 7 stycznia 2018 r. odbył się w naszej szkole trzeci już Koncert Noworoczny. Przed koncertem radna Rady Miejskiej w Osiecznej- pani Zofia Biała oraz Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna- pan Stanisław Glapiak złożyli wszystkim noworoczne życzenia. Gwiazdą tegorocznej imprezy była Krystyna Giżowska, która zaśpiewała zarówno pastorałki, jak i inne piosenki ze swojego repertuaru, m.in. „Nie było Ciebie tyle lat”, „Przeżyłam z Tobą tyle lat”, „Złote obrączki”, „Dwa serca jak pociągi dwa”. Po występie piosenkarki kolędę „Cicha noc” wykonał duet w składzie: Dominika Jurczyńska i Bartosz Wudarczak. Po piątoklasistach zaprezentowali się przedszkolacy, którzy zaśpiewali pastorałkę „Leć, kolędo w świat” i kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz zatańczyli ze wstążkami do utworu Fryderyka Chopina „Spring Waltz”. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za organizację tego pięknego koncertu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego przygotowanie- Dyrektorowi Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej- panu Zbigniewowi Schulzowi, Sołtysowi Świerczyny- panu Adamowi Pawlickiemu i Radzie Sołeckiej oraz nauczycielom Zespołu Szkół w Świerczynie. Zobacz zdjęcia.

 
XIII Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy

4 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół w Kąkolewie odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy, w którym wzięło udział ponad 90 uczniów z ośmiu szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Artur Paizert z klasy III, Marianna Dutka z klasy III, duet: Bartosz Wudarczak i Dominika Jurczyńska z klasy V oraz Jakub Kolańczyk z klasy VII. Jakub za piękne wykonanie utworu „Mario, czy już wiesz” otrzymał Nagrodę Dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej, natomiast Artur Paizert może pochwalić się wyróżnieniem. Dziękujemy organizatorom za świetne przygotowanie konkursu.

 
Koncert Noworoczny

 
Plan zajęć dodatkowych w styczniu

Plan zajęć dodatkowych w styczniu- KLIKNIJ

 
Wieści z przedszkola - grudzień 2017

Spotkanie przy choince

Okres świąteczny to czas radosnych spotkań w gronie najbliższych. 20 grudnia odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste spotkanie gwiazdkowe, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy w Osiecznej p. Stanisław Glapiak, radni: p. Zofia Biała i p. Zbigniew Demski oraz rodzice. O przedszkolakach nie zapomniał także Gwiazdor, który przybył z wielkim workiem prezentów. Podniosła atmosfera uroczystości udzieliła się wszystkim, a składane życzenia, kolędy, świąteczne wierszyki i piosenki wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Galeria

Spotkanie opłatkowe

22 grudnia cała przedszkolna społeczność zasiadła wokół choinki, aby wspólnie kolędować. Niezwykle wzruszającym momentem dla dzieci było łamanie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń. Następnie wszyscy zasiedli do stołu, na którym królowały pierniczki upieczone przez przedszkolaków.

 
Gwiazdka w szkole

W piątek 22 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Wigilię Bożego Narodzenia. Uczniowie spotkali się przy wspólnym stole, składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy. Do uczniów klas I - III przyszedł długo oczekiwany Gwiazdor z wielkim workiem pełnym prezentów. Uradowane dzieci zaśpiewały mu kolędę i zaprosiły do siebie do domów także w niedzielę. Klasa III przygotowała krótką inscenizację pt. „Przy wigilijnym stole”. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku i herbatki przygotowanego przez niezawodne mamy uczniów i p. Renię.  Zobacz zdjęcia.

 
Recyklingowe ozdoby świąteczne

W piątek 8 grudnia dzieci przedszkolne wraz z dziećmi z kółka ekologicznego brały udział w tworzeniu recyklingowych ozdób świątecznych. Pani Beata pokazała dzieciom, jak z na pozór niepotrzebnych "śmieci" można wyczarować bożonarodzeniowe cudeńka. Dzieci też wzięły udział w zabawach ruchowych przy świątecznych piosenkach i wysłuchały mini wykładu (pogadanki) na temat prawidłowej segregacji śmieci.

 
Warsztaty "Jak powstaje papier"

W piątek, 1 grudnia dzieci z kółka ekologicznego i przedszkolaki (grupa młodsza) brali udział w warsztatach pod hasłem: "Jak powstaje papier", prowadzonych przez nauczycielkę- p. Hannę Jakubowską. Dzieci zapoznały się z historią powstania papieru, etapami jego produkcji, a także rodzajami i przeznaczeniem wyrobów papierniczych. Każde dziecko samodzielnie wykonało arkusz papieru czerpanego, z którego powstały kartki dla najbliższych na święta. Zobacz zdjęcia.

 
Wieści z przedszkola- GRUDZIEŃ

Mikołaj w przedszkolu

6 grudnia, dzieci już od rana, ubrane w mikołajkowe czapki, niecierpliwie czekały na przybycie niezwykłego gościa. Czas oczekiwania wypełniły śpiewem świątecznych piosenek, recytacją  wierszyków, zabawami przy muzyce. Gdy wreszcie zjawił się Mikołaj z workiem pełnym prezentów, dzieci powitały go z wielką radością. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami, poprosił, żeby dzieci były grzeczne i obiecał, że odwiedzi je znowu za rok. Galeria

 

Eko ścieżka - warsztaty ekologiczne

Dnia 7 grudnia, pani Justyna Piwońska przeprowadziła kolejne już zajęcia propagujące i rozwijające świadomość ekologiczną naszych przedszkolaków. Dzieci podążały eko ścieżką, utrwalając sobie wszystkie zdobyte do tej pory wiadomości dotyczące segregacji śmieci, zanieczyszczania powietrza, oszczędzania wody, energii oraz ochrony zwierząt i roślin. Ciekawe zadania, wierszyki, zagadki i filmy z cyklu "Śniegusie ratują planetę Ziemię", spowodowały, że dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wykazując się dużą wiedzą, za co każdy przedszkolak otrzymał medal - "Jestem eko". Galeria

 
Mikołajki, warsztaty kulinarne

6 grudnia panie z klas I- III postanowiły zorganizować dla swoich uczniów warsztaty kulinarne z pieczenia pierników. Dzieci, zgodnie z przepisem, odmierzały potrzebne ilości składników, mieszały, zarabiały, następnie wałkowały ciasto i wycinały foremkami ulubione kształty pierniczków. Surowe pierniki trafiły oczywiście do piekarnika, a po wypieczeniu- prosto w ręce małych artystów. Dzieci lukrowały, ozdabiały, malowały i od razu zajadały słodkie pyszności. Pieczenie pierników zapoczątkowało w klasach I- III przygotowania do świąt: dzieci ubrały już choinki, pojawiły się gazetki świąteczne w salach, śpiewano kolędy. Zdjęcia.

6 grudnia obchodziliśmy także w szkole Mikołajki. Wszystkie dzieci były grzeczne przez cały rok ;), więc wszystkim Mikołaj zostawił upominki- kalendarze adwentowe z czekoladkami oraz czekolady. Dziękujemy Mikołajowi, że pamiętał o naszych uczniach.

 
Kółko taneczne

Od miesiąca października uczniowie klas I – III mają możliwość uczestniczyć w kółku tanecznym, prowadzonym przez nauczycielkę wychowania fizycznego- p. Katarzynę Pawlicką. Inspiracją do prowadzenia tych zajęć było m.in. rozbudzenie zainteresowań uczniów różnymi formami spędzania czasu wolnego oraz fakt, że dzieci bardzo lubią tańczyć. Aktywność i ruchliwość należą do charakterystycznych cech dziecka. Można zauważyć, że ruch przy muzyce jest lubianą formą zajęć dla wielu dziewczynek. Ćwiczenia ruchowe przy muzyce i taniec są dla ucznia doskonałą odskocznią i formą relaksu po kilku godzinach spędzonych na lekcjach. Taniec grupowy sprzyja integracji uczestników, a także daje przyjemność i radość ze wspólnego ruchu. Zobacz zdjęcia.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 
Plan zajęć dodatkowych w grudniu

Plan zajęć dodatkowych - KLIKNIJ

 
Andrzejki

W czwartek, 30 listopada zorganizowano dla społeczności uczniowskiej zabawy andrzejkowe- oddzielnie dla klas I- III i IV- VII. W tym dniu szkoła zamieniła się w "miejsce wróżb". Wychowawczynie klas I- III i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zadbali o magiczny nastrój. Była też muzyka, tańce, zabawy, lanie wosku. Nie można było się nudzić. Rodzice przygotowali poczęstunek i ciepłą herbatę. Wszyscy bawili się wspaniale, humory dopisywały. Zobacz zdjęcia.

 
Pasowanie na Czytelnika

23 listopada uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Podczas tegorocznego pasowania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki i jak zachowywać się w bibliotece. Zapoznały się ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z nich. Dzieci wysłuchały próśb i rad, z jakimi zwróciła się do nich książka. Obiecały, że zawsze będą dbać o swoje książki i je szanować. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia, pasowanie przez panią bibliotekarkę i wręczenia dyplomów. Potem mogli przystąpić do wypożyczenia książeczki. Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały zakładki do książki, wykonane przez ich starszych kolegów. Pierwszaki były bardzo podekscytowane i dumne, że samodzielnie mogą teraz korzystać ze zbiorów. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się wszystkim uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać.

 
Gminne Obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2017 r. Zespół Szkół w Świerczynie współorganizował, wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Osieczna oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Osiecznej, obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość zainaugurowała Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Łukasza w Świerczynie, którą odprawił ks. Maksymilian Kamza. Z kolei część oficjalno-artystyczna odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Świerczynie. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Osieczna. Wszystkich zebranych powitała dyrektor Zespołu Szkół w Świerczynie – p. Wioletta Klak. Potem nastąpiło okolicznościowe wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna. – p. Stanisława Glapiaka, podczas którego zostały wręczone nagrody mieszkańcom gminy, którzy wyróżnili się swoją działalnością społeczną i sportową. Wśród nagrodzonych znaleźli się Wioletta Klak – dyrektor ZS w Świerczynie, Paulina Leciejewska – sołtys Frankowa, Anna Tęga – działająca w Zespole Śpiewaczym „Wrzos” oraz Kole Seniora „Złota Jesień” w Kąkolewie, Piotr Jankowski – sołtys Kąkolewa, Henryk Klamke – sekretarz Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świerczynie, Dominik Kubera - żużlowiec, Tobiasz Musielak – żużlowiec oraz Marcin Rosiński – warcabista. Następnie delegacja, wybrana spośród uczniów klasy VII, złożyła kwiaty w miejscu pamięci narodowej. Program artystyczny zainaugurował występ uczniów V Gminnego Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej ze szkół Gminy Osieczna pod kierownictwem p. Dominika Nowackiego. Uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. „Myślimy o Polsce” oraz „Warszawiankę”. Jako drudzy wystąpili członkowie Koła Śpiewu Lutnia, którzy wykonali trzy utwory: „Modlitwę o pokój” Norberta Blachy, „Sercu najmilejsza” Marka Sewena oraz „Dona Nobis Pacem” Mary Lyn Lightfoot. Zachwyt publiczności wzbudził program artystyczny przedszkolaków, którzy zaprezentowali się w wierszykach na temat małej ojczyzny, wykonali piosenkę oraz układ taneczny z użyciem biało-czerwonych wstążek. Nie mniejszy podziw wzbudziła inscenizacja pt. „Legenda o wolności” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Świerczynie. Młodzież przedstawiła przekrój historii Polski, od jej zarania aż po odzyskanie niepodległości. Motywem przewodnim, który towarzyszył spektaklowi był Orzeł – symbol naszej ojczyzny. Dopełnienie wrażeń muzycznych stanowił występ zespołu wokalnego Impresja z Kąkolewa. Usłyszeliśmy piosenkę z 1943 roku pt. „Deszcz jesienny, deszcz” oraz pieśń legionową z 1914 roku pt. „Rozkwitały pąki białych róż”. Uroczystość zwieńczyło wykonanie trzech marszów przez Orkiestrę Dętą OSP Osieczna. Zdjęcia.

 
V Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

W dniu 6 listopada siedmioro uczniów z naszej szkoły (Marianna Dutka, Oliwia Kurowska, Natasza Bujak, Dominika Jurczyńska, Wiktoria Stróżyńska, Bartosz Wudarczak i Weronika Szeląg) pod opieką p. Wioletty Klak uczestniczyło w V Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w Zespole Szkół w Kąkolewie. Najpierw młodzi artyści wspólnie ze swoimi kolegami ze szkół podstawowych z Osiecznej i Kąkolewa uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach wokalnych prowadzonych przez p. Dominika Nowackiego, podczas których przygotowywali na gminne obchody Święta Niepodległości dwa utwory: piosenkę „Myślimy o Polsce” oraz „Warszawiankę”. Po warsztatach i pysznej pizzy nasi uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie piosenki patriotyczne.

 
Zbiórka kasztanów

We wrześniu i październiku trwała jesienna akcja zbiórki kasztanów, której szkolnym koordynatorem była pani Anita Podrzycka. Uczniowie naszej placówki zebrali łącznie 893 kilogramów kasztanów. Wyniki poszczególnych klas przedstawiają się następująco: klasa I - 134 kg, klasa II - 106 kg, klasa III - 102 kg, klasa IV - 92 kg, klasa V - 212 kg, klasa VI - 173 kg, klasa VII - 74 kg. Najwięcej kasztanów uzbierała klasa V, serdecznie gratulujemy. Celem tej zbiórki było rozbudzanie wrażliwości na los zwierząt leśnych podczas zimy, przeznaczenie kasztanów do produkcji klejów oraz uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody. Na pewno w przyszłym roku, gdy nadejdzie jesień, znów wybierzemy się z koszami na kasztany.

 
Wieści z przedszkola- listopad

Pieczenie rogalików

Tradycją naszego przedszkola stało się pieczenie rogalików z okazji święta Św. Marcina. Przedszkolaki samodzielnie wałkowały przygotowane przez panią Ewę ciasto, nadziewały je smaczną konfiturą, następnie zwijały ciasto uzyskując kształt rogalików. Po upieczeniu ozdabiały je lukrem i orzechami. Punktem kulminacyjnym warsztatów kulinarnych była degustacja. Rogale zniknęły z talerzy bardzo szybko, świadczy to o tym, że były bardzo smaczne. Tego typu zajęcia to nie tylko kultywowania tradycji regionalnych, ale wspaniała zabawa i zdobywanie nowych doświadczeń. Galeria

 

Pamięć o poległych

"Przedszkolaki swoją Ojczyznę kochają, dlatego o Święcie Niepodległości pamiętają". Dnia 10 listopada obydwie grupy przedszkolne udały się na cmentarz, aby przy Grobie Powstańców oddać cześć poległym i uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność Polski. Galeria

 

Święto Niepodległości

11 listopada Maksio, Zuzia, Madzia, Vanessa, Lenka, Blanka, Ala i Tobiasz reprezentowali nasze przedszkole w gminnych obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedszkolacy poprzez wiersze, piosenkę i taniec wyrazili swój lokalny patriotyzm. Był to bardzo wzruszający występ, za który otrzymali wielkie brawa i gratulacje. Dzieci obejrzały również występy innych zaproszonych na tę uroczystość artystów. Galeria

 

Święto Pluszowego Misia

24 listopada każdy przedszkolak przyniósł ze sobą swojego ukochanego misia. Z tej okazji przygotowano dla dzieci wiele atrakcji. Były zabawy plastyczne, taneczne, quizy, zagadki, filmy, degustacja miodku. Największe wrażenie jednak wywarło na dzieciach spotkanie ze świnką Porcus i jej przyjacielem Pacusiem, którzy nauczyli przedszkolaków nowej piosenki pt. "Niedźwiadek", uczestniczyli we  wspólnych zabawach, obdarowali wszystkich słodkim podarunkiem oraz obrazkami do kolorowania, a następnie pozowali do pamiątkowych zdjęć. Dzień Pluszowego Misia dostarczył dzieciom wiele radości i niezapomnianych przeżyć. Galeria zdjęć.

 

Andrzejki

W tym roku zabawę andrzejkową przygotowały i przeprowadziły mamy naszych przedszkolaków: p. Dorota N., p. Paulina K., p. Bogumiła O. i p. Agnieszka Ł. Andrzejki odbyły się 28 listopada w sali gimnastycznej. Dzieci chętnie bawiły się przy wesołej, skocznej muzyce i uczestniczyły w konkursach. Jak na Andrzejki przystało - nie zabrakło też tradycyjnych wróżb, którym towarzyszył wierszyk: "Czary, mary, garnek stary, niech się spełnią nasze czary" oraz lania wosku i odczytywania przyszłości. Rodzice zadbali również o słodki poczęstunek. Dziękujemy organizatorkom za zaangażowanie i wspólną zabawę. Galeria

 
Powiatowy konkurs recytatorski

9 października 2017 r. troje uczniów naszej szkoły: Michalina Skrzypczak, Kamil Wojciechowski i Marianna Dutka wzięło udział w Powiatowym konkursie recytatorskim zorganizowanym w Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowie. Był to drugi etap konkursu, poprzedzony wstępnymi eliminacjami w szkole. Uczestnicy zostali przesłuchani przez komisję konkursową, która wśród wszystkich dzieci wyłoniła 10 finalistów. Nasi reprezentanci niestety nie zakwalifikowali się do trzeciego etapu, ale byli wspaniale przygotowani i stanęli na wysokości zadania. Każdy uczestnik otrzymał dyplom  i upominek. Nie mamy zamiaru poddawać się i w przyszłym roku spróbujemy ponownie. Zobacz zdjęcia.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 9

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości