Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start Aktualności
Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Dzień Języków Obcych

Dzień Języków Obcych przypadł w naszej szkole na 5 grudnia, kiedy to w Holandii przybywa z podarkami Sinterklaas. Grupowy projekt dla wszystkich dzieci przeprowadziła mama naszych uczniów Marianny i Janka. Dzieci dowiedziały się, jakimi językami posługują się Europejczycy. Następnie dzieci nauczyły się piosenek o holenderskim darczyńcy, który obdarował publiczność tradycyjnymi ciasteczkami korzennymi. Ostatnią częścią dnia były targi językowe, które dla uczniów klas młodszych przygotowali siódmo- i ósmoklasiści. Dziękujemy pani Joannie i nauczycielkom języków obcych z Osiecznej za udział w zabawie i za niezapomniany dzień.

 
Konkurs języka angielskiego

Klasa VIII wzięła udział w konkursie języka angielskiego pt. „Kraje anglojęzyczne w 3D”. Zadaniem uczniów było przedstawienie znanych zabytków Anglii lub Ameryki w formie plastycznej. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością oraz talentem. Autorzy prac zostali nagrodzeni, a wykonane przez nich makiety staną się znakiem rozpoznawczym pracowni językowej.

 
Wieści z przedszkola – grudzień 2018 r.

Mikołajki

W tym roku Mikołajki w przedszkolu miały charakter wyjątkowy. Dzieci spotkały się z dwoma Mikołajami. Oprócz zwykłego Mikołaja, który przybywa do przedszkola co roku, odwiedził przedszkolaków Święty Mikołaj Biskup, który w interesujący sposób opowiadał dzieciom o swoim życiu, posłannictwie i orędownictwie w niebie. Spotkania z Mikołajami dostarczyły przedszkolakom wiele wzruszeń i niesamowitych przeżyć, którym towarzyszyły wspólne zabawy, śpiewy i tańce. Oczywiście nie zabrakło też prezentów. Galeria

 
Andrzejki

Wróżby, zabawy i tańce- tak spędziliśmy popołudnie i wieczór andrzejkowy w szkole. Zobacz zdjęcia.

 
Teatr Atut

W minioną środę gościły w naszej szkole Panie z Centrum Edukacji Atut z Leszna. Przedszkolaki i uczniowie wszystkich klas usłyszeli historię o Słowiance Wasylisie, która poszukując ognia, dotarła do muzycznej chaty Baby Jagi. Tam czekały na dziewczynę bębny z wszystkich krańców świata. Wasylisa, z pomocą naszych dzieci, wykonała zadania i z ogniem wróciła do domu macochy. Dzięki ciepłemu płomieniowi ogrzała nie tylko chatę, ale i serce niedobrej (dotąd) macochy.Podczas widowiska nasi podopieczni wykazali się niezwykłym talentem muzycznym! Zdjęcia

 
Wyjazd do Leszna

Dnia 26 listopada 2018 r. uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w Bibliotece Pedagogicznej w Lesznie w warsztatach pt. „Mirabelka - kiełkująca historia”. Podczas wizyty w Lesznie uwzględniliśmy także zwiedzanie miasta. Uczniowie zobaczyli Rynek, Ratusz, pomnik przyrody - dąb „Bolek” oraz pomnik poety Stanisława Grochowiaka na placu Metziga. Tego dnia obejrzeliśmy również spektakl teatralny, pt. „Świat legend” w Miejskim Ośrodku Kultury. Celem wyjazdu było rozbudzenie świadomości przyrodniczej i historycznej dzieci, kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki teatralnej oraz integracja grup rówieśniczych. Zobacz zdjęcia.

 
Konkursy przedmiotowe

Okres nauki w szkole to czas wytężonej pracy. W październiku i listopadzie odbywały się eliminacje szkolne konkursów przedmiotowych ogłoszonych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego zakwalifikował się Wojciech Biały. Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie, a Wojtkowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 
Spotkanie z żołnierzem

Uczniowie klas I- III mieli przyjemność gościć u siebie żołnierza- tatę jednego z naszych dzieci. Nasz gość opowiedział dzieciom, czym zajmują się żołnierze oraz jak trudna i ważna jest ich praca dla naszej ojczyzny. Pokazał także swój mundur, omawiając wszystkie jego znaczenia i symbole. Wszyscy słuchali z wielkim zaciekawieniem. Sami mieli także możliwość przymierzenia żołnierskiej garderoby, wielką furorę zrobiła maska przeciwgazowa i hełm. Na zakończenie obejrzeliśmy krótki film przedstawiający ćwiczenia na poligonie. Serdecznie dziękujemy panu Marcinowi za ciekawe zajęcia. Zobacz zdjęcia.

 
Dzień Kredki

W czwartek, 22 listopada Samorząd Uczniowski zachęcił wszystkich do zaangażowania w działania artystyczne w ramach Dnia Kredki. Oprócz kolorowania i zabaw z kredą, malowaliśmy twarze. Nie mogło zabraknąć najmłodszych. Krasnale i Elfy z naszego przedszkola pokazały, jak bardzo lubią zabawy z kredkami.

 
Warsztaty zawodoznawcze

W ramach zajęć z doradztwa zawodowego nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach zawodoznawczych zorganizowanych przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie.

 
Dzień Życzliwości

21 września w klasach II i III obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji dzieci poprzez prezentację multimedialną zapoznały się z genezą tego święta. Nauczycielki zachęcały do bycia życzliwym, uprzejmym, otwartym wobec innych. Następnie uczniowie obejrzeli fragment filmu „W głowie się nie mieści”, który przedstawiał budzące się emocje w świecie umysłu Riley- jedenastoletniej bohaterki. Rozmowa na temat rodzajów emocji i sposobów ich wyrażania poprzedziła przedstawienie emocji w formie plastycznej na tablicy w korytarzu.

 
Szkolne Przygody Gangu Słodziaków

Chętne dzieci wzięły udział w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków. Zadaniem było codzienne czytanie minimum przez 10 minut przez 21 dni. Za każdy podpis rodzica w albumie poświadczający spędzenie tego czasu z książką, nauczyciel przyznawał dziecku nagrodę- naklejkę ze Słodziakiem. Albumy były częścią materiałów z konkursu „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”, w którym wzięła udział klasa II i III z naszej szkoły. Zapełnione naklejkami albumy uczniowie oddali do biblioteki szkolnej, następnie rozlosowano nagrody- pluszaki Słodziaki i książki. Gratulujemy szczęściarzom. Zobacz zdjęcia.

 
Kiermasz jesienny

Kiermasz jesienny, do którego uczniowie przygotowali się w szkole pod opieką wychowawców, ubarwił listopadowe zebrania klasowe i konsultacje indywidualne. Jednocześnie stał się udaną imprezą integracyjną i okazją do rozwijania tzw. miękkich umiejętności. Klasy zadbały o reklamę, brawurowo zajęły się sprzedażą oraz stworzeniem miłej atmosfery w czasie przygotowań i odwiedzin gości. Szkoła do wieczora tętniła życiem i pachniała jesiennymi potrawami. Efektem dodatkowym było wzbogacenie klasowych skarbców, który z pewnością będzie rozsądnie wydatkowany. Dziękujemy wszystkim gościom za szczodrość i serdeczność!

 
Warsztaty kulinarne

W klasie II odbyły się warsztaty kulinarne z pieczenia babeczek. Dzieci przyniosły potrzebne produkty i wspólnie przygotowały ciasto. Po upieczeniu i wystudzeniu zaangażowały się w ozdabianie mufinek- lukrowały, oblewały czekoladą, przyozdabiały kolorowymi posypkami. Wszystkie upieczone babeczki zostały sprzedane na kiermaszu jesiennym. Zobacz zdjęcia.

 
Podsumowanie zbiórki kasztanów

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w zbiórce kasztanów. Celem akcji jest promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, wykształcenie wrażliwości na los zwierząt, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody oraz dobro zwierząt leśnych. Kasztany nie tylko symbolizują nadejście jesieni, nie służą tylko do tworzenia ozdób przez uczniów, lecz są również dobrym pokarmem dla zwierząt wolno żyjących. We wrześniu i październiku trwała jesienna akcja zbiórki kasztanów przez uczniów naszej szkoły przy olbrzymiej, jak zawsze, pomocy naszych wspaniałych rodziców. Koordynatorem tej zbiórki była Pani Anita Podrzycka. W tym roku szkolnym zebraliśmy 582 kilogramy kasztanów. Dochód ze sprzedaży kasztanów zasilił konto Samorządu Uczniowskiego. Już teraz zachęcamy do włączenia się w przyszłoroczną akcję kasztanobrania.

 
Obchody Święta Niepodległości

Radość świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości skumulowała się w naszej szkole w miniony piątek. Na uroczyste Urodziny Niepodległej przybyło wielu gości, którzy mogli zobaczyć - przygotowany przez naszych uczniów - występ artystyczny. Natomiast Rada Rodziców zaprosiła do kawiarenki na pyszne ciasto i kawę. Wydarzeniem poprzedzającym świętowanie obchodów narodowego święta w naszej szkole było wypuszczenie pozdrowień, przywiązanych do białych i czerwonych balonów. Oczekujemy informacji zwrotnej, w jakie rejony Polski dotarły życzenia ze Świerczyny. Dziękujemy przybyłym gościom za miłą atmosferę podczas wspólnego świętowania, a Radzie Rodziców za pomoc w organizacji piątkowej uroczystości.

 
Przegląd piosenki patriotycznej

Przegląd piosenki i próba generalna poprzedziły kulminacyjny punkt gminnych obchodów okrągłej patriotycznej rocznicy. Zaproszenie z Kąkolewa przyjęło 26 uczniów naszej szkoły, którzy wzięli udział w warsztatach muzycznych wraz z kolegami z pozostałych szkół gminy. Muzyka i wspólne działanie na scenie porywa młodzież, a przyciąga widzów wszystkich pokoleń. Mieliśmy tego dowody w środowe popołudnie. Dziękujemy gospodarzom za gościnę, organizatorom za upominki, a dzieciom za wzruszające występy.

 
Urodziny Niepodległej

W piątek 9 listopada obchodziliśmy symboliczne setne urodziny naszej ojczyzny. O godz. 11.11 przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "rekord dla Niepodległej" i odśpiewaliśmy wszystkie zwrotki hymnu państwowego. Następnie wypuściliśmy w niebo baloniki z pozdrowieniami z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Dołączone wizytówki z adresem mailowym szkoły pomogą nam się dowiedzieć, dokąd dotarły nasze pozdrowienia.

 
WIEŚCI Z PRZEDSZKOLA- LISTOPAD

Maluchy dla Niepodległej

Z okazji Święta Niepodległości Maluchy uczestniczyli w różnych zajęciach o charakterze patriotycznym – uczyły się wierszy, piosenek, wykonywały prace plastyczne, którymi dekorowały przedszkole. 9 października wspólnie ze starszymi kolegami, uczniami szkoły i pracownikami placówki uczestniczyli w akcji „Rekord dla Niepodległej”. Wspólne śpiewanie hymnu było dla dzieci wielkim przeżyciem. Niespodzianką było też wypuszczenie w niebo biało-czerwonych balonów. Galeria

Przedszkolacy poznają tradycje świętomarcińskie

Wypiekanie rogali z okazji dnia św. Marcina jest już tradycją naszego przedszkola. Dzieci poznały legendę o św. Marcinie z Tours i obejrzały film o tradycji związanej z wypiekiem rogali świętomarcińskich, następnie przystąpiły do zajęć praktycznych. Wałkowanie ciasta, nakładanie powideł, układanie rogalików na blaszkę i lukrowanie ciastek sprawiło dzieciom wiele radości. Choć nie były to prawdziwe rogale świętomarcińskie smakowały znakomicie. Galeria

Święto Misia

23 listopada przedszkolaki obchodziły Święto Pluszowego Misia. Na uroczystość zostały zaproszone wszystkie misie i te przedszkolne i domowe, które dzieci przyniosły w tym dniu ze sobą. Były zabawy, filmy, konkursy i wesołe tańce. Nie zabrakło też misiowego przysmaku, jakim jest słodki miodek, który szybko znikał z miseczek. Wiele radości sprawiło dzieciom obejrzenie wspólnie z pluszakami spektaklu pt.”Czerwony Kapturek” w wykonaniu Teatrzyku Pompon. Był to dla wszystkich dzień radosny, pełen wzruszeń i znakomitej zabawy. Galeria zdjęć

Warsztaty ekologiczne w przedszkolu

27 listopada przedszkolacy uczestniczyli w warsztatach ekologicznych „Niska emisja”. Eksperymenty z powietrzem, zabawy, odpowiednio dobrana literatura, filmy, prezentacja multimedialna przyczyniły się do tego, że wzrosła świadomość przedszkolaków zakresie znajomości przyczyn i skutków zanieczyszczania powietrza. Dzieci poznały też sposoby walki i podejmowanie odpowiednich działań zapobiegających smogowi. Galeria

Spektakl teatralny „Nowe, stare polskie baśnie”

28 listopada przedszkolaki obejrzały spektakl teatralny, w którym artyści z Centrum Edukacji Atut przedstawili historię początków kultury słowiańskiej. Dzieci poznały również instrumenty z różnych regionów świata i miały możliwość zagrania na nich. Galeria

Przedszkolne Andrzejki

29 listopada był dla przedszkolaków dniem wyjątkowym – dniem magicznych wróżb i czarów. W czasie Andrzejek dzieci sprawdzały, co może je spotkać w przyszłości. Wróżby przeplatane były zabawami tanecznymi. W drugiej części uroczystości przedszkolaki bawiły się wspólnie ze starszymi kolegami - uczniami klas I-III w sali gimnastycznej. Zabawę andrzejkową uatrakcyjnili także rodzice, którzy przygotowali dla dzieci różne niespodzianki. Galeria

 
Warsztaty "Mirabelka"

30 października 2018 r. uczniowie klas I- III uczestniczyli w warsztatach pt. „Mirabelka- kiełkująca historia w 100licy” organizowanych w Bibliotece Pedagogicznej w Lesznie, na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza, w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości.  Celem spotkania było rozbudzenie świadomości historycznej dzieci. Na zajęciach pani bibliotekarka przybliżyła dzieciom temat wojny, getta żydowskiego, zaborów, odzyskania niepodległości. Uczniowie powtórzyli symbole narodowe, zaśpiewali piosenkę patriotyczną i na koniec wykonali ciekawe prace plastyczne: godła, flagi, drzewa mirabelki. Obraz przedwojennej i powojennej Warszawy świetnie zobrazowały wykonane z krepy i tekturowych rolek makiety. Na pamiątkę wizyty otrzymaliśmy dyplomy, zakładki i białe lub czerwone serduszka z origami. Podczas wizyty w Lesznie uwzględniliśmy także zwiedzanie miasta. Dzieci zobaczyły Rynek, Ratusz oraz pomnik przyrody- dąb „Bolek” na placu Metziga. W drodze do domu wstąpiliśmy również do nowo otwartego Centrum Kultury w Osiecznej. Pani bibliotekarka oprowadziła nas po obiekcie, a na koniec zaprosiła do zabawy- dzieci rozwiązywały zagadki, słuchały bajeczki. Duże zainteresowanie wzbudził komputer reagujący na gesty. Dziękujemy za poświęcony nam czas i ogromne zaangażowanie oraz życzliwość i wyrozumiałość. Zobacz zdjęcia.

 
Warsztaty w kwiaciarni

Kim jest florysta? Co trzeba zrobić, żeby nim zostać? Jak zaczyna się dzień pracy w kwiaciarni? Na te i wiele innych pytań - w ramach zajęć z preorientacji zawodowej - odpowiedziała pani Katarzyna Szymańska, właścicielka kwiaciarni "Ładne mi rzeczy". Uczniowie klasy IV mogli zapoznać się z praktyczną stroną pracy florysty, przygotowując kwiaty z przystrojeniem. Bardzo dziękujemy Pani Kasi za ciekawe warsztaty.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 11

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości