Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start Aktualności
Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Klauzula informacyjna w związku z RODO

Klauzula informacyjna w związku z RODO- KLIKNIJ

 
Przyrodnicza wystawa objazdowa „Eksperymentuj”

Samodzielne eksperymentowanie to doskonała metoda poznawania świata. Dnia 17 maja uczniowie klas IV-VII mieli okazję obejrzeć wystawę objazdową „Eksperymentuj” z Centrum Nauki Kopernik z Warszawy, która dotarła Naukobusem do Zespołu Szkół w Osiecznej. Była to nie tylko wystawa, ale także nietypowa lekcja przyrody z eksponatami i przyrządami w formie eksperymentów, zagadek i pasjonującej zabawy. Przewodnikami po świecie nauki byli edukatorzy z Centrum Nauki Kopernik, który dodatkowo objaśniali uczniom działanie eksponatów, pomagali zrozumieć świat i rozpalić naukowe pasje. W stacjach badawczych można było znaleźć między innymi: wirujące krzesło, kulę plazmową, półkule magdeburskie czy trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Również tego dnia doświadczenia zaprezentowała młodzież leszczyńskich szkół z II LO i Zespołu Szkół Technicznych. Uczniowie na zakończenie otrzymali „Poradnik młodego naukowca” z propozycjami doświadczeń, które mogą przeprowadzić w domu. Zobacz zdjęcia.

 
Gra planszowa pt. „Palić nie palić - oto jest pytanie?”

Uczniowie klasy V pod opieką Pani Anity Podrzyckiej wzięli udział w konkursie „Palić, nie palić - oto jest pytanie?”, którego organizatorem jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu we współpracy z powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi działającymi na terenie województwa wielkopolskiego. W tym roku szkolnym zadaniem uczestników było przygotowanie gry planszowej dotyczącej propagowania idei życia bez nałogów. Laureatami etapu szkolnego zostali Adam Gralak, Oskar Sieracki i Piotr Śliwakowski. Praca Piotrka reprezentowała naszą placówkę podczas etapu powiatowego tego konkursu, za udział w etapie powiatowym konkursu na przygotowanie gry planszowej pt. „Palić, nie palić - oto jest pytanie?” uczeń otrzymał dyplom.

 
Dzień Dziecka w szkole

30 maja 2018 r. obchodziliśmy w szkole Dzień Dziecka. Na ten dzień nauczyciele i rodzice zaplanowali dla uczniów wiele atrakcji. Rozpoczęliśmy od prezentacji na temat praw i obowiązków dziecka. Później był piknik w sadzie- grillowanie kiełbasek, zabawy podwórkowe i na placu zabaw w klasach I- III, a w klasach starszych- zawody drużynowe. Dzieci otrzymały także lody finansowane przez Radę Rodziców. Zobacz zdjęcia.

 
Dzień Mleka

„Pij mleko, będziesz wielki!” Kto nie zna tej kampanii społecznej? W roku 2018 Dzień Mleka przypadał na 25 maja. Święto to ma następujące przesłanie – codzienne spożywanie mleka przynosi wiele korzyści dla zdrowia. My jednak, w naszej szkole obchodziliśmy to święto 28 maja. Na początek uczniowie klas I- III zostali zapoznani z walorami spożywania mleka i jego produkcją. W tym dniu przygotowywali zdrowe i pyszne koktajle owocowo- mleczne. Dzieci przyszły do szkoły ubrane w kolorze mleka- na biało. Podsumowaniem zajęć było wykonanie plakatów pod hasłem: „Pij mleko, będziesz wielki”. Uczniowie klas IV-VII podczas zajęć z wychowawcą świętowali Dzień Mleka. Robili zdrowe koktajle mleczno-owocowe i gofry.

 
Wieści z przedszkola – maj 2018r.

Dnia 22 maja przedszkolaki pojechały na wycieczkę do Nadleśnictwa Włoszakowice – Koczury. Spotkanie z młodymi leśnikami, panią Kasią i panem Leszkiem upłynęło w miłej atmosferze, w otoczeniu pięknych krajobrazów leśnych. Dzieci, spacerując wokół zagród i wolier ze zwierzętami, dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na temat życia i zwyczajów zwierząt leśnych. Dla większości dzieci był to pierwszy bezpośredni kontakt z żywym lisem, dzikami, sarnami, danielami czy jeleniami. Wielką atrakcją okazały się zwierzęta poruszające się swobodnie między pomieszczeniami „Ochronki dla zwierząt”- min.: zajączki i pawie. Dzieci dowiedziały się również, czym różnią się  sarny od danieli i jeleni. Była to prawdziwa lekcja przyrody. Na zakończenie pobytu w leśniczówce każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy folder i inne drobne upominki. Galeria

25 maja odbyła się  w przedszkolu uroczystość z okazji Dnia Matki. Na początku pani dyrektor W. Klak powitała przybyłych gości i złożyła wszystkim mamom, z okazji ich święta najserdeczniejsze życzenia. Przedszkolaki przedstawiły przygotowane na tę okoliczność programy artystyczne, w czasie których wierszem, piosenką i tańcem podziękowały i wyraziły swoją wdzięczność za matczyną miłość, poświęcenie, za okazywane serce, dobroć i czułość. Każda mama obdarowana została pięknymi, własnoręcznie wykonanymi laurkami oraz uściskami i całusami. Po uroczystych występach wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Galeria

29 maja przedszkolaki obchodziły swoje święto – Dzień Dziecka. To kolejny już piknik zorganizowany w ogrodzie naszych bliźniaczek Blanki i Lenki. Rada Rodziców wspólnie z rodzicami i dziadkami dziewczynek zadbali o to, żeby ten dzień był dniem wyjątkowym, pełnym atrakcji i niespodzianek. Oprócz wspólnych zabaw, gier sportowych dzieci korzystały z różnego rodzaju zabawek i ze sprzętu rekreacyjnego znajdującego się w ogrodzie. Organizatorzy zadbali też o pyszne przekąski: słodycze, owoce, lody, soki, kiełbaski z grilla. Na zakończenie imprezy każde dziecko otrzymało upominek – okulary przeciwsłoneczne i balonik. Przedszkolacy wrócili do przedszkola zadowoleni i szczęśliwi. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tego pikniku. Galeria zdjęć.

 
Finał Konkursu Przyrodniczego „Płazy i gady Polski”

Dnia 12 maja w Świebodzinie odbył się ostatni etap Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych „Płazy i gady Polski” organizowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” z województwa wielkopolskiego i Klub Przyrodników z województwa lubuskiego. Naszą szkołę podczas finału tego konkursu reprezentował Wojciech Biały z klasy VII. Zgodnie z regulaminem - uczniowie najpierw sprawdzili swoją wiedzę przyrodniczą pisząc test, odpowiadali na takie pytania jak: „Ile gatunków żab brunatnych żyje w Polsce?”, „Głos którego z naszych płazów jest najbardziej donośny?” oraz rozpoznawali gatunki płazów przedstawione na zdjęciach. Po zliczeniu punktów z testu, aby dostać się do najlepszej dziesiątki Wojtek wziął udział w dogrywce ustnej i ostatecznie zajął XII miejsce. Serdecznie gratulujemy młodemu przyrodnikowi, wyrazy uznania kierujemy również dla nauczycielki Pani Anity Podrzyckiej. Po rozgrywkach konkursowych i wręczeniu nagród uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz organizatorzy konkursu wybrali się na obserwacje przyrodnicze do rezerwatu Jezioro Wielkie koło Trzciela i nad Jezioro Pszczewskie.

 
Warsztaty przyrodnicze

W piątek 18 maja 2018 r. dzieci z klas I- III brały udział w eksperymentach, zagadkach w Szkole Podstawowej w Osiecznej, gdzie gościł "Naukobus" z osiemnastoma mobilnymi stacjami badawczymi z Centrum Nauki Kopernik. Na wystawie dzieci mogły zobaczyć m.in. kulę plazmową, dowiedzieć się, jak zbudowana jest skocznia narciarska oraz jak powstaje film. Dzieci, poprzez zabawę, w przystępny sposób poznawały zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Zobacz zdjęcia.

 
Szkolny turniej warcabowy

Dnia 24 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa w Warcabach Klasycznych, w których wzięło udział 31 uczniów (7 dziewczynek i 8 chłopców z klas 1-3 oraz 8 dziewczyn i chłopców z klas IV - VII). Organizatorem, jak i sędzią głównym turnieju był pan Zbigniew Myszuk z UKS „Roszada” Lipno. Uczniowie zmierzyli się ze sobą systemem "każdy z każdym" w odpowiedniej kategorii. Po kilkugodzinnych rozgrywkach zwyciężyli:

KATEGORIA DZIEWCZĄT KLASY I - III

I MIEJSCE -  Koźlik  Oliwia (kl.2)

II MIEJSCE - Skrzypek Julia  (kl. 3)

III MIEJSCE-  Kaźmierczak Ewa (kl.. 3)

 

KATEGORIA CHŁOPCÓW KLASY I - III

I MIEJSCE - Koźlik Wiktor (kl. 3)

II MIEJSCE - Paizert Artur (kl.3)

III MIEJSCE - Miler Maksymilian (kl.3)

 

KATEGORIA DZIEWCZĄT KLASY IV - VII

I MIEJSCE - Strzelczyk Maja (kl. 7)

II MIEJSCE - Konieczna Wiktoria (kl. 5)

III MIEJSCE - Banasik Hanna (kl.6)

 

KATEGORIA CHŁOPCÓW KLASY IV - VII

I MIEJSCE - Paszke Michał (kl. 5)

II MIEJSCE - Bartlewicz Szymon (kl. 7)

III MIEJSCE - Dutka Jan (kl.5)

Zobacz zdjęcia

 
Wieści z przedszkola- STYCZEŃ 2018 r.

Święto Babci i Dziadka


19 stycznia 2018 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyli goście mogli wysłuchać i obejrzeć przygotowane specjalnie na ich święto wierszyki, piosenki oraz tańce, które zaprezentowali swoim babciom i dziadkom przedszkolacy. Dzieci złożyły także najserdeczniejsze życzenia i obdarowali najbliższych pięknymi laurkami. Po części oficjalnej na wszystkim czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zobacz zdjęcia.


Zajęcia biblioteczne przedszkolaków


25 stycznia, w ramach realizowanego projektu "W krainie śniegu i lodu", Starszaki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, w czasie których dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o Antarktydzie i Arktyce, o panującym tam klimacie i zamieszkujących te miejsca zwierzętach. Dzieci wysłuchały również fragmentu książki Cz. Centkiewicza "Anaruk, chłopiec z Grenlandii", poznając w ten sposób życie i zwyczaje Eskimosów. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana przez panią Asię wystawa książek poświęcona omawianej tematyce. Przedszkolaki przekonały się, że książki to wielka skarbnica wiedzy o świecie. W celu wzbogacenia wiadomości o "białych krainach", dzieci wypożyczyły interesujące je książeczki, które wykorzystane zostaną w czasie zajęć i zabaw w sali. Galeria

Przedszkolaki na planie filmowym

29 stycznia przedszkolaki wyjechały do MOK-u w Lesznie, gdzie uczestniczyły w interaktywnym widowisku, zorganizowanym przez TEATR SHOW z Wrocławia, pt.: „Szewczyk Dratewka na planie filmowym”. Dzieci poznały techniki nowoczesnych mediów, zobaczyły jak na planie zdjęciowym pracuje ekipa filmowa, czyli operator kamery, realizator obrazu, dźwiękowiec, reżyser oraz aktorzy, którzy wystąpili w roli gospodarzy widowiska. Na scenę zapraszane były również dzieci, które wcielały się w różne role. Z naszego przedszkola bilety szczęścia, które upoważniały do zagrania roli w filmie o Szewczyku Dratewce przypadły w udziale Lence G., Madzi O., Hubertowi K. i Mikołajowi M. W wyniku odbytych warsztatów, min. także z udziałem naszych przedszkolaków powstanie film, który po zmontowaniu zostanie przesłany do naszej placówki i będziemy mogli go wspólnie wszyscy obejrzeć. Galeria

 
Wycieczka do schroniska dla zwierząt

W piątek 12 stycznia 2018 r. dzieci z kółka ekologicznego uczestniczyły w wycieczce do schroniska dla zwierząt w Henrykowie. Głównym celem wycieczki było przekazanie w ramach akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” zebranej karmy dla zwierząt.

 
Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji bohaterami zajęć w klasach I- III byli mieszkańcy Stumilowego Lasu. W tym wesołym dniu dzieci przyniosły do szkoły misie oraz pluszowych przyjaciół Kubusia Puchatka, obejrzały prezentację na temat tego bohatera i jego autora, słuchały bajeczki o Kubusiu, a na koniec wykonały w grupach piękne prace plastyczne. W ten sposób na korytarzu szkolnym powstała Kubusiowi galeria. Zobacz zdjęcia.

 
Koncert Noworoczny

W niedzielę 7 stycznia 2018 r. odbył się w naszej szkole trzeci już Koncert Noworoczny. Przed koncertem radna Rady Miejskiej w Osiecznej- pani Zofia Biała oraz Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna- pan Stanisław Glapiak złożyli wszystkim noworoczne życzenia. Gwiazdą tegorocznej imprezy była Krystyna Giżowska, która zaśpiewała zarówno pastorałki, jak i inne piosenki ze swojego repertuaru, m.in. „Nie było Ciebie tyle lat”, „Przeżyłam z Tobą tyle lat”, „Złote obrączki”, „Dwa serca jak pociągi dwa”. Po występie piosenkarki kolędę „Cicha noc” wykonał duet w składzie: Dominika Jurczyńska i Bartosz Wudarczak. Po piątoklasistach zaprezentowali się przedszkolacy, którzy zaśpiewali pastorałkę „Leć, kolędo w świat” i kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz zatańczyli ze wstążkami do utworu Fryderyka Chopina „Spring Waltz”. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za organizację tego pięknego koncertu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego przygotowanie- Dyrektorowi Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej- panu Zbigniewowi Schulzowi, Sołtysowi Świerczyny- panu Adamowi Pawlickiemu i Radzie Sołeckiej oraz nauczycielom Zespołu Szkół w Świerczynie. Zobacz zdjęcia.

 
XIII Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy

4 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół w Kąkolewie odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy, w którym wzięło udział ponad 90 uczniów z ośmiu szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Artur Paizert z klasy III, Marianna Dutka z klasy III, duet: Bartosz Wudarczak i Dominika Jurczyńska z klasy V oraz Jakub Kolańczyk z klasy VII. Jakub za piękne wykonanie utworu „Mario, czy już wiesz” otrzymał Nagrodę Dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej, natomiast Artur Paizert może pochwalić się wyróżnieniem. Dziękujemy organizatorom za świetne przygotowanie konkursu.

 
Koncert Noworoczny

 
Plan zajęć dodatkowych w styczniu

Plan zajęć dodatkowych w styczniu- KLIKNIJ

 
Wieści z przedszkola - grudzień 2017

Spotkanie przy choince

Okres świąteczny to czas radosnych spotkań w gronie najbliższych. 20 grudnia odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste spotkanie gwiazdkowe, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy w Osiecznej p. Stanisław Glapiak, radni: p. Zofia Biała i p. Zbigniew Demski oraz rodzice. O przedszkolakach nie zapomniał także Gwiazdor, który przybył z wielkim workiem prezentów. Podniosła atmosfera uroczystości udzieliła się wszystkim, a składane życzenia, kolędy, świąteczne wierszyki i piosenki wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Galeria

Spotkanie opłatkowe

22 grudnia cała przedszkolna społeczność zasiadła wokół choinki, aby wspólnie kolędować. Niezwykle wzruszającym momentem dla dzieci było łamanie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń. Następnie wszyscy zasiedli do stołu, na którym królowały pierniczki upieczone przez przedszkolaków.

 
Gwiazdka w szkole

W piątek 22 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Wigilię Bożego Narodzenia. Uczniowie spotkali się przy wspólnym stole, składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy. Do uczniów klas I - III przyszedł długo oczekiwany Gwiazdor z wielkim workiem pełnym prezentów. Uradowane dzieci zaśpiewały mu kolędę i zaprosiły do siebie do domów także w niedzielę. Klasa III przygotowała krótką inscenizację pt. „Przy wigilijnym stole”. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku i herbatki przygotowanego przez niezawodne mamy uczniów i p. Renię.  Zobacz zdjęcia.

 
Recyklingowe ozdoby świąteczne

W piątek 8 grudnia dzieci przedszkolne wraz z dziećmi z kółka ekologicznego brały udział w tworzeniu recyklingowych ozdób świątecznych. Pani Beata pokazała dzieciom, jak z na pozór niepotrzebnych "śmieci" można wyczarować bożonarodzeniowe cudeńka. Dzieci też wzięły udział w zabawach ruchowych przy świątecznych piosenkach i wysłuchały mini wykładu (pogadanki) na temat prawidłowej segregacji śmieci.

 
Warsztaty "Jak powstaje papier"

W piątek, 1 grudnia dzieci z kółka ekologicznego i przedszkolaki (grupa młodsza) brali udział w warsztatach pod hasłem: "Jak powstaje papier", prowadzonych przez nauczycielkę- p. Hannę Jakubowską. Dzieci zapoznały się z historią powstania papieru, etapami jego produkcji, a także rodzajami i przeznaczeniem wyrobów papierniczych. Każde dziecko samodzielnie wykonało arkusz papieru czerpanego, z którego powstały kartki dla najbliższych na święta. Zobacz zdjęcia.

 
Wieści z przedszkola- GRUDZIEŃ

Mikołaj w przedszkolu

6 grudnia, dzieci już od rana, ubrane w mikołajkowe czapki, niecierpliwie czekały na przybycie niezwykłego gościa. Czas oczekiwania wypełniły śpiewem świątecznych piosenek, recytacją  wierszyków, zabawami przy muzyce. Gdy wreszcie zjawił się Mikołaj z workiem pełnym prezentów, dzieci powitały go z wielką radością. Spotkanie z Mikołajem minęło w bardzo miłej atmosferze. Mikołaj obdarował wszystkie dzieci prezentami, poprosił, żeby dzieci były grzeczne i obiecał, że odwiedzi je znowu za rok. Galeria

 

Eko ścieżka - warsztaty ekologiczne

Dnia 7 grudnia, pani Justyna Piwońska przeprowadziła kolejne już zajęcia propagujące i rozwijające świadomość ekologiczną naszych przedszkolaków. Dzieci podążały eko ścieżką, utrwalając sobie wszystkie zdobyte do tej pory wiadomości dotyczące segregacji śmieci, zanieczyszczania powietrza, oszczędzania wody, energii oraz ochrony zwierząt i roślin. Ciekawe zadania, wierszyki, zagadki i filmy z cyklu "Śniegusie ratują planetę Ziemię", spowodowały, że dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach, wykazując się dużą wiedzą, za co każdy przedszkolak otrzymał medal - "Jestem eko". Galeria

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 8

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości