Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start Aktualności
Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Obchody Święta 3 Maja

3 maja to ważny dzień dla każdego Polaka. W tym dniu została uchwalona pierwsza w Europie, a druga na świecie konstytucja. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1791 r. Autorami Konstytucji 3 Maja byli: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj.

27 kwietnia w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy to święto. Uczniowie klas IV- VI pod opieką p. Marleny Graf i p. Joanny Smolnej- Matyi wystawili piękne przedstawienie. Po wejściu do sali gimnastycznej naszą uwagę przykuła wyjątkowa scenografia. Nie zabrakło patriotycznych pieśni, refleksyjnych wierszy. Aktorzy starali się także przybliżyć najważniejsze daty, postacie i wydarzenia z tamtego okresu w dziejach Polski. Zatańczyli także poloneza- polski taniec narodowy. Ten występ z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Zobacz zdjęcia.

 
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Ustanowiono go w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w roku 1616) zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Polsce dzień ten obchodzimy od 2007 roku.

Z okazji tego święta 27 kwietnia biblioteka szkolna we współpracy w wychowawcami klas podjęła się realizacji kilku inicjatyw. Na korytarzu szkolnym wywieszona została gazetka tematyczna, a także powstała wystawa ulubionych książek pracowników szkoły i przedszkola. Nauczyciele czytali dzieciom książeczki ze swojego dzieciństwa. Chętni uczniowie mogli wziąć udział w konkursie plastycznym na najładniejszą zakładkę do książki. Zobacz zdjęcia.

 
Konkurs czytelniczy

W dniu 24 kwietnia odbył się Konkurs Czytelniczy „W Krainie Baśni Andersena”, będący podsumowaniem realizowanego projektu edukacyjnego „Świat Andersena”. Organizatorami konkursu byli: Dyrektor Zespołu Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Świerczynie oraz biblioteka szkolna we współpracy z Filią Biblioteki Publicznej w Świerczynie. W zmaganiach wzięły udział trzy drużyny: Drużyna Calineczki, Drużyna Małej Syreny oraz Drużyna Dziewczynki z zapałkami. W skład każdej z drużyn wszedł uczeń z klasy I, II i III, który uzyskał najwięcej punktów w etapie klasowym konkursu. Nad prawidłowością przebiegu turnieju czuwała komisja w składzie: Wioletta Klak (dyrektor Zespołu), Joanna Marszałek (nauczyciel bibliotekarz) i Hanna Olejniczak (bibliotekarz Filii). Uczestnicy konkursu rywalizowali w sześciu konkurencjach, które wymagały od nich bardzo dobrej znajomości baśni H. Ch. Andersena: układali tytuły baśni z rozsypanki wyrazowej, rozwiązywali zagadki, rozpoznawali tytuły baśni na podstawie odczytanych fragmentów, przyporządkowywali obrazki do baśni, układali puzzle, odpowiadali na pytania quizowe. Ostatecznie I  miejsce zajęła Drużyna Małej Syreny w składzie: Kamil Wojciechowski (klasa I), Marianna Dutka (klasa II), Natasza Bujak (klasa III), zdobywając 36 punktów. II miejsce i 30 punktów wywalczyła Drużyna Calineczki (Bianka Krauze z klasy I, Artur Paizert z klasy II i Oliwier Rozwalka z klasy III). III miejsce i 28 punktów przypadło Drużynie Dziewczynki z zapałkami, w skład której weszli: Jakub Łagoda (klasa I), Jan Giera (klasa II) i Julia Andrzejewska (klasa III). Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody- książki.

W tym samym dniu podsumowano również wyniki konkursu plastycznego „Ilustracja do baśni Hansa Christiana Andersena”. I miejsce przypadło ilustracji wykonanej przez Julię Andrzejewską z klasy III, II miejsce zajęła praca Bianki Krauze z klasy I, a trzecie- Julii Skrzypek z klasy II. Zwyciężczynie konkursu również otrzymały dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy. Zobacz zdjęcia.

 
Etap wojewódzki Konkursu Przyrodniczego „Ptaki Polski”

Jan Dutka, Paweł Kaźmierczak i Wojciech Biały w dniu 22 kwietnia reprezentowali naszą szkołę w etapie wojewódzkim Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra”. W tym roku szkolnym temat konkursu brzmiał „Ptaki Polski”. Młodzi ornitolodzy musieli opanować zagadnienia dotyczące wyglądu, występowania, odżywiania oraz rozmnażania różnych gatunków ptaków. Miło nam poinformować, iż Janek zdobył odpowiednią liczbę punktów z testu konkursowego i będzie brał udział w etapie ponadwojewódzkim tego konkursu. Serdecznie gratulujemy.

 
Zajęcia otwarte w szkole

21 kwietnia odbyły się w naszej szkole zajęcia otwarte dla rodziców. Zajęcia tego typu są realizowane w ramach współpracy szkoły z rodzicami. Zajęcia otwarte pozwalają rodzicom poznać charakter pracy dydaktyczno- wychowawczej z dziećmi, dowiedzieć się ile wymaga to wysiłku, umiejętności, wiedzy i przygotowań. Rodzice mieli okazję dokonać obserwacji zachowania dziecka w klasie, na tle grupy i odpowiedzieć sobie na pytania: czy dziecko jest aktywne podczas zajęć, w jaki sposób udziela informacji na zadane pytania, czy potrafi skupić uwagę podczas lekcji, w jakim tempie pracuje?

 
Dzień Ziemi

21 kwietnia obchodziliśmy w szkole Święto Ziemi. Młodsi uczniowie wybrali się na wycieczkę do lasu, aby tam posadzić sadzonkę dębu, wyhodowaną z nasionka przez klasę III. Potem uczniowie wzięli udział w zabawach: „Bingo przyrodnicze” i „Pozostaw ślad w przyrodzie”. Przy okazji pozbieraliśmy śmieci, które napotkaliśmy po drodze. Zobacz zdjęcia.

Starsi uczniowie wysprzątali boisko szkolne i przydrożny rów widziany z okien szkolnych. Natomiast uczniowie klasy IV podczas wizyty w lesie utrwalili sobie jego piętrową budowę oraz rozpoznali drzewa, krzewy i rośliny zielne tworzące warstwy lasu. Młodzi ornitolodzy podjęli również próby rozpoznawania odgłosów ptaków. Natomiast po powrocie do szkoły obejrzeli krótki film, przedstawiający przyjście na świat młodych żurawi w Nadleśnictwie Włoszakowice.

 
"Ratujemy i uczymy ratować"

Panie Joanna Marszałek i Hanna Jakubowska nieprzerwanie od wielu lat uczestniczą w programie Ratujemy i Uczymy Ratować. Nauczycielki podczas interesujących zajęć wpajają uczniom oraz kadrze zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu dzieci oraz dorośli oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

 
XXI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

Marcin Strzelczyk (kl. VI) reprezentował naszą szkołę w etapie rejonowym XXI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce (28 marca 2017 r.). Opiekun – pani Halina Szajbe realizowała cele konkursowych zmagań, jakim są: przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, popularyzowanie kultury regionalnej, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją, kształtowanie poczucia własnej tożsamości i postaw patriotycznych. Wielomiesięczna i systematyczna praca zwieńczona została sukcesem - uczeń kl. VI zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.

 
Wieści z przedszkola- kwiecień

Warsztaty wielkanocne

7 kwietnia Starszaki gościły p. Karinę Nadolną, ciocię Lenki i Blanki, oraz  mamę dziewczynek. Pani Karina zapoznała dzieci z różnymi sposobami ozdabiania wielkanocnych pisanek. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się technika serwetkowa, czyli decoupage. Po części demonstracyjnej dzieci przystąpiły do samodzielnego malowania jajek. W tym czasie panie przygotowały niezbędne elementy, z których każdy uczestnik warsztatów mógł wykonać wielkanocnego zajączka. Pani  Karinie i pani Dorocie dziękujemy za zorganizowanie i przeprowadzenie ciekawych zajęć, które wprowadziły dzieci w świąteczny nastrój zbliżających się świąt. Galeria

Spotkanie przedszkolaków z zajączkiem wielkanocnym

11 kwietnia przedszkolaków spotkała miła niespodzianka. Do przedszkola przybył zajączek ze swoimi kolegami, wesołymi kogutami. Wiosenno - świąteczną muzyką i śpiewem zaprosili oni wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Były tańce,  zajęcze podskoki i cukierkowe przekąski. Ogromną radość sprawiło przedszkolakom szukanie swoich wielkanocnych koszyczków ze słodyczami i owocami, które zajączek ukrył w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci dziękując za odwiedziny i prezenty zaprosiły miłych gości na przyszły rok. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia tego radosnego dnia. Galeria

Przedszkolaki z wizytą u żołnierzy

Dnia 21 kwietnia przedszkolaki pojechały na wycieczkę do 1. leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego. W ramach dnia otwartego dzieci uczestniczyły w prezentacji pojazdów używanych w wojsku dawniej i dziś. Chętne dzieci miały możliwość wejścia do środka tych pojazdów, mogły zasiąść za ich sterem, poznały również ich przeznaczenie. Wielką radość sprawił przedszkolakom bezpośredni kontakt z żołnierzami prezentującymi dany sprzęt. Dzieci zwiedziły również Izbę pamięci bogato wyposażoną w eksponaty dawnego umundurowania żołnierzy oraz różnych wojskowych pamiątek z przeszłości.  Wizyta w jednostce wojskowej dostarczyła wszystkim niesamowitych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. Galeria

Maniery biedronki Lucynki - teatrzyk

27 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z Agencji Artystycznej KANON z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom spektakl pt. "Maniery biedronki Lucynki". Lucynka miała problem z właściwym zachowaniem, nie znała czarodziejskich słów, ciągle grymasiła i dokuczała innym. Jej zachowanie stało się powodem tego, że wszyscy znajomi odwrócili się od niej. Jednak z pomocą krasnala Mądralki i przedszkolaków szybko nauczyła się zwrotów grzecznościowych i zasad dobrego wychowania. Dowiedziała się również jak ważną sprawą jest mieć przyjaciół, z którymi można miło spędzać czas. Pełna humoru opowieść sprawiła dzieciom wiele radości i niesamowitych wrażeń. Galeria zdjęć.

Przedszkolaki uczą się patriotyzmu

Święta majowe to okazja do kształtowania wśród dzieci postaw patriotycznych. Podczas zajęć i zabaw przedszkolaki rozbudzały miłość do swojej Ojczyzny, utrwalały symbole narodowe. Jednak wielkim przeżyciem dla nich był udział w uroczystej Akademii z okazji Święta 3 Maja, przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Galeria zdjęć.

 
Zajączek w szkole

12 kwietnia 2017 r. w szkole pojawił się Zając. Zostawił dzieciom list, w którym zapraszał do zabawy w poszukiwanie słodkości. Uczniowie do słodkiego celu udali się po śladach- tropach, po drodze musieli rozwiązać świąteczne zagadki. Tropy prowadziły na ostatnie piętro budynku szkoły- to tutaj Zając schował w gniazdach czekoladowe jajka. Dzień wcześniej natomiast Zajączek wraz ze swoimi pomocnicami- Kurkami przykicał do klas, gdzie w rytm muzyki rozdawał cukierki. Zobacz zdjęcia.

 
Rekolekcje

Tegoroczne rekolekcje szkolne odbyły się w dniach od 22 marca do 24 marca. Ksiądz Proboszcz Maksymilian Kamza zaprosił do prowadzenia rekolekcji siostrę Mariannę i siostrę Katarzynę z Koinonii św. Pawła z Kielc. Koinonia św. Pawła to stowarzyszenie życia apostolskiego, które odpowiada na wezwanie Kościoła, a zwłaszcza świętego Jana Pawła II do podjęcia dzieła nowej ewangelizacji. Siostry realizują szczególny charyzmat - niosą Dobrą Nowinę na krańce świata. Z takim właśnie przesłaniem przyjechały do nas. W czasie trzech dni prowadziły nas przez przypowieści Nowego Testamentu. Ukazały nam wielkość i miłosierdzie Boga oraz radość ze spotkania z Nim. Przeprowadziliśmy też  (inicjatywa członków Szkolnego Koła Caritas) akcję „Opatrunek na ratunek”. Zebraliśmy dużą ilość środków opatrunkowych dla fundacji „Redemptoiss Missio”, która przeznacza je na potrzeby misji w Afryce.  To były bardzo ciekawe i wartościowe dni w naszym szkolnym życiu. Zdjęcia.

 
Zapraszamy na kiermasz książek

 
Informacja

Rekrutacja do przedszkola rozpocznie się w drugiej połowie kwietnia.

 
Finał Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego

W piątek 24 marca br. w Poznaniu odbył się etap wojewódzki Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI - Wojciech Biały, podopieczny Pani Anity Podrzyckiej. Aby znaleźć się w finale tego konkursu, trzeba zdobyć określoną liczbę punktów najpierw na etapie szkolnym, później rejonowym. Wojtek w przygotowanie do konkursu włożył mnóstwo pracy. Gratulujemy uzyskania tytułu finalisty.

 
Pożegnanie zimy

21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu Samorząd Uczniowski  zorganizował rozgrywki sportowe w piłce nożnej i dwa ognie oraz piknik w sadzie- pieczenie kiełbasek na ognisku. Zimę pożegnaliśmy paląc marzannę i śpiewając wiosenne przyśpiewki. Galeria zdjęć.

 
Dzień Otwarty Przedszkola

Zapraszamy "kandydatów na przedszkolaka" wraz z rodzicem na Dzień Otwarty Przedszkola, który odbędzie się 30 marca w godzinach 11.00- 12.45.

 
„Popołudnie z panem Andersenem”

W dniu 20 marca 2017 r. uczniowie klas I- III uczestniczyli w „Popołudniu z panem Andersenem” w ramach projektu „W Krainie Baśni Andersena”. Na początku spotkania pani dyrektor przedstawiła prezentację dotyczącą życia i twórczości Hansa Christiana Andersena, następnie zaproszeni goście czytali dzieciom wybrane baśnie autora. Uczniowie mogli także wziąć udział w zabawach integracyjnych, a na zakończenie posilić się zdrowymi kanapkami przygotowanymi przez mamy uczniów. Kolejnym etapem projektu będzie konkurs plastyczny „Moja ilustracja do wybranej baśni Andersena”, natomiast w kwietniu wybrani uczniowie wezmą udział w konkursie dotyczącym znajomości baśni. Zobacz zdjęcia.

 
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów

Dnia 20 marca 2017 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne dla uczniów, które prowadziła pani Emilia, pracownik firmy PROGRES - Instytut Rozwoju i Edukacji z Rzeszowa. Warsztaty dla uczniów klasy VI poświęcone były asertywności „Jaka myśl, takie uczucie i czyn - o znaczeniu asertywności”. W klasach IV i V zrealizowano warsztaty z zakresu radzenia sobie z emocjami pt. „Lawina emocji” - co nam w duszy gra? Natomiast podczas spotkania dla klas I-III poruszano temat efektywnego uczenia się - mnemotechniki, pt. „Zainspirować, zrozumieć, zapamiętać”. Uczestnicy szkolenia wykazali się aktywną współpracą z prowadzącą.

 
Dzień Morza

Dnia 17 marca obchodziliśmy Dzień Morza. Światowy Dzień Morza jest świętem mającym na celu zwrócenie uwagi na to, że morze jest naszym wspólnym dobrem i bardzo istotna jest dbałość o ochronę środowiska morskiego. Tego dnia uczniowie przyszli ubrani w różnych odcieniach niebieskiego. Najstarsi uczniowie szkoły zaprezentowali na lekcji strój plażowy, wykonali pocztówkę z wakacji oraz ułożyli wiersz o tematyce wakacyjnej. Wojtek i Jakub z klasy VI podczas przerw sprawdzali wiedzę uczniów na temat Morza Bałtyckiego zadając różne pytania i zagadki, a poprawne odpowiedzi nagradzali cukierkami. Uczniowie V i VI na lekcji przyrody słuchali muzyki relaksacyjnej - szum morza i odgłosy mew.

 
Wieści z przedszkola- marzec

Warsztaty ekologiczne w przedszkolu

Dnia 6 marca odbyły się warsztaty ekologiczne pt.: "Hałas to też zanieczyszczenie". Pani J. Piwońska z EKOSFERY wyjaśniła dzieciom co to jest hałas i jak on negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka, omówiła również źródła hałasu, które mogą być zależne i niezależne od nas samych. Dzieci rozróżniały dźwięki przyjemne i nieprzyjemne dla ucha, poznały budowę narządu słuchu, dowiedziały się, jak to się dzieje, że słyszymy różne dźwięk i jak można eliminować hałas z naszego otoczenia. Wielkie zainteresowanie wzbudziły specjalne urządzenia takie jak: decybelomierz i analizator hałasu w formie modelu sygnalizatora ulicznego, za pomocą których dzieci oceniały natężenie hałasu w przedszkolu w różnych sytuacjach. Galeria

Dzień Kobiet w przedszkolu

Z okazji tego dnia niezwykłego, chłopcy życzyli paniom i koleżankom wszystkiego najlepszego, obdarowując je słodkimi upominkami oraz przygotowanymi kwiatkami. Radosna i odświętna atmosfera panowała przez cały dzień pobytu dzieci w przedszkolu. Galeria

Konkurs recytatorski w przedszkolu

Dnia 13 marca odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego pt. "Mój ulubiony wierszyk" Udział w konkursie umożliwił chętnym dzieciom zaprezentowanie swoich zdolności artystycznych. Konkurs wspierali rodzice przygotowując swoje pociechy do występu. Jury w składzie p. Wioletta Klak i p. Anita Podrzycka oceniało występy dzieci w dwóch kategoriach: dzieci 3-4 letnie i 5-6 letnie. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu, niektórzy rodzice zadbali również o stosowne rekwizyty i piękne stroje. A oto wyniki konkursu: w kategorii dzieci 3-4 letnich I miejsce zajęła Matylda Gąsiorek, II miejsce zajął Filip Kwieciński, III miejsce zajęła Laura Wojtkowiak, wyróżnienie otrzymali: Julia Werno, Piotr Marszałek, Beata Sznabel i Natan Wojtkowiak. W kategorii dzieci 5-6 letnich I miejsce przypadło Michalinie Skrzypczak, II miejsce zajęła Magda Olejnik, a III miejsce - Kamil Łagoda. Wyróżnienia otrzymali:  Zuzanna Kurzawa, Kamila Łagoda, Blanka Nagła, Vanessa Przybylska i Jadzia Wojciech. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom. Galeria

Teatrzyk w przedszkolu

15 marca przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatralne pt.: "Wiosenna euforia" w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej KANON z Krakowa. Przedstawiona historia opowiadała o przygodach koziołka Mietka, wiewiórki Basi, dzika Władka oraz pani Łosiowej. Dzieci wzbogaciły wiadomości na temat przedwiośnia, m.in. budzących się z zimowego snu zwierząt, przylotu ptaków, kwitnienia pierwszych wiosennych kwiatków. Nie zabrakło też wątków ekologicznych dotyczących dbania o czystość środowiska, w którym żyjemy. Przedstawienie pełne humorystycznych dialogów i wesołej muzyki dostarczyło dzieciom wiele radości i wzruszeń. (Galeria)

Przedszkolaki witają wiosnę

Zgodnie z tradycją, 21 marca przedszkolacy w kolorowym korowodzie, niosąc swoje marzanny, udali się do przedszkolnego ogrodu, gdzie wierszem i piosenką pożegnały zimę i powitały wiosnę. Po skończonej ceremonii spalenia kukieł, wszyscy rozbiegli się po ogrodzie w poszukiwaniu oznak wiosny. Oprócz wielu zwiastunów takich jak: młode trawki, pąki na drzewach, młode listki na krzaczkach, kwitnące kwiatki na skarpie, żuczka, który obudził się z zimowego snu, dzieci odnalazły kosz pełen słodyczy oraz list od pani wiosny, w którym wszystkich pozdrowiła i obiecała, że wkrótce przybędzie. Galeria

Konkurs plastyczny: "Ulubiona Postać z utworu Jana Brzechwy"

W konkursie plastycznym "Ulubiona Postać z utworu Jana Brzechwy ", którego organizatorem było Przedszkole Samorządowe "Akademia Pana Kleksa" w Osiecznej, nasze przedszkole reprezentowały :Ewa Stróżyńska, Alicja Pazoła i Vanessa Przybylska z grupy Starszaków oraz Zosia Pazoła i Matylda Gąsiorek z grupy Maluchów. Jury nie przydzieliło głównych nagród ze względu na wysoki poziom wszystkich prac konkursowych. Najciekawsze prace zostały jednak wyróżnione. Z naszego przedszkola wyróżnienie otrzymały: Ewa Stróżyńska za pracę pt. "Kaczka Dziwaczka" i Alicja Pazoła za ilustrację do wiersza "Stonoga". Gratulujemy! Galeria

 
Kolejne spotkanie z panią pielęgniarką

„Zdrowe zęby mam, bo zawsze o nie dbam”.

8 marca w klasie II ponownie gościła pani pielęgniarka. Tym razem rozmawiała z dziećmi na temat higieny jamy ustnej: o rodzajach zębów i ich roli, sposobach zapobiegania próchnicy. Przyniosła ze sobą makietę zębów i szczotki, plakaty oraz film. Zademonstrowała uczniom technikę prawidłowego mycia ząbków, poinformowała, jaką używać szczoteczkę i pastę do zębów. Dzieci były zainteresowane tematem i ciągle włączały się do rozmowy. Spotkania z panią pielęgniarką są związane z zajęciami na temat zdrowia, które realizowane są aktualnie w klasie II.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 11

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości