Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start Aktualności
Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Wieści z przedszkola- luty

Okres zimowych ferii minął bardzo szybko. Dzieci z radością powróciły do przedszkola aby wspólnie, wesoło bawić się z kolegami i koleżankami, poszerzać swoja wiedzę i umiejętności, zdobywać nowe doświadczenia.

23 lutego, w Tłusty czwartek czekała na dzieci słodka niespodzianka. Pani Ewa upiekła dla wszystkich smaczne, pachnące, chrupiące chruściki. Dzieci z wielkim apetytem objadały się słodkimi wypiekami poznając tradycje kończącego się karnawału.

27 lutego przedszkolaki z inicjatywy Rady Rodziców wyjechały do Zaczarowanego Świata Zabaw w Lesznie, gdzie miło i aktywnie spędziły czas, mając do dyspozycji: małpi gaj, labirynty, ruchome pomosty, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, samochody, trampoliny, armatki pneumatyczne oraz nowoczesną podłogę interaktywną i wiele innych zabawek. Nie zabrakło tez smacznego poczęstunku i spotkania z tygryskiem. Nasze przedszkolaki spędziły w sali zabaw wiele radosnych i niezapomnianych chwil, wszyscy bawili się wspaniale. Mimo, że dzieci wróciły do przedszkola zmęczone były bardzo zadowolone i szczęśliwe.

 
Spotkanie z panią pielęgniarką

1 marca uczniowie klasy II gościli na zajęciach panią pielęgniarkę, która przedstawiła dzieciom wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Pokazała, co powinno znaleźć się w apteczce oraz do czego powinno służyć.  Zademonstrowała na ochotnikach właściwe zakładanie przylepców, bandaży, chusty. Dzieci nauczyły się jak opatrywać rany. Pani pielęgniarka zwróciła także uwagę na oznakowanie każdej apteczki za pomocą symbolu węża Eskulapa lub krzyża. Dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

 
Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

Okres nauki w szkole, to czas wytężonej pracy. Po zmaganiach konkursowych podczas etapu szkolnego Jan Dutka i Wojciech Biały zdobywając wymaganą liczbę punktów zakwalifikowali się do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W czwartek 16 lutego w Szkole Podstawowej nr 5 w Lesznie odbył się etap rejonowy tego konkursu. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę wykazali się ogromną wiedzą przyrodniczą. Miło nam poinformować, że Wojtek będzie reprezentować naszą szkołę podczas etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy uczniom ogromnego sukcesu!

 
Świat ptaków Jeziora Łoniewskiego

W środę, 22 lutego 2017 r. uczniowie klas I- III spotkali się z ornitologiem Panem Januszem Stępniewskim. Dzieci miały okazję obejrzeć ciekawą prezentację na temat "Fascynujący świat ptaków Jeziora Łoniewskiego". Dowiedziały się, że wokół jeziora występuje aż 214 gatunków ptaków, dlatego jest ono uważane za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Polsce dla pasjonatów ptaków. Dziękujemy za wspaniałą lekcję przyrody.

 
Wycieczka do Wrocławia

W dniu 21 lutego 2017 r. wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Dzieci obejrzały tam spektakl w Operze Wrocławskiej pt. „Alicja w Krainie Czarów”, barwną historię o małej dziewczynce, która we śnie zbłądziła w krainie, w której wszystko jest możliwe. Zwiedziły także wystawę „1000 lat Wrocławia” w Muzeum Historycznym-  jedyną ekspozycję we Wrocławiu prezentującą pełny obraz dziejów stolicy Dolnego Śląska. Na zakończenie obejrzały panoramę Wrocławia i okolic z punktu widokowego, który mieści się na 49 piętrze wieżowca Sky Tower- najwyższego budynku w Polsce. Całą tę niezapomnianą przygodę dzieci zawdzięczają Radzie Rodziców, która zorganizowała wycieczkę i opłaciła koszty. Dziękujemy!

 
Konkurs Przyrodniczy „Ptaki Polski”

W naszej placówce w styczniu odbył się etap szkolny organizowanego przez PTOP „Salamandra” Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych „Ptaki Polski”. Wyniki są następujące: I miejsce Paweł Kaźmierczak, II miejsce Jan Dutka, III miejsce Wojciech Biały, IV miejsce Dominik Śląski, V miejsce Maja Strzelczyk. Osoby z największą liczbą punków, czyli Paweł, Janek i Wojtek będą reprezentować naszą szkołę podczas etapu wojewódzkiego tego konkursu. Serdecznie gratulujemy laureatom.

 
Walentynki

Z okazji walentynek Samorząd Uczniowski, jak co roku, zorganizował z tej okazji pocztę walentynkową oraz przygotował okolicznościową gazetkę. Każdy uczeń, nauczyciel i pracownik naszej szkoły został obdarowany symbolicznym serduszkiem – naklejką.

 
Zabawa karnawałowa

W dniu 11 lutego, z inicjatywy Rady Rodziców Przedszkola w Świerczynie, odbyła się zabawa karnawałowa, w której oprócz rodziców i ich gości uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna pan Stanisław Glapiak wraz z żoną, radni Rady Miejskiej w Osiecznej – pani Zofia Biała, Zbigniew Demski i Robert Skrzypek ze współmałżonkami oraz sołtys Świerczyny – pan Adam Pawlicki z żoną. W organizację zabawy zaangażowali się rodzice i dziadkowie naszych przedszkolaków oraz pracownicy Zespołu. Uczestników imprezy do tańca zagrzewał didżej Patryk, a w kuchni królowała niezastąpiona pani Ewa. Dziękujemy: wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji zabawy  oraz licznym sponsorom za wsparcie rzeczowe.

 
Zajęcia sportowe podczas ferii

Podczas ferii zimowych odbywały się zajęcia rekreacyjno- sportowe prowadzone w ramach programu „Szkolny Klub Sportowy”. Uczestniczyli w nich przede wszystkim uczniowie z klas I-III. Zajęcia były prowadzone w formie gier i zabaw ruchowych.

 
Wycieczka świetlicy środowiskowej

Dnia 6 lutego uczniowie ze świetlicy środowiskowej pod opieką pań Anity Podrzyckiej i Hanny Jakubowskiej z samego rana udali się na lodowisko do Leszna, gdzie świetnie radzili sobie na tafli lodowej. Uczestniczyli również w seansie filmowym pt. „Ostatni smok świata” w kinie Cinema 3D. Uwieńczeniem wyjazdu był pobyt w restauracji Mc’Donalds.

 
Wizyta w schronisku dla zwierząt w Henrykowie

Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy do rozwijania postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby innych. Nasi uczniowie postanowili zaangażować się w akcję zbiórki akcesoriów i karmy dla zwierząt z Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Henrykowie. Najpierw szóstoklasiści przygotowali plakaty zachęcające do włączenia się w tę zbiórkę. Do udziału w niej starano się zmobilizować całą społeczność szkolną. Dnia 27 stycznia uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami złożyli wizytę w schronisku dla bezdomnych zwierząt, zapoznali się z jego funkcjonowaniem oraz przekazali zgromadzone dary dla psów i kotów. Była to pouczająca lekcja odpowiedzialności za zwierzęta. Dziękujemy wszystkim, którzy postanowili wesprzeć naszą akcję.

 
Balik karnawałowy połączony z Dniem Babci i Dziadka

26 stycznia w klasach I- III został zorganizowany balik karnawałowy połączony z Dniem Babci i Dziadka. Z tej okazji uczniowie przedstawili program artystyczny na podstawie wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima. Dziadkowie zachwycali się pięknymi strojami dzieci, grą aktorską, muzyką oraz śpiewem swoich wnucząt. Niesamowite wrażenie zrobił na seniorach taniec grupowy do nowoczesnej muzyki. Po występie zaproszono gości na poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów. Potem przyszedł czas na spalenie kalorii po pysznych słodkościach, toteż rozpoczęły się wspólne zabawy i tańce. Ponadto odbyła się sesja zdjęciowa, na której dziadkowie za niewielką opłatą mogli uwiecznić chwile z wnukami.

 
Gminny Drużynowy Konkurs Matematyczny

20 stycznia dziewięcioro uczniów z klas IV-VI (Paweł Kaźmierczak, Patryk Konieczny, Bartosz Wudarczak, Oliwia Tadeusz, Maksymilian Matusz, Damian Michalak, Jakub Kolańczyk, Marcin Strzelczyk i Szymon Bartlewicz) wzięło udział w Gminnym Drużynowym Konkursie Matematycznym w Zespole Szkół w Osiecznej pt. „Co trzy głowy, to nie jedna”. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań matematycznych i historycznych, uczenie współpracy w grupie, współzawodnictwa, integracja członków grupy rówieśniczej z różnych szkół. W dwuetapowym konkursie uczniowie rozwiązywali zadania logiczne oraz zadania, których tematyka związana była z Powstaniem Wielkopolskim. Po części konkursowej uczniowie uczestniczyli w seansie mobilnego planetarium, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

 
Zajęcia z inicjatywy uczniów

16 stycznia z inicjatywy uczniów klas I – III odbyły się zajęcia, których tematyka dotyczyła piłki nożnej. Chętni uczniowie przygotowali i przedstawili prezentację multimedialną ukazującą historię tego sportu, sławnych piłkarzy, strój  piłkarski, zasady gry, ciekawostki i zagadki. Prezenterzy przebrali się w stroje piłkarskie, a  dziewczynki w stroje cheerleaderek. Pasjonaci tego sportu zaprezentowali również książki tematyczne, karty z piłkarzami,  plakaty. Nie obyło się bez zajęć praktycznych, na które został zaproszony nauczyciel wychowania fizycznego. Pan Glumiński zapoznał uczniów z zasadami gry w piłkę nożną i sędziował podczas rozegranego meczu.

 
Wieści z przedszkola- styczeń

Dnia 12 stycznia przedszkolaki spotkały się z ratownikami: panem Karolem Motałą i panem Danielem Bartosikiem z Firmy MEDYCYNA RATUNKOWA ARTERIA. Tematem spotkania była pierwsza pomoc przedmedyczna. Dzieci uczyły się, w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak wzywać pomoc, utrwaliły sobie również numery telefonów alarmowych. Z wielkim zaciekawieniem obserwowały czynności związane z zakładaniem opatrunków, słuchały przez stetoskop bicia serca u swojego kolegi, dowiedziały się, jak sprawdzić przytomność osoby poszkodowanej i w jaki sposób wykonuje się sztuczne oddychanie z zachowaniem własnego bezpieczeństwa. Dziękujemy ratownikom za przybliżenie specyfiki swojej pracy oraz za zaszczepienie w dzieciach potrzeby niesienia pomocy innym.

18 stycznia wszystkie przedszkolaki przebrane w piękne, kolorowe stroje przedstawiające postaci z bajek i baśni udały się do sali gimnastycznej, zamienionej w tym dniu w zaczarowaną krainę, w której dzieci pod kierunkiem pirata Krzysztofa i piratki Michaliny znakomicie bawiły się przy wesołej muzyce. Zabawy taneczne uatrakcyjniły różnego rodzaju konkursy, a odskocznią od zabaw zorganizowanych były swobodne "szaleństwa" na dmuchanych pirackich zamkach. Na pamiątkę wesołej zabawy każde dziecko otrzymało od piratów balonikowy miecz. Rodzice zadbali również o napoje regenerujące i zdrowe przekąski.

20 stycznia w przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Święta Babci i Dziadka, w czasie której seniorzy mogli podziwiać umiejętności swoich wnuków prezentujących okolicznościowe wiersze, piosenki, pląsy oraz jasełka. Na zakończenie swoich występów wnuki obdarowały najbliższych pięknymi laurkami, a następnie wszyscy zasiedli do stołów, gdzie czekały pyszne ciasta upieczone przez rodziców i pachnąca kawa. Dziadkowie i babcie mieli też okazję zrobić sobie z wnukami pamiątkowe zdjęcie.

25 stycznia przedszkolaki wyjechały do Leszna, do kina CINEMA 3D na film animowany pt."SING", opowiadający o tym, że warto spełniać swoje marzenia oraz rozwijać własne pasje. Dzieci miały kontakt z różnymi gatunkami pięknej muzyki, a prześmieszne perypetie głównych bohaterów dostarczyły wielu wrażeń i radosnych przeżyć. Przedszkolaki uczyły się właściwego zachowania w czasie podróży oraz w miejscu publicznym, jakim jest kino.

 
Występ iluzjonistki

Z okazji Mikołajek Rada Rodziców szkoły zorganizowała występ iluzjonistki Michelle Christian, uczestniczki programu „Mam talent”. W tym dniu nasza szkoła zamieniła się w miejsce pełne magii. Uczniowie chętnie uczestniczyli w pokazywanych sztuczkach, asystując przy nich, a także obserwując z zapartym tchem i świetnie się bawiąc.

 
Koncert Noworoczny

W dniu 14 stycznia odbył się w szkole drugi już Koncert Noworoczny, w którym swoje umiejętności wokalne oraz gry na instrumentach zaprezentowali przedszkolacy: Alicja Pazoła, Jadzia i Zygmuś Wojciech, Michasia Skrzypczak, Mateusz Jenczak, Kamila Łagoda oraz uczniowie: Marianna Dutka, Artur Paizert, Natasza Bujak, Dominika Jurczyńska, Wiktoria Stróżyńska, Bartosz Wudarczak, Maciej Andrzejewski, Nikodem Baer i Jakub Kolańczyk.

 
„The Voice of Świerczyna”

22 grudnia 2016 r. odbył się Konkurs Piosenki Świątecznej Anglojęzycznej „The Voice of Świerczyna”. Warunkiem uczestnictwa było wykonanie utworu w języku angielskim. Przyznano następujące miejsca: I - Marianna Dutka - kl. II, II - Jakub Kolańczyk - kl. VI, III - Patryk Konieczny, Damian Michalak - kl. IV i V. Rywalizacja wśród klas I - III: I miejsce - kl. I, II miejsce - kl. III, III miejsce - kl. II; IV - VI: I miejsce - kl. IV, II miejsce - kl. V, III miejsce - kl. VI.

 
Spotkania wigilijne

"Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny

Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie

Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny

Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie".

Zwyczaj ten, który kruszy najtwardsze serca, kultywowany jest podczas wigilijnych spotkań. Wigilie uczniów klas I – III, IV – VI wraz z wychowawcami i pozostałymi nauczycielami (22 grudnia 2016 r.) przebiegały w atmosferze wzajemnej życzliwości oraz rodzinnego ciepła i pojednania. Były płynące z głębi serca życzenia, opłatek-symbol chleba i wzajemnego przebaczenia, drobne upominki. Wspólne ucztowanie i śpiewanie kolęd zacieśniały więzi i wzajemny szacunek.

 
Wieści z przedszkola- grudzień

20 grudnia dzieci z przedszkola obejrzały przedstawienie pt. „Przygody Franka Bałwanka” w wykonaniu aktorów Agencji Teatralnej "Kanon" z Krakowa. Fabuła zawierała wiele elementów humorystycznych, dzięki którym rozbawieni przedszkolacy z wielkim zaciekawieniem śledzili przygody sympatycznego bałwanka Franka oraz chłonęli ważne zagadnienia związane  z akceptacją siebie i swego wyglądu. Bohaterowie zwrócili też uwagę na trudności, z jakimi muszą borykać się zwierzęta podczas zimy. Mali widzowie przypomnieli sobie, jak istotne w tym okresie jest dokarmianie zwierząt.

21 grudnia odbyło się w przedszkolu „Świąteczne spotkanie przy choince”. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz lokalnych: Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna - Stanisław Glapiak, radni - Zofia Biała, Zbigniew Demski, Robert Skrzypek, ksiądz  proboszcz Maksymilian Kamza oraz zaproszeni rodzice. Dzieci z grupy Maluchów wystąpiły w programie zimowo - mikołajkowym, natomiast Starszaki w formie jasełek przedstawiły historię na-rodzin Jezusa. Wszystkim zebranym udzieliła się świąteczna atmosfera. Punktem kulminacyjnym było spotkanie z Gwiazdorem, który obdarował wszystkich prezentami. Nie zabrakło też życzeń świąteczno - noworocznych oraz upominków od gości. Uroczystość zakończyła się wspólnym poczęstunkiem, który przygotowali rodzice.

Najmłodsi do Świąt Bożego Narodzenia czynili przygotowania już od początku grudnia. Wspólnie z rodzicami wykonywali ozdoby choinkowe. Warsztaty przeprowadziła pani Ela - babcia Lenki i Blanki, która wszystkich zainteresowanych zapoznała z techniką powstawania papierowych gwiazdek. Zorganizowane zajęcia były okazją do zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności. W czasie wspólnego tworzenia panowała miła, świąteczna atmosfera. Pięknymi gwiazdkami dzieci ozdobiły przedszkolne choinki.

Jak co roku zorganizowano w przedszkolu warsztaty cukiernicze. Z dostarczonych przez rodziców produktów mamy piekły pierniki, a po zajęciach wraz z dziećmi lukrowały i ozdabiały korzenne przysmaki różnymi posypkami. Dochód ze sprzedaży świątecznych pierniczków zasilił konto Rady Rodziców.

6 grudnia przedszkolaków odwiedził Mikołaj, na którego czekano z utęsknieniem, ucząc się świątecznych piosenek i wierszyków. Podczas wizyty każdy odważny przedszkolak mógł osobiście złożyć zamówienie na świąteczny prezent. Dzieci zatańczyły i zaśpiewały dla miłego gościa, a Mikołaj obdarował wszystkich słodkimi upominkami i obiecał, że odwiedzi przedszkolaków  jeszcze przed świętami.

7 grudnia dzieci zamieniły się w cukierników i wspólnie z p. Ewą Matuszak piekły pierniczki. Wielką radość sprawiło im samodzielne wycinanie z ciasta różnych kształtów oraz układanie ich na blaszkach. Po wystygnięciu wszyscy chętnie zabrali się do ozdabiania swoich ciasteczek lukrem, kolorowymi posypkami, wiórkami, migdałami i orzechami. Smakowały znakomicie.

 
Święto Misia i Andrzejki

Dzień 25 listopada dla uczniów klas I- III był wyjątkowym dniem. W piątek właśnie obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia oraz bawiliśmy się przy muzyce z okazji zbliżających się Andrzejek. Na korytarzu szkolnym dzieci wykonały wystawę pluszowych misiów, przyniesionych z domu, zapoznały się także z wydarzeniami, które miały wpływ na "narodziny" pluszowego misia oraz z datą ustanowienia jego święta. Przypomniały sobie także misiowych bohaterów bajek i obejrzały bajeczki o misiach. Z okazji Andrzejek przygotowano dla dzieci zabawy przy muzyce, wróżby i słodki posiłek. Dziękujemy rodzicom oraz pani Renacie za pomoc w przygotowaniu tego przedsięwzięcia.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 9

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości