Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start Aktualności
Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Akcja „Sprzątanie Świata”

Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania, która odbywa się na całym świecie co roku w trzeci weekend września. Dnia 15 września br. uczniowie naszej szkoły wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne oraz worki foliowe wyruszyli, by uporządkować teren szkoły i jej okolice. Uczniowie klas I-III z wychowawcami wysprzątali boisko szkolne i plac przykościelny, natomiast chętni uczniowie klas IV-VII przydrożne rowy blisko szkoły. Dla młodych ekologów była to nauka odpowiedzialności za czystość najbliższego otoczenia.

 
Laureaci konkursu przyrodniczo-artystycznego

Tematyka V edycji konkursu przyrodniczo-artystycznego organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Ligę Ochrony Przyrody w Poznaniu dotyczyła roślin pól, lasów i ogrodów. Zadaniem uczestników było przygotowanie jednej pracy literackiej lub pracy plastycznej. Na wyniki czekaliśmy całe wakacje. Laureatami konkursu pt. „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie. Rośliny wielkopolskich parków krajobrazowych” są: Weronika Szeląg, która zajęła I miejsce za wiersz „Dziewanna”, Dominik Śląski, który zajął II miejsce za wiersz „Ogórecznik lekarski” oraz Adam Gralak, który zajął III miejsce za rysunek „Lubczyk ogrodowy”. Serdecznie gratulujemy.

 
Pieczenie chleba

25 września w klasie III odbyły się warsztaty kulinarne z pieczenia chleba. Zajęcia te były podsumowaniem realizowanego przez kilka dni bloku tematycznego pt. „O chlebie”. Dzieci zapoznały się z przepisem, odmierzały składniki i łączyły je, aby powstało ciasto, które następnie odłożyły do wyrośnięcia. Po uformowaniu bochenka i ponownym wyrośnięciu ciasta w końcu nasz chlebek mógł trafić do piekarnika. Upieczony, pachnący, chrupiący, jeszcze ciepły, z masełkiem został od razu zjedzony przez uczniów. Uczniowie próbowali też innych domowych wypieków, które chętne dzieci przyniosły w ten dzień do klasy. Wszystkie chleby były pyszne, że palce lizać. Zobacz zdjęcia.

 
Projekt "Chciałbym to zobaczyć"

W klasie III przez 10 dni dzieci realizowały projekt edukacyjny pt. „Chciałbym to zobaczyć”. Należało opisać wybrane miejsce w Polsce. Grupy wybrały następujące miasta: Warszawa, Zakopane, Gdańsk, Kraków. Na początku omówiono zasady współpracy podczas wykonywania projektu, następnie dzieci dobrały się w grupy, wybrały liderów oraz miejsca, które chciały zareklamować. W domach wyszukiwały informacje o wybranym miejscu, korzystając z różnych źródeł wiedzy: atlasy, encyklopedie, internet, książki dla dzieci, legendy itp. Następnie opracowały plakaty lub przewodniki. 15 września dzieci zaprezentowały w grupach swoje projekty, które uatrakcyjniły takimi elementami jak: stroje regionalne, potrawy, muzyka, legendy. Celem projektu było nie tylko poszerzenie wiedzy o ciekawych miejscach w Polsce, ale także uczenie samodzielności, współpracy z innymi, wyszukiwanie informacji z różnych źródeł. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w realizację projektu, a liderzy grup wykazali się cechami przywódczymi, przydzielając zadania poszczególnym członkom grupy i czuwając nad ich realizacją. Zobacz zdjęcia.

 
Informacje o podręcznikach

Rodzice powinni zakupić następujące podręczniki i karty pracy do religii i języka niemieckiego:

klasa I- J. Szpet, D. Jackowiak- "Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa" (wyd. Św. Wojciech)

klasa II- J. Szpet, D. Jackowiak- "Kochamy Pana Jezusa" (wyd. Św. Wojciech)

klasa III- J. Szpet, D. Jackowiak- "Przyjmujemy Pana Jezusa" (wyd. Św. Wojciech)

klasa IV- J. Szpet, D. Jackowiak- "Jestem chrześcijaninem" (wyd. Św. Wojciech)

A. Potapowicz- "Punkt. Klasa 4" (WSiP)

klasa V- J. Szpet, D. Jackowiak- "Wierzę w Boga" (wyd. Św. Wojciech)

A. Potapowicz- "Punkt. Klasa 5" (WSiP)

klasa VI- J. Szpet, D. Jackowiak- "Wierzę w Kościół" (wyd. Św. Wojciech)

A. Potapowicz- "Punkt. Klasa 6" (WSiP)

klasa VII- J. Szpet, D. Jackowiak- "Spotkanie ze Słowem" (wyd. Św. Wojciech)

 
Zakończenie roku szkolnego

23 czerwca zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie spotkali się w sali gimnastycznej szkoły, aby uroczyście zakończyć rok szkolny. Pani dyrektor skierowała słowa podziękowania oraz życzenia wakacyjne do rodziców, nauczycieli i uczniów. Uczniowie odebrali nagrody książkowe, a także świadectwa i stypendia za wysokie wyniki w nauce. Wyróżnienie Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna otrzymał Wojciech Biały. Radni p. Zofia Biała i Zbigniew Demski także wręczyli nagrody wybranym uczniom. Uroczystość uświetnił występ uczniów klas IV i VI pod opieką p. M. Graf i p. J. Smolnej- Matyja.

Po części oficjalnej uczniowie spotkali się z wychowawcami w klasach w celu odebrania świadectw, po czym udali się na wakacyjny wypoczynek.

Uczniom, Nauczycielom, Rodzicom i Pracownikom Zespołu życzymy dużo słońca, wakacyjnych przygód i odpoczynku. Zdjęcia.

 
Konkurs Talentów

Dnia 20 czerwca 2017 roku odbył się w naszej szkole V - Jubileuszowy Konkurs Talentów.

Najwięcej osób zgłosiło się z klasy III (7 uczniów). Największym powodzeniem cieszyła się kategoria "śpiew" (zgłoszono występ do 8 utworów). Najczęściej występującym okazała się uczennica Marianna Dutka (wystąpiła w 4 kategoriach). Maksymalną ilość punktów za swoje występy zdobyli ex aequo - Dominika Jurczyńska i Jakub Kolańczyk (po 45).

W jury zasiedli: pani dyrektor Wioletta Klak, Hanna Jęsiek (organizator konkursu) oraz pan Aleksander Glumiński. Dzieci mogły zgłosić udział w 3 kategoriach: śpiew, taniec i gra na instrumencie. Oceny jury odbywały się osobno dla klas młodszych i osobno dla starszych. Wyniki miały się następująco:

śpiew:

I miejsce- Marianna Dutka

II miejsce- Julia Skrzypek, Maja Stężycka, Marianna Dutka

III miejsce- Maja Baer

 

I miejsce- Jakub Kolańczyk

II miejsce- Bartosz Wudarczak

III miejsce- Weronika Szeląg

taniec:

I miejsce- Marianna Dutka

II miejsce- Wiktoria Niwczyk, Weronika Klimkowska, Julia Andrzejewska, Alicja Banasik

III miejsce- ex aequo 2 duety Bianka Krauze, Zosia Kasperska i Julia Dawid, Maja Baer

 

I miejsce- Dominika Jurczyńska

II- Katarzyna Kozica, Anna Homska

gra na instrumencie:

I miejsce- Marianna Dutka (skrzypce)

II miejsce- Artur Paizert (keyboard)

 

I miejsce- Jakub Kolańczyk (akordeon)

II miejsce- Nikodem Baer (trąbka)

III miejsce- Maciej Andrzejewski (keyboard)

Wszystkie występujące dzieci otrzymały dyplomy i nagrody. Dziękujemy Radzie Rodziców za sponsorowanie części nagród. Zdjęcia.

 
Ogólnopolski Konkurs Bioróżnorodności „Schroń Naturę”

Maja Strzelczyk i Weronika Szeląg uczennice klasy VI pod opieką pani Anity Podrzyckiej opracowały w formie prezentacji multimedialnej projekt przyrodniczej ścieżki edukacyjnej. Podczas swojej pracy dziewczyny wykorzystały swoje fotografie i fotografie kolegów z klasy Wojtka i Jakuba wykonane na łonie natury. Przygotowanie na konkurs trasy przyrodniczej ścieżki w pobliżu szkoły było spojrzeniem uczniów na możliwości edukacji ekologicznej poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą. Za udział w konkursie zajęliśmy II miejsce i otrzymaliśmy nagrodę - aparat fotograficzny dla szkoły.

 
Rośliny wielkopolskich parków krajobrazowych

Uczniowie z klas IV-VI pod opieką pani Anity Podrzyckiej przygotowali rysunki i wierszyki o tematyce przyrodniczej do udziału w V edycji konkursu przyrodniczo-artystycznego pt. „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie. Rośliny wielkopolskich parków krajobrazowych”, organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Ligę Ochrony Przyrody w Poznaniu. W poprzednich edycjach prace uczestników dotyczyły ssaków, ptaków, gadów i płazów oraz owadów parków krajobrazowych Wielkopolski, tematem obecnej edycji zostały rośliny. Na wyniki konkursu musimy poczekać do września.

 
Systematyczny czytelnik

W klasie drugiej od kilku miesięcy trwał konkurs na systematycznego czytelnika. Dzieci prowadziły kalendarze, w których zapisywały częstotliwość i czas czytania w domu. Co dwa tygodnie wypełnione kalendarze oddawały wychowawcy, a w nagrodę mogły otrzymać ocenę oraz symboliczny medal. Celem tego konkursu było zachęcenie dziecka do systematycznego kontaktu z książką, rozbudzenie zamiłowania do czytania i poprawa płynności czytania. 21 czerwca konkurs został rozstrzygnięty. Okazało się, że najsystematyczniejszym czytelnikiem klasy II jest Julia Dawid, drugie miejsce zajął Maksymilian Miler, a trzecie Marianna Dutka. Cała trójka otrzymała dyplomy i nagrody. Kolejne miejsca zajęli: Patryk Łagoda, Artur Paizert i Maja Baer. Gratulujemy.

 
Harmonogram półkolonii

HARMONOGRAM PÓŁKOLONII

 
Konkurs „Palić, nie palić - oto jest pytanie?”

Jak co roku konkurs pod hasłem „Palić, nie palić - oto jest pytanie?” był przeznaczony dla uczniów klasy V. Tegorocznym zadaniem uczestników było przygotowanie rebusu, którego rozwiązaniem będzie hasło o tematyce promującej niepalenie. Organizatorem konkursu jest Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Laureatkami etapu szkolnego zostały Katarzyna Kozica i Anna Homska. Praca Kasi reprezentowała naszą placówkę podczas etapu powiatowego tego konkursu, za udział w etapie powiatowym konkursu plastycznego na rebus pt. „Palić, nie palić - oto jest pytanie?” uczennica otrzymała dyplom.

 
Wycieczka do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Trzebani

Dnia 5 czerwca br. w ramach akcji „Zielona Szkoła” organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Lesznie uczniowie klas III, IV i V udali się do Zakładu Zagospodarowania Odpadów do Trzebani. Na miejscu uczniowie obejrzeli i wysłuchali prezentacji na temat segregacji odpadów i pozyskiwania energii elektrycznej. Następnie w towarzystwie pracownika zwiedziliśmy wszystkie dostępne obiekty zakładu, gdzie odzyskuje się surowce wtórne, kompostownię i komorę fermentacyjną, w której produkuje się biogaz wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej. Pobyt w Trzebani na pewno na długo zapadnie w naszej pamięci i wpłynie na większą świadomość dotyczącą ochrony środowiska, a tym samym wesprze nasze codzienne, proekologiczne działania.

 
Wyniki konkursu

Wyniki konkursu na stworzenie książki z zakresu LIBERATURY organizowanego przez Centrum Kultury i Bibliotekę w Osiecznej:

I miejsce: „Domowe cytaty” (Strzelczyk Maja)

II miejsce: „Książka o piłce nożnej” (Patryk Konieczny, Michał Paszke), „Walizka pełna żartów (Marcin Maćkowiak, Dominik Śląski, Grzegorz Marciniak), „Ogród życzeń” (Weronika Szeląg)

III miejsce: „Wiersze o zwierzętach” (Andżelika Stachowiak), „Roweromania” (Wiktoria Konieczna), „Pięciu najlepszych bramkarzy świata” (Adam Gralak), „Poznaj Deeeeep.io” (Wojciech Biały, Jakub Kolańczyk), „Kostka łamańców językowych” (Dominika Jurczyńska)

Wyróżnienia: „Zwierzęta” (Anna Homska, Katarzyna Kozica), „Żywy kwadrat” (Piotr Śliwakowski, Oskar Sieracki), „Płonące cytaty” (Oliwia Wójta, Roksana Szulc)

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy!

 
Wycieczka szkolna

W dniach 8- 9 czerwca 2017 r. na wycieczkę szkolną do Wieliczki, Krakowa i Ojcowa udało się 40 uczniów. Pierwszego dnia dojechaliśmy do Wieliczki, gdzie wraz z przewodnikiem zeszliśmy do kopalni soli na głębokość 385 metrów. Wieliczka okazała się miejscem pełnym tajemnic. Poznaliśmy najstarsze metody wydobywania soli. Spacerując podziemnymi korytarzami uczestnicy podziwiali komory, kaplice, podziemne jeziora oraz rekonstrukcje starych urządzeń służących do wydobywania soli. Na dzieciach największe wrażenie wywarła Kaplica Św. Kingi z żyrandolami z solnych kryształów. Wieczorem dotarliśmy do Krakowa na nocleg. Drugiego dnia, po śniadaniu wraz z przewodnikiem zobaczyliśmy Kościół Mariacki, Katedrę Wawelską, Smoczą Jamę, Rynek Główny, Sukiennice, Bramę Floriańską, Barbakan, Okno Papieskie. Mieliśmy możliwość zapoznania się z historią miasta, wieloma zabytkami o wielkiej randze artystycznej i historycznej oraz poczuć niepowtarzalną atmosferę dawnej stolicy Polski. Później wyruszyliśmy do Ojcowa, gdzie weszliśmy do Jaskini Nietoperzowej, podziwialiśmy malowniczą Dolinę Prądnika, cieszyliśmy oczy ruinami zamku w Ojcowie, pięknymi skałami, Igłą Deotymy oraz Źródełkiem Miłości. Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Zobacz zdjęcia.

 
Wycieczka ornitologiczna

W piątek 2 czerwca dzieci z kółka ekologicznego brały udział w wycieczce do Wojnowic, prowadzonej przez ornitologa p. Janusza Stępniewskiego. Rozkoszując się pięknymi widokami wypatrywaliśmy ptaków. Pierwszymi ptakami, jakie udało nam się zaobserwować były sikory modraszki i kos trzciniak. Mieliśmy ogromne szczęście zobaczyć wilgę. Dzieci wśród trzcin i traw rozpoznawały głosy trzciniaka. Zobacz zdjęcia.

 
Wieści z przedszkola- czerwiec

Dzień Dziecka

1 czerwca to dzień wyjątkowy dla wszystkich dzieci. Na naszych przedszkolaków już od rana czekały różne atrakcje. Zaraz po śniadaniu przyjechał samochód „lodziarnia”, dzieci otrzymały lody, ufundowane przez Burmistrza Stanisława Glapiaka. Następnie korzystając z zaproszenia rodziców i dziadków Lenki i Blanki Nagła, przedszkolaki spędziły miłe chwile w pięknym, rekreacyjnym ogrodzie, gdzie bliźniaczki z chęcią oddały swoje zabawki i sprzęt koleżankom i kolegom z przedszkola. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku - babeczek z imionami dzieci upieczonych przez panią Dorotę Nagła i panią Alicję Jezierską- Gąsiorek oraz cukierów od Kuby, który w tym dniu obchodził swoje imieniny. Gospodarze zadbali też o drugie śniadanko. Każde dziecko mogło samo decydować i wybierać produkty, które lubi. Po tak wyczerpującej zabawie na powietrzu apetyty dopisywały. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone i szczęśliwe z tak atrakcyjnie spędzonego czasu w ogrodzie Lenki i Blanki. Na pożegnanie każdy przedszkolak otrzymał kolorowy balonik z własnym imieniem. Bardzo serdecznie dziękujemy gospodarzom za miłe przyjęcie. Galeria

 

Warsztaty ekologiczne: "Pszczoła- to życie"

2 czerwca odbyły się warsztaty ekologiczne pt. "Pszczoła - to życie", prowadzone przez panią Justynę Piwońską z EKOSFERY. Podczas prelekcji i prezentacji multimedialnej dzieci dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy na temat życia pszczół i ich roli w środowisku. Bardzo smutne jest stwierdzenie, że jeżeli umrze ostatnia pszczoła, to człowiekowi zostaną tylko cztery lata życia, dlatego człowiek musi zmienić swoje postępowanie w stosunku do tych owadów. Prowadzone zajęcia miały właśnie uświadomić dzieciom, w jaki sposób chronić pszczoły przed wyginięciem i jak zadbać o wzrost ich populacji. Omawianą tematykę wzbogaciły również obejrzane filmy edukacyjne: „Musimy ratować pszczoły” i „Kasia i jej pszczoły” oraz przyniesione rekwizyty, plansze, ilustracje. Dzieci wykonywały plakaty „Jestem przyjacielem pszczół”, kolorowały obrazki, wesoło bawiły się podczas zabawy w pszczółki, które zbierają pyłek w ogrodzie kwiatowym. Galeria

 

Akcja "Cała Polska czyta dzieciom"

6 czerwca odbyło się podsumowanie prowadzonej akcji "Cała Polska czyta dzieciom". W ramach realizowanego  projektu "W krainie bajek i baśni" współpracowano z bibliotekami, bogacono zasób księgozbioru biblioteczki przedszkolnej, dzieci zapraszały członków swoich rodzin do czytania ulubionych utworów, a od marca lektorami byli też uczniowie klasy szóstej. Wysłuchane utwory stawały się inspiracją do różnych ciekawych zabaw i  podejmowanych działań. Kolorowe ilustracje, które powstawały w tym okresie stały się podstawą do wykonania książeczek obrazkowych pt.:"Moje ulubione bajki." Podsumowując realizowany projekt, Starszacy uczestniczyli w konkursie wiedzy na temat poznanych bajek i baśni. Rywalizacja zespołowa wykazała wysoki poziom wiedzy na ten temat. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzenia pamiątkowymi dyplomami. Galeria

 

Sześciolatki z wizytą w szkole

14 czerwca Starszaki z rodzicami uczestniczyli w zajęciach otwartych w klasie I. Pani Hania J. i pierwszaki miło powitali młodszych kolegów i zaprosili ich do wspólnych zabaw. Przedszkolaki miały okazję choć przez chwilę poczuć się uczniami i doświadczyć życia szkolnego. Miłe wrażenia ze spotkania z pierwszoklasistami przyczyniły się do ukształtowania pozytywnego stosunku do szkoły i roli ucznia. Galeria

 

Zakończenie roku szkolnego, pożegnanie Starszaków

21 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego z udziałem zaproszonych gości - przedstawicieli władz lokalnych, księdza i rodziców, podczas której pożegnaliśmy kolejnych absolwentów naszego przedszkola. Starszacy słowami wierszy i piosenek oraz pięknymi tańcami podziękowali pracownikom przedszkola za trud i wysiłek włożony w opiekę, wychowanie i edukację, rodzicom za troskę, nieustanną miłość i poświęcenie, a młodszym kolegom za wspólne zabawy i za miło spędzony razem czas. Tradycyjnie, jak co roku każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom oraz upominki ufundowane przez Radę Rodziców. Goście i nauczyciele życzyli przedszkolakom miłego, bezpiecznego wypoczynku i szczęśliwego powrotu we wrześniu do przedszkola, a absolwentom do szkoły. Na zakończenie uroczystości rodzice zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek. Galeria

 

Wyjazd przedszkolaków do kina

22 czerwca przedszkolaki pojechały do kina CINEMA w Lesznie na film "Smerfy: Poszukiwacze zaginionej wioski." Była to pełna przygód wyprawa Smerfetki i jej przyjaciół: Ważniaka, Osiłka i Ciamajdy, którzy postanowili rozwikłać największą tajemnicę Smerfów. Dzieci z wielką uwagą śledziły losy bohaterów i solidaryzowały się z nimi. Ważne było przesłanie bajki, mówiące o tym, że każdy ma swoją niepowtarzalną wartość i mimo swoich niedoskonałości jest potrzebny innym. Galeria

 

 
Noc filmowa

2 czerwca wychowawczynie klas I- III przygotowały dla swoich uczniów długo oczekiwaną noc filmową. Wieczór rozpoczęliśmy od kolacji- oczywiście pizzy, potem były lody, a następnie zaczął się maraton filmowy. Przy popcornie, w gronie przyjaciół oglądaliśmy bajki do późna w nocy lub graliśmy w gry planszowe. Po północy wszyscy ułożyli się do snu, a rano wrócili troszkę zmęczeni, ale zadowoleni i pełni emocji do domów.

 
Dzień Dziecka

W Dniu Dziecka na naszych uczniów czekało kilka atrakcji. Ku uciesze dzieci do szkoły zawitał czarodziejski wóz z lodami, które zostały ufundowane przez p. burmistrza Stanisława Glapiaka. Po zjedzeniu zimnej niespodzianki, dzieci wraz z opiekunami udały się na piknik nad Jezioro Góreckie. Tam mogły miło spędzić czas, bawiąc się z kolegami, wypoczywając na trawie, czy spacerując po pomoście. Mamy uczniów zadbały oczywiście o to, aby dzieci nie były głodne i przygotowały grillowane kiełbaski, bułeczki, soczki i cukierki. Zobacz zdjęcia.

 
Konkurs na stworzenie książki z zakresu LIBERATURY

Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej zaprosiła uczniów do wzięcia udziału w konkursie na stworzenie książki z zakresu LIBERATURY. Nie, nie, to nie pomyłka - właśnie LIBERATURA. To nowy gatunek literacki, gdzie ważny jest nie tylko sam tekst, ale także książka jako jego nośnik: kształt, format, krój pisma, rodzaj papieru, ilustracje, grafika. Wszystko to stanowi integralną całość, książka może przybrać dowolny wygląd i kształt. Wiele przykładów tego gatunku można poszukać w internecie.

Do konkursu przystąpili uczniowie z klas: czwartej, piątej i szóstej naszej szkoły. Mimo, że pomysły uczniów były czasem niesamowite, to jednak na konkurs mogły zostać wybrane prace prawidłowo i starannie wykonane.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się na sali CKiB w Osiecznej dnia 6 czerwca 2017 roku o godzinie 17.00. Będzie tam można obejrzeć wszystkie prace wykonane przez uczniów szkół w Osiecznej, Świerczynie i Kąkolewie. Ale będzie też okazja na ciekawe spotkanie z podróżnikiem. Zdjęcia

 
Wycieczka do Leśnictwa Koczury - Włoszakowice

Przy współudziale Starostwa Powiatowego w Lesznie uczniowie klasy I, II i VI w ramach akcji „Zielona Szkoła” dnia 31 maja br. odwiedzili Leśnictwo Koczury. Uczniowie mieli okazję poznać życie leśnych zwierząt, zapoznać się z hobby Pana Leśniczego, którym jest hodowla najróżniejszych gatunków papug. Mogliśmy obejrzeć zwierzęta na wybiegu, takie jak jelenie, kozy, sarenki, które trafiły do tego miejsca z powodu choroby, wypadku lub po prostu zabrane przez ludzi z ich naturalnego środowiska. W ochronce dla zwierząt mieszkają także króliki, lis, dziki i bociek Klekotek. Po ciekawej lekcji przyrody relaksowaliśmy się, grając w piłkę nożną i zajadaliśmy kiełbaski z grilla. Zdjęcia.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 8 z 11

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości