Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start Aktualności
Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Zajęcia otwarte w szkole

21 kwietnia odbyły się w naszej szkole zajęcia otwarte dla rodziców. Zajęcia tego typu są realizowane w ramach współpracy szkoły z rodzicami. Zajęcia otwarte pozwalają rodzicom poznać charakter pracy dydaktyczno- wychowawczej z dziećmi, dowiedzieć się ile wymaga to wysiłku, umiejętności, wiedzy i przygotowań. Rodzice mieli okazję dokonać obserwacji zachowania dziecka w klasie, na tle grupy i odpowiedzieć sobie na pytania: czy dziecko jest aktywne podczas zajęć, w jaki sposób udziela informacji na zadane pytania, czy potrafi skupić uwagę podczas lekcji, w jakim tempie pracuje?

 
Dzień Ziemi

21 kwietnia obchodziliśmy w szkole Święto Ziemi. Młodsi uczniowie wybrali się na wycieczkę do lasu, aby tam posadzić sadzonkę dębu, wyhodowaną z nasionka przez klasę III. Potem uczniowie wzięli udział w zabawach: „Bingo przyrodnicze” i „Pozostaw ślad w przyrodzie”. Przy okazji pozbieraliśmy śmieci, które napotkaliśmy po drodze. Zobacz zdjęcia.

Starsi uczniowie wysprzątali boisko szkolne i przydrożny rów widziany z okien szkolnych. Natomiast uczniowie klasy IV podczas wizyty w lesie utrwalili sobie jego piętrową budowę oraz rozpoznali drzewa, krzewy i rośliny zielne tworzące warstwy lasu. Młodzi ornitolodzy podjęli również próby rozpoznawania odgłosów ptaków. Natomiast po powrocie do szkoły obejrzeli krótki film, przedstawiający przyjście na świat młodych żurawi w Nadleśnictwie Włoszakowice.

 
"Ratujemy i uczymy ratować"

Panie Joanna Marszałek i Hanna Jakubowska nieprzerwanie od wielu lat uczestniczą w programie Ratujemy i Uczymy Ratować. Nauczycielki podczas interesujących zajęć wpajają uczniom oraz kadrze zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu dzieci oraz dorośli oswajają się z tak ważnymi zagadnieniami, kształtują właściwe nawyki – pierwsza pomoc staje się dla nich czymś naturalnym.

 
XXI Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

Marcin Strzelczyk (kl. VI) reprezentował naszą szkołę w etapie rejonowym XXI Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce (28 marca 2017 r.). Opiekun – pani Halina Szajbe realizowała cele konkursowych zmagań, jakim są: przybliżenie uczniom dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, popularyzowanie kultury regionalnej, rozwijanie zainteresowań regionem, jego historią i tradycją, kształtowanie poczucia własnej tożsamości i postaw patriotycznych. Wielomiesięczna i systematyczna praca zwieńczona została sukcesem - uczeń kl. VI zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego.

 
Wieści z przedszkola- kwiecień

Warsztaty wielkanocne

7 kwietnia Starszaki gościły p. Karinę Nadolną, ciocię Lenki i Blanki, oraz  mamę dziewczynek. Pani Karina zapoznała dzieci z różnymi sposobami ozdabiania wielkanocnych pisanek. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się technika serwetkowa, czyli decoupage. Po części demonstracyjnej dzieci przystąpiły do samodzielnego malowania jajek. W tym czasie panie przygotowały niezbędne elementy, z których każdy uczestnik warsztatów mógł wykonać wielkanocnego zajączka. Pani  Karinie i pani Dorocie dziękujemy za zorganizowanie i przeprowadzenie ciekawych zajęć, które wprowadziły dzieci w świąteczny nastrój zbliżających się świąt. Galeria

Spotkanie przedszkolaków z zajączkiem wielkanocnym

11 kwietnia przedszkolaków spotkała miła niespodzianka. Do przedszkola przybył zajączek ze swoimi kolegami, wesołymi kogutami. Wiosenno - świąteczną muzyką i śpiewem zaprosili oni wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Były tańce,  zajęcze podskoki i cukierkowe przekąski. Ogromną radość sprawiło przedszkolakom szukanie swoich wielkanocnych koszyczków ze słodyczami i owocami, które zajączek ukrył w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci dziękując za odwiedziny i prezenty zaprosiły miłych gości na przyszły rok. Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia tego radosnego dnia. Galeria

Przedszkolaki z wizytą u żołnierzy

Dnia 21 kwietnia przedszkolaki pojechały na wycieczkę do 1. leszczyńskiego dywizjonu przeciwlotniczego. W ramach dnia otwartego dzieci uczestniczyły w prezentacji pojazdów używanych w wojsku dawniej i dziś. Chętne dzieci miały możliwość wejścia do środka tych pojazdów, mogły zasiąść za ich sterem, poznały również ich przeznaczenie. Wielką radość sprawił przedszkolakom bezpośredni kontakt z żołnierzami prezentującymi dany sprzęt. Dzieci zwiedziły również Izbę pamięci bogato wyposażoną w eksponaty dawnego umundurowania żołnierzy oraz różnych wojskowych pamiątek z przeszłości.  Wizyta w jednostce wojskowej dostarczyła wszystkim niesamowitych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci przedszkolaków. Galeria

Maniery biedronki Lucynki - teatrzyk

27 kwietnia nasze przedszkole odwiedzili aktorzy z Agencji Artystycznej KANON z Krakowa, którzy zaprezentowali dzieciom spektakl pt. "Maniery biedronki Lucynki". Lucynka miała problem z właściwym zachowaniem, nie znała czarodziejskich słów, ciągle grymasiła i dokuczała innym. Jej zachowanie stało się powodem tego, że wszyscy znajomi odwrócili się od niej. Jednak z pomocą krasnala Mądralki i przedszkolaków szybko nauczyła się zwrotów grzecznościowych i zasad dobrego wychowania. Dowiedziała się również jak ważną sprawą jest mieć przyjaciół, z którymi można miło spędzać czas. Pełna humoru opowieść sprawiła dzieciom wiele radości i niesamowitych wrażeń. Galeria zdjęć.

Przedszkolaki uczą się patriotyzmu

Święta majowe to okazja do kształtowania wśród dzieci postaw patriotycznych. Podczas zajęć i zabaw przedszkolaki rozbudzały miłość do swojej Ojczyzny, utrwalały symbole narodowe. Jednak wielkim przeżyciem dla nich był udział w uroczystej Akademii z okazji Święta 3 Maja, przygotowanej przez uczniów naszej szkoły. Galeria zdjęć.

 
Zajączek w szkole

12 kwietnia 2017 r. w szkole pojawił się Zając. Zostawił dzieciom list, w którym zapraszał do zabawy w poszukiwanie słodkości. Uczniowie do słodkiego celu udali się po śladach- tropach, po drodze musieli rozwiązać świąteczne zagadki. Tropy prowadziły na ostatnie piętro budynku szkoły- to tutaj Zając schował w gniazdach czekoladowe jajka. Dzień wcześniej natomiast Zajączek wraz ze swoimi pomocnicami- Kurkami przykicał do klas, gdzie w rytm muzyki rozdawał cukierki. Zobacz zdjęcia.

 
Rekolekcje

Tegoroczne rekolekcje szkolne odbyły się w dniach od 22 marca do 24 marca. Ksiądz Proboszcz Maksymilian Kamza zaprosił do prowadzenia rekolekcji siostrę Mariannę i siostrę Katarzynę z Koinonii św. Pawła z Kielc. Koinonia św. Pawła to stowarzyszenie życia apostolskiego, które odpowiada na wezwanie Kościoła, a zwłaszcza świętego Jana Pawła II do podjęcia dzieła nowej ewangelizacji. Siostry realizują szczególny charyzmat - niosą Dobrą Nowinę na krańce świata. Z takim właśnie przesłaniem przyjechały do nas. W czasie trzech dni prowadziły nas przez przypowieści Nowego Testamentu. Ukazały nam wielkość i miłosierdzie Boga oraz radość ze spotkania z Nim. Przeprowadziliśmy też  (inicjatywa członków Szkolnego Koła Caritas) akcję „Opatrunek na ratunek”. Zebraliśmy dużą ilość środków opatrunkowych dla fundacji „Redemptoiss Missio”, która przeznacza je na potrzeby misji w Afryce.  To były bardzo ciekawe i wartościowe dni w naszym szkolnym życiu. Zdjęcia.

 
Zapraszamy na kiermasz książek

 
Informacja

Rekrutacja do przedszkola rozpocznie się w drugiej połowie kwietnia.

 
Finał Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego

W piątek 24 marca br. w Poznaniu odbył się etap wojewódzki Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentował uczeń klasy VI - Wojciech Biały, podopieczny Pani Anity Podrzyckiej. Aby znaleźć się w finale tego konkursu, trzeba zdobyć określoną liczbę punktów najpierw na etapie szkolnym, później rejonowym. Wojtek w przygotowanie do konkursu włożył mnóstwo pracy. Gratulujemy uzyskania tytułu finalisty.

 
Pożegnanie zimy

21 marca w naszej szkole obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. W tym dniu Samorząd Uczniowski  zorganizował rozgrywki sportowe w piłce nożnej i dwa ognie oraz piknik w sadzie- pieczenie kiełbasek na ognisku. Zimę pożegnaliśmy paląc marzannę i śpiewając wiosenne przyśpiewki. Galeria zdjęć.

 
Dzień Otwarty Przedszkola

Zapraszamy "kandydatów na przedszkolaka" wraz z rodzicem na Dzień Otwarty Przedszkola, który odbędzie się 30 marca w godzinach 11.00- 12.45.

 
„Popołudnie z panem Andersenem”

W dniu 20 marca 2017 r. uczniowie klas I- III uczestniczyli w „Popołudniu z panem Andersenem” w ramach projektu „W Krainie Baśni Andersena”. Na początku spotkania pani dyrektor przedstawiła prezentację dotyczącą życia i twórczości Hansa Christiana Andersena, następnie zaproszeni goście czytali dzieciom wybrane baśnie autora. Uczniowie mogli także wziąć udział w zabawach integracyjnych, a na zakończenie posilić się zdrowymi kanapkami przygotowanymi przez mamy uczniów. Kolejnym etapem projektu będzie konkurs plastyczny „Moja ilustracja do wybranej baśni Andersena”, natomiast w kwietniu wybrani uczniowie wezmą udział w konkursie dotyczącym znajomości baśni. Zobacz zdjęcia.

 
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów

Dnia 20 marca 2017 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne dla uczniów, które prowadziła pani Emilia, pracownik firmy PROGRES - Instytut Rozwoju i Edukacji z Rzeszowa. Warsztaty dla uczniów klasy VI poświęcone były asertywności „Jaka myśl, takie uczucie i czyn - o znaczeniu asertywności”. W klasach IV i V zrealizowano warsztaty z zakresu radzenia sobie z emocjami pt. „Lawina emocji” - co nam w duszy gra? Natomiast podczas spotkania dla klas I-III poruszano temat efektywnego uczenia się - mnemotechniki, pt. „Zainspirować, zrozumieć, zapamiętać”. Uczestnicy szkolenia wykazali się aktywną współpracą z prowadzącą.

 
Dzień Morza

Dnia 17 marca obchodziliśmy Dzień Morza. Światowy Dzień Morza jest świętem mającym na celu zwrócenie uwagi na to, że morze jest naszym wspólnym dobrem i bardzo istotna jest dbałość o ochronę środowiska morskiego. Tego dnia uczniowie przyszli ubrani w różnych odcieniach niebieskiego. Najstarsi uczniowie szkoły zaprezentowali na lekcji strój plażowy, wykonali pocztówkę z wakacji oraz ułożyli wiersz o tematyce wakacyjnej. Wojtek i Jakub z klasy VI podczas przerw sprawdzali wiedzę uczniów na temat Morza Bałtyckiego zadając różne pytania i zagadki, a poprawne odpowiedzi nagradzali cukierkami. Uczniowie V i VI na lekcji przyrody słuchali muzyki relaksacyjnej - szum morza i odgłosy mew.

 
Wieści z przedszkola- marzec

Warsztaty ekologiczne w przedszkolu

Dnia 6 marca odbyły się warsztaty ekologiczne pt.: "Hałas to też zanieczyszczenie". Pani J. Piwońska z EKOSFERY wyjaśniła dzieciom co to jest hałas i jak on negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka, omówiła również źródła hałasu, które mogą być zależne i niezależne od nas samych. Dzieci rozróżniały dźwięki przyjemne i nieprzyjemne dla ucha, poznały budowę narządu słuchu, dowiedziały się, jak to się dzieje, że słyszymy różne dźwięk i jak można eliminować hałas z naszego otoczenia. Wielkie zainteresowanie wzbudziły specjalne urządzenia takie jak: decybelomierz i analizator hałasu w formie modelu sygnalizatora ulicznego, za pomocą których dzieci oceniały natężenie hałasu w przedszkolu w różnych sytuacjach. Galeria

Dzień Kobiet w przedszkolu

Z okazji tego dnia niezwykłego, chłopcy życzyli paniom i koleżankom wszystkiego najlepszego, obdarowując je słodkimi upominkami oraz przygotowanymi kwiatkami. Radosna i odświętna atmosfera panowała przez cały dzień pobytu dzieci w przedszkolu. Galeria

Konkurs recytatorski w przedszkolu

Dnia 13 marca odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego pt. "Mój ulubiony wierszyk" Udział w konkursie umożliwił chętnym dzieciom zaprezentowanie swoich zdolności artystycznych. Konkurs wspierali rodzice przygotowując swoje pociechy do występu. Jury w składzie p. Wioletta Klak i p. Anita Podrzycka oceniało występy dzieci w dwóch kategoriach: dzieci 3-4 letnie i 5-6 letnie. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu, niektórzy rodzice zadbali również o stosowne rekwizyty i piękne stroje. A oto wyniki konkursu: w kategorii dzieci 3-4 letnich I miejsce zajęła Matylda Gąsiorek, II miejsce zajął Filip Kwieciński, III miejsce zajęła Laura Wojtkowiak, wyróżnienie otrzymali: Julia Werno, Piotr Marszałek, Beata Sznabel i Natan Wojtkowiak. W kategorii dzieci 5-6 letnich I miejsce przypadło Michalinie Skrzypczak, II miejsce zajęła Magda Olejnik, a III miejsce - Kamil Łagoda. Wyróżnienia otrzymali:  Zuzanna Kurzawa, Kamila Łagoda, Blanka Nagła, Vanessa Przybylska i Jadzia Wojciech. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom. Galeria

Teatrzyk w przedszkolu

15 marca przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatralne pt.: "Wiosenna euforia" w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej KANON z Krakowa. Przedstawiona historia opowiadała o przygodach koziołka Mietka, wiewiórki Basi, dzika Władka oraz pani Łosiowej. Dzieci wzbogaciły wiadomości na temat przedwiośnia, m.in. budzących się z zimowego snu zwierząt, przylotu ptaków, kwitnienia pierwszych wiosennych kwiatków. Nie zabrakło też wątków ekologicznych dotyczących dbania o czystość środowiska, w którym żyjemy. Przedstawienie pełne humorystycznych dialogów i wesołej muzyki dostarczyło dzieciom wiele radości i wzruszeń. (Galeria)

Przedszkolaki witają wiosnę

Zgodnie z tradycją, 21 marca przedszkolacy w kolorowym korowodzie, niosąc swoje marzanny, udali się do przedszkolnego ogrodu, gdzie wierszem i piosenką pożegnały zimę i powitały wiosnę. Po skończonej ceremonii spalenia kukieł, wszyscy rozbiegli się po ogrodzie w poszukiwaniu oznak wiosny. Oprócz wielu zwiastunów takich jak: młode trawki, pąki na drzewach, młode listki na krzaczkach, kwitnące kwiatki na skarpie, żuczka, który obudził się z zimowego snu, dzieci odnalazły kosz pełen słodyczy oraz list od pani wiosny, w którym wszystkich pozdrowiła i obiecała, że wkrótce przybędzie. Galeria

Konkurs plastyczny: "Ulubiona Postać z utworu Jana Brzechwy"

W konkursie plastycznym "Ulubiona Postać z utworu Jana Brzechwy ", którego organizatorem było Przedszkole Samorządowe "Akademia Pana Kleksa" w Osiecznej, nasze przedszkole reprezentowały :Ewa Stróżyńska, Alicja Pazoła i Vanessa Przybylska z grupy Starszaków oraz Zosia Pazoła i Matylda Gąsiorek z grupy Maluchów. Jury nie przydzieliło głównych nagród ze względu na wysoki poziom wszystkich prac konkursowych. Najciekawsze prace zostały jednak wyróżnione. Z naszego przedszkola wyróżnienie otrzymały: Ewa Stróżyńska za pracę pt. "Kaczka Dziwaczka" i Alicja Pazoła za ilustrację do wiersza "Stonoga". Gratulujemy! Galeria

 
Kolejne spotkanie z panią pielęgniarką

„Zdrowe zęby mam, bo zawsze o nie dbam”.

8 marca w klasie II ponownie gościła pani pielęgniarka. Tym razem rozmawiała z dziećmi na temat higieny jamy ustnej: o rodzajach zębów i ich roli, sposobach zapobiegania próchnicy. Przyniosła ze sobą makietę zębów i szczotki, plakaty oraz film. Zademonstrowała uczniom technikę prawidłowego mycia ząbków, poinformowała, jaką używać szczoteczkę i pastę do zębów. Dzieci były zainteresowane tematem i ciągle włączały się do rozmowy. Spotkania z panią pielęgniarką są związane z zajęciami na temat zdrowia, które realizowane są aktualnie w klasie II.

 
Dzień Kobiet

8 marca obchodziliśmy w naszej szkole Święto Kobiet. W każdej klasie panowie złożyli życzenia swoim koleżankom i paniom nauczycielkom, wręczyli także słodkie upominki oraz kwiaty. Tego dnia został również zorganizowany konkurs na „Najsympatyczniejszą dziewczynę”. W klasach I- III zwyciężczynią konkursu została Natasza Bujak, a w klasach IV- VI chłopcy wybrali Maję Strzelczyk. Gratulujemy!

 
Projekt "Sport to zdrowie"

7 marca uczniowie klasy II zorganizowali szkolne zawody sportowe klas I- III. Były one efektem realizowanego klasowego projektu pt. „Sport to zdrowie”. Dzieci, w grupach miały do wykonania zadania. Pierwsza grupa samodzielnie zrobiła zaproszenia dla klas I i III na zawody sportowe oraz plakaty informujące o turnieju. Grupa druga miała za zadanie przeprowadzić wywiady ze znanymi im sportowcami lub osobami, które zajmowały się sportem. Kolejna grupa przygotowała album oraz mapę miejsc w szkole i okolicy, w których można uprawiać sport. Ostatnia grupa zajęła się całą oprawą turnieju. Do ich obowiązków należało wykonanie dyplomów, medali, wybranie konkurencji sportowych, a także przeprowadzenie zawodów. Uczniowie klasy drugiej wspaniale wywiązali się ze wszystkich swoich zadań. Była to nauka samodzielności oraz odpowiedzialności za realizację otrzymanych zadań.

 
Międzynarodowy Dzień Pisarzy

3 marca to Międzynarodowy Dzień Pisarzy, który został  ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Z tej okazji biblioteka szkolna wraz z wychowawcami zorganizowała  na korytarzu szkolnym wystawę książek ulubionych pisarzy uczniów oraz gazetkę na ten temat. W młodszych klasach czytało się książeczki. Uczniowie klasy VI wcielili się w role pisarzy- napisali książkę, opartą na ich autorskiej fabule. Klasa V natomiast zabawiła się w ilustratorów i wykonała ilustracje do legendy W. Chotomskiej pt. „Złota kaczka”.

 
Wieści z przedszkola- luty

Okres zimowych ferii minął bardzo szybko. Dzieci z radością powróciły do przedszkola aby wspólnie, wesoło bawić się z kolegami i koleżankami, poszerzać swoja wiedzę i umiejętności, zdobywać nowe doświadczenia.

23 lutego, w Tłusty czwartek czekała na dzieci słodka niespodzianka. Pani Ewa upiekła dla wszystkich smaczne, pachnące, chrupiące chruściki. Dzieci z wielkim apetytem objadały się słodkimi wypiekami poznając tradycje kończącego się karnawału.

27 lutego przedszkolaki z inicjatywy Rady Rodziców wyjechały do Zaczarowanego Świata Zabaw w Lesznie, gdzie miło i aktywnie spędziły czas, mając do dyspozycji: małpi gaj, labirynty, ruchome pomosty, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, samochody, trampoliny, armatki pneumatyczne oraz nowoczesną podłogę interaktywną i wiele innych zabawek. Nie zabrakło tez smacznego poczęstunku i spotkania z tygryskiem. Nasze przedszkolaki spędziły w sali zabaw wiele radosnych i niezapomnianych chwil, wszyscy bawili się wspaniale. Mimo, że dzieci wróciły do przedszkola zmęczone były bardzo zadowolone i szczęśliwe.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 8

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości