Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start Aktualności
Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Koncert Jacka Borkowskiego

Jacek Borkowski zaśpiewał 6 stycznia w sali naszej szkoły. W repertuarze Franka Sinatry, Wojciecha Młynarskiego i Ludwika Sempolińskiego aktor bawił publiczność ze Świerczyny i okolic. Koncert poprzedził występ naszych uczniów: Marianny, Artura i Bartka. Dziękujemy Centrum Kultury w Osiecznej za miłe popołudnie.

 
Konkurs "Systematyczny czytelnik"

W klasie II rozstrzygnięto konkurs klasowy "Systematyczny czytelnik". Konkurs trwał od początku roku szkolnego. Dzieci prowadziły kalendarze, w których zapisywały czas, jaki poświęcają na czytanie w domu. Co miesiąc wypełnione kalendarze oddawały wychowawcy. Celem tego konkursu było zachęcenie dziecka do systematycznego kontaktu z książką, rozbudzenie zamiłowania do czytania i poprawa płynności czytania. Okazało się, że najsystematyczniejszym czytelnikiem klasy II jest Kamila Łagoda, drugie miejsce zajął Jakub Gano, a trzecie Michalina Skrzypczak. Cała trójka otrzymała dyplomy i nagrody. Gratulujemy.


 
Spotkanie z policjantem w klasach I- III

Kolejny raz w klasach I- III odbyło się spotkanie z panem policjantem. Tym razem poruszył problem bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Ostrzegał dzieci przed ślizganiem się na lodzie na rzekach, stawach, czy jeziorach, przed zjeżdżaniem na sankach w pobliżu drogi czy doczepianiem sanek do samochodu. Zwrócił uwagę na ubieranie się stosownie do pogody panującej na dworze. Dziękujemy za spotkanie.

 
Zbiórka żywności

Pamiętajmy, że „miarą naszego człowieczeństwa jest wielkość naszej troski o drugiego człowieka”

Czas Świąt Bożego Narodzenia to chwile spędzone przede wszystkim w gronie rodzinnym, to chwile radości i pokoju, wzajemnej życzliwości. Pragnąc ofiarować trochę radości, nadziei, a przede wszystkim wiary w ludzką życzliwość i bezinteresowną pomoc przez ostatnie dwa tygodnie grudnia zbieraliśmy w szkole dary żywnościowe - produkty spożywcze. Świąteczne podarunki zostały przekazane przez szkolnego pedagoga anonimowym odbiorcom. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę i przekazali produkty żywnościowe - wywołując tym gestem uśmiech i wzruszenie na twarzach obdarowanych.

 
Świąteczne życzenia

Niech te Święta, tak wspaniałe,
będą całe jakby z bajek,
niechaj gwiazdka z nieba leci,
niech Mikołaj tuli dzieci,
biały puch niech z góry spada,
niechaj piesek w nocy gada,
niech choinka pachnie pięknie,
no i radość będzie wszędzie!

 
Wigilie w naszym Zespole

Wigilie w Zespole rozpoczęły się od spotkania przedszkolaków, ich rodziców i pracowników przedszkola przy wspólnym stole. Był spektakl, potem kolędowy występ dały dzieci, a przed wspólnym posiłkiem Gwiazdor obdarował Krasnale i Elfy upominkami od Rady Rodziców.

W czwartkowe popołudnie wieczerzę wigilijną przygotowali pracownicy placówki, którzy wymienili się kulinarnymi tradycjami wigilijnymi z różnych stron Polski.

Ostatni przedświąteczny dzień zakończono wigilią wszystkich uczniów. Dzieci składały sobie życzenia i kosztowały tradycyjne pierogi i krokiety. W prezencie od nauczycieli otrzymały zimową herbatę z cytrusami i przyprawami korzennymi. Gwiazdor, po odśpiewaniu kolędy przez każdą z klas, wręczył uczniom upominki od Rady Rodziców.

 
Ubranie świerczyńskiej choinki

Ubraliśmy choinkę we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Osieczna oraz ze świerczyńską OSP. Przedświąteczna akcja stała się okazją do przymierzenia się do strażackiego fachu.

 
Spotkanie w Lawendowej Manufakturze

Zapach lawendy, choinki i świeżo upieczonego ciasta stały się motywem przewodnim wigilijnego spotkania klasy IV. Zaciszna pracownia Lawendowej Manufaktury okazała się wspaniałym miejscem do wspólnego świętowania. Dziękujemy Pani Kindze za bardzo ciekawe warsztaty.

 
Wieści z przedszkola- grudzień 2018 r.

Przedszkolaki poznają budowę człowieka

Dnia 12 grudnia przedszkolaki wzięły udział w nietypowych zajęciach z anatomii człowieka.  Pani Sylwia M. wykorzystując fantomy anatomiczne omówiła budowę i funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Dzieci z wielkim zainteresowaniem odkrywały poszczególne elementy ludzkiego ciała, poznając ich nazwy i funkcje, jakie pełnią w ciele człowieka. Były to fascynujące zajęcia, które rozbudziły ciekawość poznawczą nawet tych najmłodszych przedszkolaków. Galeria

Przedszkolaki pieką pierniki

Pieczenie pierników w okresie przedświątecznym to nasza tradycja. Wiele radości sprawiło dzieciom wyrabianie i wałkowanie ciasta oraz samodzielne wykrawanie różnymi foremkami i układanie ciasteczek na blaszkach. Jednak największe zaangażowanie dzieci dało się zaobserwować podczas ozdabiania pierniczków. Pierniczki zostaną zjedzone podczas przedszkolnego spotkania opłatkowego. Galeria

Spotkanie przy choince

19 grudnia odbyło się w przedszkolu świąteczne spotkanie przy choince, na które dzieci zaprosiły swoich najbliższych. Uroczystość rozpoczęła się spektaklem Teatru POMPON pt. „Śmieszka i Rudolf”. Następnie przedszkolaki przedstawiły montaż słowno – muzyczny „Święta z Mikołajem” i złożyły wszystkim świąteczno - noworoczne życzenia. O przedszkolakach pamiętał też Mikołaj, który przybył z workiem pełnym prezentów. Wszystkie te wydarzenia przepełnione były miłą, świąteczną atmosferą. Na zakończenie spotkania na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Galeria

Opłatek w przedszkolu

21 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe. Przedszkolaki i panie łamiąc się opłatkiem złożyli sobie świąteczne życzenia. Zaśpiewali kolędy i zasiedli do świątecznie zastawionego stołu, na którym królowały pierogi, kapusta z grzybami, rybka, własnoręcznie pieczone przez dzieci pierniczki oraz kompot z przedszkolnej spiżarni, który przedszkolaki przygotowały jesienią. Na zakończenie uroczystości rozpakowały prezenty, które zostawił pod choinką Mikołaj. Galeria

 
Zajęcia w CKiB

Uczniowie klas I- III gościli w Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej. Pani bibliotekarka przeprowadziła dla dzieci zajęcia edukacyjne na temat tradycji świątecznych w innych krajach. Dziękujemy za ciekawe zajęcia i miłą atmosferę. Zobacz zdjęcia.

 
Kiermasz świąteczny

Udany kiermasz za nami, o czym świadczą przysłowiowe puste półki. Wszystkie klasy, pod opieką wychowawców, świetnie się spisały podczas wypieku pierników i chlebów, rodzice zaś przygotowując cieszące się powodzeniem ciasta. Wszystkim dziękuję i gratuluję!

 
Piernikowy biwak

Piernikowy biwak, podczas którego wyprodukowaliśmy 1620 pierników oraz wypiekliśmy 20 chlebów zjednoczył nas przy wspólnej aktywności. Dzieci wykazały się ogromną samodzielnością i zaangażowaniem. Oprócz wypieków powstawały dekoracje, które również trafiły na gminny kiermasz świąteczny. Wszystkim dziękujemy za wsparcie, cierpliwość i wytrwałość.

 
Święta w Europie

Maria z Hiszpanii i Bohdan z Ukrainy, wolontariusze Centrum Aktywności Twórczej, byli dziś naszymi gośćmi. Klasy 4-8 uczestniczyły w zajęciach doskonalących język angielski oraz poszerzających wiedzę realioznawczą. Młodzi przyszli nauczyciele spędzili także kilka chwil z przedszkolakami, którzy obdarowali odwiedzających piosenkami i piernikowymi upominkami. Świetnie spisali się nasi przewodnicy: Bartek, Janek i Piotr. Chłopcom i klasie szóstej dziękujemy za przygotowanie śniadania. To był ciekawy i twórczy dzień.

 
UCZYMY SIĘ nie tylko na lekcjach

Anatomia człowieka i procesy fizjologiczne były tematem zajęć zespołowych w klasie siódmej z udziałem nauczycielki z Osiecznej pani Sylwii Menes. Ósmoklasiści pod okiem pana Piotra Ciesielskiego w pełnym rynsztunku przeprowadzają doświadczenia chemiczne i fizyczne oraz przygotowują się do eksperymentowania w prawdziwym laboratorium. A na korytarzach obserwujemy godziny w rożnych strefach czasowych. Stroną merytoryczną tego zadania zajął się nasz uczeń Wojciech Biały, który awansował do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Geograficznego osiągając w Poznaniu bardzo wysoki wynik. Wojtkowi serdecznie gratulujemy i czekamy na kolejne pomysły w ramach akcji "uczymy się rożnymi sposobami".

 
Kiermasz świąteczny w Dreźnie

WEIHNACHTSMARKT najstarszy i najbardziej okazały jest w Dreźnie. Z okazji 584 urodzin jarmarku 60 osobowa grupa uczniów naszej szkoły i rodziców odwiedziła stolicę Saksonii. Tematem wyprawy była tradycja adwentowych kiermaszy. Przy okazji dzieci pisały listy do Mikołaja i umieściły je w specjalnej skrzynce, poznawały historię, architekturę i realia tej części Niemiec. Był to dzień wypieku tradycyjnego strucla oraz otwarcia kolejnego okna kalendarza adwentowego. W pamięci pozostaną nam z pewnością misternie udekorowane kramy oraz smak owoców w lukrach i czekoladach. A może także kilka nowych słów i zwrotów?

 
Pasowanie na Czytelnika

Uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Podczas spotkania w bibliotece dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki i jak zachowywać się w bibliotece. Zapoznały się ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z nich. Dzieci wysłuchały próśb i rad, z jakimi zwróciła się do nich książka. Obiecały, że zawsze będą dbać o swoje książki i je szanować. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia, pasowanie przez panią bibliotekarkę i wręczenie dyplomów. Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały zakładki do książki, wykonane przez ich starszych kolegów. Zobacz zdjęcia.

 
Fascynujący świat ptaków Jeziora Łoniewskiego

4 grudnia gościliśmy w szkole pana Janusza Stępniewskiego, który opowiadał o "Fascynującym świecie ptaków Jeziora Łoniewskiego". Dzieci mogły nie tylko obejrzeć ciekawe zdjęcia, ale też posłuchać odgłosów różnych ptaków.

 
Obserwacja ptaków

W czwartek 22 listopada dzieci z kółka ekologicznego z klas I- III brały udział w wycieczce ornitologicznej do Zglińca. Przewodnikiem po niezwykłym terenie Natura 2000 był pan Janusz Stępniewski. Mieliśmy ogromne szczęście obserwować w locie bielika. Przyglądaliśmy się łabędziom krzykliwym i kaczkom krzyżówkom. Widzieliśmy bielaczki, wąsatki, dzwońce, czaple białe i siwe. Usłyszeć natomiast mogliśmy sikorki, kosy, sójkę, a nawet strzyżyka. Podziwialiśmy też gniazda remiza. Zobacz zdjęcia.

 
Wycieczka do Poznania

Uczniowie klas I- III wraz z wychowawczyniami wzięli udział w wycieczce do Poznania. Pierwszym punktem atrakcji były pokazy o tajemnicach i wypieku Rogali Świętomarcińskich wraz z elementami gwary i historii Poznania w Rogalowym Muzeum. W pięknej renesansowej kamienicy z widokiem na Ratusz i koziołki degustowaliśmy rogale. Potem pojechaliśmy do Teatru Muzycznego na spektakl „Madagaskar – musicalowa przygoda” — roztańczonego musicalu dla dzieci i rodzin. Dzieci bawiły się znakomicie, reagując niezwykle żywiołowo- zrywały się do oklasków i tańca. Pobyt na wycieczce pozostawił niezapomniane wrażenia. Zobacz zdjęcia.

 
Mikołajki

6 grudnia przedszkole i szkołę odwiedził prawdziwy Mikołaj, biskup z Miry. Krasnale i Elfy odśpiewały gościowi serię tematycznych piosenek i zaprosiły go do pląsów. Starsi wysłuchali opowieści o Świętym, a niektórzy zdawali egzamin sprawnościowy ze skoków. Zdecydowana większość dzieci odpowiedziała na czapeczkową propozycję Samorządu Uczniowskiego. To był bardzo udany dzień.

 
Warsztaty szycia

Igła z nitką to bohaterki zajęć rękodzielniczych, które przypadły do gustu najmłodszym dziewczynkom. Zaczęło się od igły i guzika, a potem dziewczęta doskonale poradziły sobie z maszyną do szycia. Brawo! Zapraszamy w środy o godz. 14.30.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 11

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 36 gości