Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start
Wieści z przedszkola- maj

Warsztaty ekologiczne

Dnia 4 maja odbyły się w przedszkolu warsztaty ekologiczne na temat "Jak kupować, by mniej produkować." Dzięki zajęciom z panią Justyną Piwońską z EKOSFERY, przedszkolaki wzbogaciły wiedzę na temat wpływu odpadów na środowisko przyrodnicze oraz poznały przykłady świadomych działań zmierzających do ograniczania produkcji śmieci, a tym samym ochrony środowiska, np.: stosowanie opakowań wielokrotnego użytku, unikanie produktów nadmiernie opakowanych, wybieranie towarów z recyklingu, kupowanie produktów lokalnych, kupowanie rzeczy niezbędnych, unikanie artykułów jednorazowych, zastępowanie worków foliowych torbami wielokrotnego użytku. Wielką radość sprawiły dzieciom działania praktyczne polegające na samodzielnym ozdabianiu toreb materiałowych, które wykorzystają  rodzice w czasie robienia zakupów. Galeria

Strażacy w przedszkolu

8 maja naszych przedszkolaków odwiedzili strażacy z OSP w Osiecznej. Dzieci z zaciekawieniem słuchali strażaków opowiadających o swojej pracy. Z wielkim zainteresowaniem oglądali również wyposażenie wozu strażackiego. Przedszkolaki dowiedziały się do czego służy dany sprzęt i jak strażacy wykorzystują go podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy w czasie wezwań do różnych akcji. Na zakończenie dzieci podziękowały gościom za miłe spotkanie i z okazji Święta Strażaka złożyły najserdeczniejsze życzenia. Galeria

Spotkanie z żużlowcem

Dnia 12 maja przedszkolaki uczestniczyły w spotkaniu z młodym żużlowcem naszej gminy Dominikiem Kuberą, który przybliżył dzieciom tą niebezpieczną, ale zarazem ciekawą i pasjonującą konkurencję sportową, jaką jest żużel. Dzieci miały możliwość obejrzenia z bliska motoru, na którym startuje Dominik oraz jego kombinezony, a w czasie spotkania zadawały pytania na interesujące je tematy.  Każdy przedszkolak otrzymał też pamiątkowe zdjęcie z autografem zawodnika. Galeria

Warsztaty kwiatowe

15 maja w grupie Starszaków odbyły się warsztaty artystyczne prowadzone przez mamę Tobiasza - panią Ewę Urbańską. Dzieci przypomniały sobie wygląd i nazwy różnych kwiatów, a następnie p. Ewa zapoznała wszystkich z techniką wykonywania  papierowych kwiatków. Dzieci samodzielnie nacinały i sklejały przygotowane przez prowadzącą elementy, dzięki czemu powstały piękne, kolorowe ozdoby, które posłużą do celów dekoracyjnych. Dziękujemy p. Ewie za przygotowanie i poprowadzenie zajęć. Galeria

"Pompkowa opowiadanka o chmurach, wodzie, ściekach i rurach" - warsztaty ekologiczne

16 maja odbyły się zajęcia prowadzone przez panie z Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lesznie, które stały się źródłem cennej wiedzy na temat wody - jej pochodzenia i znaczenia dla ludzi i całej przyrody. Dzieci przypomniały sobie jak wygląda obieg wody w przyrodzie, dowiedziały się, co to jest stacja uzdatniania wody, do czego służą filtry i jak działają oraz co to jest laboratorium i do czego służy. Drugim zagadnieniem omawianym na zajęciach były ścieki - jak powstają i co się z nimi dzieje dalej. Dzieci obejrzały również krótki film o mikroorganizmach, czyli malutkich stworzonkach, widocznych tylko pod mikroskopem, które żywią się brudami ze ścieków, a tym samym oczyszczają wodę, która z powrotem wraca do środowiska i jest bezpieczna dla roślin i zwierząt. Każde dziecko dla utrwalenia zdobytych wiadomości otrzymało kredki oraz kolorowankę z zadaniami i zagadkami dotyczącymi omawianej tematyki. A firmowa maskotka "Pompka", zawieszona w łazience będzie przypominała przedszkolakom o szanowaniu i oszczędzaniu wody. Galeria

Wycieczka do Kluczewa

22 maja przedszkolaki i ich rodzice pojechali na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Stara chata u Kowola" w Kluczewie. Dzieci poznały a dorośli przypomnieli sobie jak wyglądało życie w dawnej wsi polskiej, zadbali o to gospodarze -wujek Krzysio i jego córka Asia, którzy wykorzystując gwarę wielkopolską w ciekawy, humorystyczny sposób opowiadali o dawnych czasach. Dzieci poznały sposób wyrabiania masła, przędzenia wełny, wykonania z wierzbowej gałązki "pierdziołki". Wszyscy uczestnicy wycieczki bacznie obserwowali pracę kowala, a szczególnie proces powstawania podkowy. Największą jednak radość sprawiły przedszkolakom zabawy starymi drewnianymi zabawkami oraz bezpośredni kontakt z oswojonymi, wiejskimi zwierzętami - króliczkami, owieczką, kozami i krową, którą chętne dzieci mogły pogłaskać, a nawet wydoić. Atrakcją  była też przejażdżka bryczką i zabawy na placu zabaw. Gospodarze zadbali też o smaczny, wiejski poczęstunek – świeżo pieczone rogaliki i placek drożdżowy oraz kiełbaski z ogniska i domowe przekąski. Czas spędzony w "Starej chacie u Kowola" szybko minął, ale na długo pozostanie w pamięci dzieci i dorosłych. Galeria

Piknik z okazji Święta Rodziny

28 maja odbył się piknik z okazji Święta Rodziny. Rodzice wysłuchali i obejrzeli program artystyczny przygotowany przez swoje pociechy z okazji święta mamy i taty. Po złożeniu życzeń i obdarowaniu rodziców prezentami, wszyscy udali się do przedszkolnego ogrodu, gdzie można było wypić kawę i inne napoje oraz zjeść coś słodkiego. Wielką radość  sprawiły dzieciom i ich rodzicom konkurencje sportowe, przygotowane w przedszkolnym sadzie. Pogoda dopisała, a przedszkolaki miło i aktywnie spędziły niedzielne popołudnie w towarzystwie swoich najbliższych, na terenie przedszkola. Galeria zdjęć.

 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości