Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start
Spotkanie ze studentem medycyny

Aby pomóc naszym uczniom wybrać odpowiednią dla nich ścieżkę zawodową, zaprosiliśmy do szkoły studenta ostatniego roku kierunku lekarskiego- Adama Stróżyńskiego, absolwenta Szkoły Podstawowej w Świerczynie. Spotkanie odbyło się 26 września i było skierowane do uczniów klas VII oraz VIII. Zaproszony omawiał zawód lekarza, przedstawiał jakie kroki należy podjąć, aby dostać się na studia medyczne. Odpowiadał na pytania: Jaką wybrać szkołę? Jakie przedmioty zgłębiać i zdawać na maturze? W jaki sposób się uczyć? Dziękujemy za pomoc i współpracę.

 
Wyjazd do kina na film "Dywizjon 303"

26 września 2018 r. chętni uczniowie klas IV- VIII uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do kina na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia. Ekranizacja powstała na podstawie książki Arkadego Fiedlera. Uczniowie przekonali się, jak wielki był wkład Polaków w zwycięskiej bitwie o Anglię, czym jest prawdziwe bohaterstwo i patriotyzm. Taka forma realizacji podstawy programowej z języka polskiego oraz historii na pewno miała wpływ na atrakcyjność zajęć.

 
Pieczenie ziemniaków

Sobota, 22 września była dla nas pracowita. Wzięliśmy udział w akcji sprzątania świata, którą zakończyło ognisko przygotowane przez Rodziców. Bohaterem ogniska był oczywiście pieczony ziemniak. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w organizację tego dnia.

 
Szkolne biegi przełajowe

Biegami przełajowymi rozpoczęliśmy sportowy rok szkolny. Różne dystanse przebiegły przedszkolaki oraz poszczególne grupy wiekowe uczniów naszej szkoły. Tory biegu opracowała niezrównana pani Kasia, a pan Marian skonstruował podium i znicz na wzór olimpijskiego. Wygrali wszyscy, którzy stanęli na starcie. Jednak, jak to w sporcie, biegi wyłoniły mistrzów.

Wyniki mają się następująco:

Klasy I- II, dziewczynki: I miejsce- Ewa Stróżyńska, II- Michalina Skrzypczak, III- Alicja Pazoła

Klasy I- II, chłopcy: I miejsce- Patryk Olejniczak, II- Janek Stachowiak, III- Oliwier Bujak

Klasy III- IV, dziewczynki: I miejsce- Joanna Banasik, II- Maja Baer, III- Majka Stężycka

Klasy III- IV, chłopcy: I miejsce- Wiktor Koźlik, II- Artur Paizert, III- Mateusz Konieczny

Klasy V- VI, dziewczyny: I miejsce- Natasza Bujak, II- Wiktoria Konieczna, III- Wiktoria Stróżyńska

Klasy V- VI, chłopcy: I miejsce- Maciej Kowalski, II- Patryk Konieczny, III- Michał Paszke

Klasy VII- VIII, dziewczyny: I miejsce- Angelika Stachowiak, II- Hanna Banasik, III- Anna Homska

Klasy VII- VIII, chłopcy: I miejsce- Nikodem Baer, II- Mikołaj Kowalski, III- Marcin Strzelczyk

Gratulujemy! Dziękujemy Radom Rodziców za ufundowanie medali.

 
Pieczenie chleba

20 września uczniowie klas I- III wzięli udział w warsztatach kulinarnych z pieczenia chleba. Dzieci pod okiem swoich wychowawczyń odmierzały potrzebne składniki, mieszały i zarabiały ciasto. Okazało się, że to bardzo prosty przepis i z łatwością każdy może spróbować swoich sił w domu. Najdłużej trwało wyrastanie ciasta. Dzieci cierpliwie czekały, by następnie chleb upiec i skosztować jeszcze ciepły z masełkiem. Wszystkim bardzo smakowało, nie zostały nawet okruszki :) Zobacz zdjęcia.

 
Dzień Kropki

Dzień Kropki to święto utalentowanych, zatem wszystkich. Ma nam co roku przypominać, że w każdym z nas drzemią pokłady możliwości i zdolności. Uczniowie pod opieką pani Małgosi Andrzejczak namalowali na ścianie drzewo, na którym każdy mógł zawiesić kropkę ze swoim talentem. Pomysł wziął się od historii Vashti, której zdawało się, że nie potrafi rysować. Uczniowie klas I- III w Dniu Kropki bawili się także w „kropkowe” zabawy oraz malowali kropki na ścianie w korytarzu. Zobacz zdjęcia.

 
Rajd pieszy do Górzna

Rajd szlakiem pamiątek regionu przechodzi do historii. 60 uczniów naszej szkoły odwiedziło powstańczy obelisk na cmentarzu, kościółek, prastare grodzisko, by przy ognisku nad jeziorem Górzno odpocząć przed marszem powrotnym. W drodze nasz gość, pan Stanisław Lenartowicz snuł opowieści i legendy, przytaczał wydarzenia i nazwiska z historii naszej małej ojczyzny. Pod opieką pań: Halinki Szajbe, Joasi Marszałek, Hani Jakubowskiej i Agaty Szczepańskiej, dzieci przy słonecznej pogodzie pożegnały lato. Dziękujemy mamom, które medalowo przygotowały piknik. Zobacz zdjęcia.

 
Wieści z przedszkola- WRZESIEŃ

Spotkanie z policjantem

Dnia 12 września przedszkolacy wzięli udział w spotkaniu z policjantem z Zespołu Dzielnicowych w Osiecznej, sierż. sztab. Damianem Walenciakiem. Tematem spotkania była „Bezpieczna droga do przedszkola”. Pan policjant przypomniał podstawowe zasady bezpieczeństwa dotyczące poruszania się po chodniku, jazdy samochodem i podróży autobusem. Dzielnicowy zwrócił też uwagę i zachęcił wszystkie dzieci do noszenia znaczków odblaskowych, szczególnie w okresie jesienno– zimowym. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały wskazówek, rad i zaleceń, dzięki którym będą czuły się bardziej bezpieczne. Zobacz zdjęcia

Dzień Przedszkolaka

19 września w przedszkolu, od najmłodszego do starszaka wszyscy święcili Dzień Przedszkolaka. Specjalnie na tą okazję przygotowano dla dzieci wiele niespodzianek. Główną atrakcją było obejrzenie spektaklu pt. „Smok Stefan” w wykonaniu Teatrzyku Pompon. Nie zabrakło też radosnych, beztroskich zabaw w sali, w ogrodzie przedszkolnym i na boisku sportowym oraz smacznego poczęstunku na „pikniku pod chmurką”. Na pamiątkę tego świątecznego dnia każde dziecko otrzymało od Rady Rodziców drobne upominki, pamiątkowe odznaki oraz nowe zabawki, które uatrakcyjnią im zabawy w przedszkolu. Wszystkim przedszkolakom, z okazji ich święta życzymy samych miłych chwil spędzonych w gronie rówieśników. Galeria zdjęć

Przedszkolaki biegają

21 września przedszkolacy uczestniczyli w I Mistrzostwach Szkolnych w Biegach Przełajowych. Dzieci startowały w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie 3-4 latków I miejsce zdobyła Maja Golembka, II miejsce – Wojciech Pazoła, III miejsce zajął Tymoteusz Miler. W kategorii dzieci starszych (5-6 latki) zwyciężył Piotr Marszałek, II miejsce zajął Oliwier Olejniczak, a III - Brajan Sztor.  Gratulacje należą się jednak wszystkim przedszkolakom, ponieważ każdy z nich przebiegł swój dystans i dobiegł do mety. Galeria zdjęć.

Przedszkolacy w lesie

29 września przedszkolacy wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Celem było poznawanie środowiska leśnego oraz rozwijanie świadomości ekologicznej związanej z zanieczyszczeniem najbliższego otoczenia. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obserwowały świat przyrody, dostrzegły również oznaki jesieni i zrobiły coś pożytecznego - pozbierały napotkane na swojej drodze śmieci. W ten sposób zaznaczyły swój wkład w akcji „Sprzątanie świata”. Galeria zdjęć.

Święto Chłopaka

30 września wszyscy chłopcy swoje święto mają. O tym święcie dziewczynki z przedszkola też pamiętają. W tym dniu każdy chłopak moc życzeń od koleżanek i pań dostaje. I słodkim upominkiem obdarowany zostaje. Tak oto uczciliśmy święto naszych chłopaków- przedszkolaków. Galeria zdjęć.

 
Spotkanie z policjantem

12 września 2018 r. gościliśmy w klasach I- III pana policjanta- sierż. sztab. Damiana Walenciaka, który przeprowadził z uczniami bardzo ważną pogadankę na temat bezpieczeństwa w drodze do szkoły i do domu. Dzieci przypomniały sobie podstawowe zasady przechodzenia przez jezdnię, poruszania się rowerem, a na koniec miały możliwość spędzenia chwili w radiowozie. Dziękujemy panu policjantowi za pouczającą lekcję o bezpieczeństwie i poświęcony nam czas. Zobacz zdjęcia.

 
Wizyta księdza biskupa

W miniony poniedziałek w murach naszej szkoły z radością gościliśmy księdza biskupa Zdzisława Fortuniaka. Nasz gość odbył spacer po terenie szkoły, spotykając się z przedszkolakami, następnie udał się na spotkanie z pracownikami szkoły. Najważniejszym punktem wizyty było spotkanie z uczniami, którzy przywitali księdza biskupa pieśnią "Bądź pozdrowiony gościu nasz". Oprócz życzeń, nasz gość otrzymał od uczniów, samodzielnie wykonane, pamiątki związane z naszą miejscowością i szkołą. Na zakończenie wizyty ks. biskup skierował do wszystkich życzliwe słowa oraz - po wspólnej modlitwie - udzielił błogosławieństwa. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym był to dla nas prawdziwie świąteczny i bardzo miły dzień: uczniom, pracownikom szkoły oraz zaprzyjaźnionym muzykom z Osiecznej.

 
Podsumowanie półkolonii letnich

W drugim tygodniu wakacji 45 uczniów z klas I-VIII skorzystało z różnorodnych form aktywnego wypoczynku oraz atrakcji im zaproponowanych. Pierwszego dnia półkoloniści udali się do stolicy Wielkopolski do Parku Naukowo-Technologicznego, w którym zwiedzili interaktywną ekspozycję dotyczącą przede wszystkim zagadnień z biologii i fizyki. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych wykonując samodzielnie rozmaite eksperymenty, odwiedzili mobilne cyfrowe planetarium, a projekcja filmowa wprowadziła ich w zagadnienia związane z kosmosem i początkiem życia na Ziemi. Tego dnia w Poznaniu uczniowie zwiedzili również labirynt Blubry 6D z legendami poznańskimi. Drugiego dnia półkoloniści spacerowali ulicami Śmigla, obejrzeli śmigielskie wiatraki, poznali ich historię oraz spędzili miło czas na warsztatach z lepienia gliny. Dużym zainteresowaniem cieszył się również przejazd zabytkową kolejką wąskotorową oraz przejazd drezyną ręczną. Kolejnego dnia uczniowie wybrali się do Leszna, gdzie w kinie Cinema 3D obejrzeli film pt. „Odlotowy nielot”, a później „wylewali siódme poty” na kręgielni. Czwarty dzień upłynął pod znakiem aktywności ruchowej na świeżym powietrzu w Rodzinnym Parku Rozrywki „Bryllandia” w Witaszycach. Uczniowie korzystali z placu zabaw, dmuchawców, czy przejazdu powozem konnym i zwiedzili mini zoo, również uczestniczyli w zajęciach z tematyki konnej, podziwiali olbrzymie owady i wymarłe gady. W ostatnim dniu półkoloniści spożytkowali swoją energię w Parku Trampolin Euro Jump w Lesznie, uczestniczyli w zajęciach z rysunku w Miejskim Biurze Wystaw Artystycznych oraz lekcji muzealnej pt. „Herb Leszna”. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele pracujący w szkole.

 
Spotkanie z Rodzicami

W czwartek 13 września o godz. 16.30 w sali sportowej odbędzie się zebranie dla rodziców przedszkolaków i uczniów. Omówimy główne plany na rok szkolny 2018/2019. Następnie zapraszamy do sal na spotkania z wychowawcami. Od godz. 17.00 - przedszkole, od 17.30 - klasy szkoły podstawowej.

 
Inauguracja roku szkolnego 2018/ 2019

3 września 2018 r. w naszym Zespole przywitaliśmy nowy rok szkolny. Na początku uczniowie, rodzice i nauczyciele wzięli udział w mszy św., odprawionej w miejscowym kościele, następnie na boisku szkolnym odbył się apel. Głos zabrała Pani dyrektor Agata Łogin- Szczepańska, która serdecznie przywitała wszystkich uczniów- szczególnie pierwszoklasistów, pracowników szkoły, rodziców i zaproszonych gości. Uczniowie klasy pierwszej otrzymali powitalne upominki. Po części oficjalnej uczniowie udali się na spotkania z wychowawcami. Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów, wytrwałości, ciekawych doświadczeń oraz radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.

 
Organizacja rozpoczęcia roku szkolnego 2018/ 2019

3 września 2018 r.

PRZEDSZKOLE

7.45- 10.00- dyżur w przedszkolu

 

SZKOŁA

8.00- uroczysta msza św. w kościele

9.00- inauguracja roku szkolnego w szkole, potem spotkania uczniów w klasach z wychowawcami

11.45- odjazd autobusu

 

Kursy autobusu w dniu rozpoczęcia roku szkolnego (dowóz poranny):

Ziemnice 6.50

Ziemnice Górka 6.55

Miąskowo 6.57

Kleszczewo 7.10

Chmielkowo 7.15

Świerczyna szkoła 7.25

 

Prosimy uczniów klasy I o przyniesienie tornistrów ze swoimi ulubionymi przyborami.

 

 
Szkolny zestaw podręczników

SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW obowiązujących w roku szkolnym 2018/2019

 
Konkurs przyrodniczo-artystyczny „Grzyby wielkopolskich parków krajobrazowych”

Uczniowie z klas V-VII przygotowali prace plastyczne i wiersze o tematyce przyrodniczej do udziału w konkursie przyrodniczo-artystycznym pt. „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie - grzyby wielkopolskich parków krajobrazowych”, organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Ligę Ochrony Przyrody w Poznaniu. W poprzednich edycjach prace uczestników dotyczyły zwierząt i roślin parków krajobrazowych Wielkopolski, tematem obecnej edycji zostały grzyby. Koordynatorem etapu szkolnego tego konkursu była Pani Podrzycka. Z niecierpliwością musimy poczekać na wyniki konkursu, które zostaną ogłoszone we wrześniu.

 
Wręczenie nagród

21 czerwca 2018 r. cała społeczność szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby wręczyć nagrody zasłużonym uczniom. W tym dniu nagrody za 100% frekwencję w roku szkolnym 2017/ 2018 otrzymali: Jadwiga Wojciech, Julia Dawid, Weronika Sznabel i Wiktoria Stróżyńska. Wzorowym czytelnikiem biblioteki szkolnej została Weronika Szeląg, a nagrodę za najwyższą średnią ocen (6,0!) z religii dostał Jakub Kolańczyk. Pani dyrektor wręczyła także uczniom klasy IV karty rowerowe, a dzieci, które brały udział w programie „Umiem pływać” odebrały medale. Zobacz zdjęcia.

 
"Systematyczny czytelnik"

W klasie III po raz ostatni ogłoszono wyniki konkursu całorocznego: "Systematyczny czytelnik". W drugim okresie roku szkolnego 2017/ 2018 miejsce I zajął Patryk Łagoda, II miejsce Maksymilian Miler, a III- Janek Giera. Gratulujemy!

 
Projekt edukacyjny "Czytanie jest cool"

20 czerwca 2018 r. zakończony został projekt „Czytanie jest cool”, przeprowadzony wśród uczniów klas I- III w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Celami projektu było popularyzowanie czytelnictwa i poprawa jego stanu w szkole, wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu, a także rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych. W ramach projektu odbywały się spotkania czytelnicze w klasach I- III, na których czytano fragmenty książek zaproponowanych przez nauczyciela bibliotekarza: „Mój młodszy brat”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Piątka z Zakątka”. Następnie uczniowie wybierali spośród czytanych książek tę, która była dla nich najciekawsza. W głosowaniu, dzieci wybrały „Piątkę z Zakątka”.  Na koniec zaproponowano uczniom udział w konkursie- ilustracja do czytanej książki. Uczniowie wykonali ilustrację do najciekawszej książki.  Prace zostały ocenione następująco: I miejsce ex aequo: Julia Skrzypek i Majka Stężycka, II miejsce- Jakub Łagoda, III- Michalina Skrzypczak, wyróżnienia: Bianka Krauze i Marianna Dutka. Gratulujemy.


 
Warsztaty w klasie III

W klasie III uczniowie z własnej inicjatywy przygotowali warsztaty dla swoich kolegów i koleżanek.

Jednym z takich warsztatów były zajęcia z papieroplastyki, na których uczennica Marianna Dutka przedstawiła pozostałym ciekawą technikę dekoracji- qulling, polegającą na nawijaniu na igłę lub patyczek papierowych pasków, dzięki którym można stworzyć ozdoby w kształcie zwiniętych i odpowiednio uformowanych spirali. Ze stworzonych tak elementów mogą powstać karty okolicznościowe, obrazy, kolczyki, broszki itp. Każde dziecko mogło spróbować swoich sił w tej technice. Okazało się, że to wcale nie takie łatwe, ponieważ potrzeba tu cierpliwości i precyzji.

Kolejne warsztaty dotyczyły eksperymentów przyrodniczych. Artur Paizert zaprosił swoich rówieśników do obejrzenia, jak powstaje płynny dym, który z pomocą nauczyciela wykonał z papierowej rurki, szklanki i ognia. Następnie pokazał, jak wykonać gniotka z mąki ziemniaczanej, wody i balona. Sprawa okazała się prosta, a dała tak wiele zabawy. Artur wykonał gniotki dla każdego ucznia i pani.

Dzieci na całym świecie zwariowały na punkcie slime'ów, czyli kolorowych glutów. Zabawa glutkami pobudza kreatywność i rozwija wyobraźnię, jednak przede wszystkim to świetna frajda. Zamiast kupować glutka, można go zrobić w domu ze składników, które większość z nas ma pod ręką. Warsztaty z wykonania glutka przeprowadziła dla nas Julia Skrzypek. Okazało się, że z kleju, płynu do prania lub płynu do soczewek można zrobić taką właśnie zabawkę. Zobacz zdjęcia.

 
Odkrywamy talenty

W tym roku zmieniła się formuła dotychczasowego przeglądu talentów. Jak wiele ich w naszej szkole, można było zauważyć, posłuchać, pooglądać podczas dwugodzinnego show, które przygotowali nam uczniowie w dniu 19 czerwca 2018 r. A talentów było wiele: począwszy od plastycznego, wokalnego, muzycznego, tanecznego i sportowego.... Nie ma ludzi nijakich-każdy jest jakiś. I każdy może się pochwalić tym, co potrafi robić najlepiej. Najważniejsze zdanie jednak jakie padło z ust jednego z uczniów doskonale podsumowuje dzisiejszy przegląd ODKRYWAMY TALENTY: „NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ I WALCZ!!!”. Wszystkim naszym utalentowanym uczniom gratuluję udanych występów i życzę cierpliwości i wytrwałości w pokonywaniu własnych słabości oraz dalszym doskonaleniu. M. Krawczyk. Zobacz zdjęcia.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 4 z 11

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 35 gości