Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start
Mikołajki, warsztaty kulinarne

6 grudnia panie z klas I- III postanowiły zorganizować dla swoich uczniów warsztaty kulinarne z pieczenia pierników. Dzieci, zgodnie z przepisem, odmierzały potrzebne ilości składników, mieszały, zarabiały, następnie wałkowały ciasto i wycinały foremkami ulubione kształty pierniczków. Surowe pierniki trafiły oczywiście do piekarnika, a po wypieczeniu- prosto w ręce małych artystów. Dzieci lukrowały, ozdabiały, malowały i od razu zajadały słodkie pyszności. Pieczenie pierników zapoczątkowało w klasach I- III przygotowania do świąt: dzieci ubrały już choinki, pojawiły się gazetki świąteczne w salach, śpiewano kolędy. Zdjęcia.

6 grudnia obchodziliśmy także w szkole Mikołajki. Wszystkie dzieci były grzeczne przez cały rok ;), więc wszystkim Mikołaj zostawił upominki- kalendarze adwentowe z czekoladkami oraz czekolady. Dziękujemy Mikołajowi, że pamiętał o naszych uczniach.

 
Kółko taneczne

Od miesiąca października uczniowie klas I – III mają możliwość uczestniczyć w kółku tanecznym, prowadzonym przez nauczycielkę wychowania fizycznego- p. Katarzynę Pawlicką. Inspiracją do prowadzenia tych zajęć było m.in. rozbudzenie zainteresowań uczniów różnymi formami spędzania czasu wolnego oraz fakt, że dzieci bardzo lubią tańczyć. Aktywność i ruchliwość należą do charakterystycznych cech dziecka. Można zauważyć, że ruch przy muzyce jest lubianą formą zajęć dla wielu dziewczynek. Ćwiczenia ruchowe przy muzyce i taniec są dla ucznia doskonałą odskocznią i formą relaksu po kilku godzinach spędzonych na lekcjach. Taniec grupowy sprzyja integracji uczestników, a także daje przyjemność i radość ze wspólnego ruchu. Zobacz zdjęcia.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.

 
Plan zajęć dodatkowych w grudniu

Plan zajęć dodatkowych - KLIKNIJ

 
Andrzejki

W czwartek, 30 listopada zorganizowano dla społeczności uczniowskiej zabawy andrzejkowe- oddzielnie dla klas I- III i IV- VII. W tym dniu szkoła zamieniła się w "miejsce wróżb". Wychowawczynie klas I- III i opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zadbali o magiczny nastrój. Była też muzyka, tańce, zabawy, lanie wosku. Nie można było się nudzić. Rodzice przygotowali poczęstunek i ciepłą herbatę. Wszyscy bawili się wspaniale, humory dopisywały. Zobacz zdjęcia.

 
Pasowanie na Czytelnika

23 listopada uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Podczas tegorocznego pasowania dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o książki i jak zachowywać się w bibliotece. Zapoznały się ze zbiorami biblioteki i zasadami korzystania z nich. Dzieci wysłuchały próśb i rad, z jakimi zwróciła się do nich książka. Obiecały, że zawsze będą dbać o swoje książki i je szanować. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przez uczniów przyrzeczenia, pasowanie przez panią bibliotekarkę i wręczenia dyplomów. Potem mogli przystąpić do wypożyczenia książeczki. Na pamiątkę pasowania dzieci otrzymały zakładki do książki, wykonane przez ich starszych kolegów. Pierwszaki były bardzo podekscytowane i dumne, że samodzielnie mogą teraz korzystać ze zbiorów. Mamy nadzieję, że biblioteka będzie kojarzyła się wszystkim uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie są mile widziani i które będą chętnie odwiedzać.

 
Gminne Obchody Święta Niepodległości

11 listopada 2017 r. Zespół Szkół w Świerczynie współorganizował, wraz z Burmistrzem Miasta i Gminy Osieczna oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Osiecznej, obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Uroczystość zainaugurowała Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Łukasza w Świerczynie, którą odprawił ks. Maksymilian Kamza. Z kolei część oficjalno-artystyczna odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Świerczynie. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”, przy akompaniamencie Orkiestry Dętej OSP Osieczna. Wszystkich zebranych powitała dyrektor Zespołu Szkół w Świerczynie – p. Wioletta Klak. Potem nastąpiło okolicznościowe wystąpienie Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna. – p. Stanisława Glapiaka, podczas którego zostały wręczone nagrody mieszkańcom gminy, którzy wyróżnili się swoją działalnością społeczną i sportową. Wśród nagrodzonych znaleźli się Wioletta Klak – dyrektor ZS w Świerczynie, Paulina Leciejewska – sołtys Frankowa, Anna Tęga – działająca w Zespole Śpiewaczym „Wrzos” oraz Kole Seniora „Złota Jesień” w Kąkolewie, Piotr Jankowski – sołtys Kąkolewa, Henryk Klamke – sekretarz Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Świerczynie, Dominik Kubera - żużlowiec, Tobiasz Musielak – żużlowiec oraz Marcin Rosiński – warcabista. Następnie delegacja, wybrana spośród uczniów klasy VII, złożyła kwiaty w miejscu pamięci narodowej. Program artystyczny zainaugurował występ uczniów V Gminnego Przeglądu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej ze szkół Gminy Osieczna pod kierownictwem p. Dominika Nowackiego. Uczniowie zaśpiewali piosenkę pt. „Myślimy o Polsce” oraz „Warszawiankę”. Jako drudzy wystąpili członkowie Koła Śpiewu Lutnia, którzy wykonali trzy utwory: „Modlitwę o pokój” Norberta Blachy, „Sercu najmilejsza” Marka Sewena oraz „Dona Nobis Pacem” Mary Lyn Lightfoot. Zachwyt publiczności wzbudził program artystyczny przedszkolaków, którzy zaprezentowali się w wierszykach na temat małej ojczyzny, wykonali piosenkę oraz układ taneczny z użyciem biało-czerwonych wstążek. Nie mniejszy podziw wzbudziła inscenizacja pt. „Legenda o wolności” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Świerczynie. Młodzież przedstawiła przekrój historii Polski, od jej zarania aż po odzyskanie niepodległości. Motywem przewodnim, który towarzyszył spektaklowi był Orzeł – symbol naszej ojczyzny. Dopełnienie wrażeń muzycznych stanowił występ zespołu wokalnego Impresja z Kąkolewa. Usłyszeliśmy piosenkę z 1943 roku pt. „Deszcz jesienny, deszcz” oraz pieśń legionową z 1914 roku pt. „Rozkwitały pąki białych róż”. Uroczystość zwieńczyło wykonanie trzech marszów przez Orkiestrę Dętą OSP Osieczna. Zdjęcia.

 
V Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej

W dniu 6 listopada siedmioro uczniów z naszej szkoły (Marianna Dutka, Oliwia Kurowska, Natasza Bujak, Dominika Jurczyńska, Wiktoria Stróżyńska, Bartosz Wudarczak i Weronika Szeląg) pod opieką p. Wioletty Klak uczestniczyło w V Przeglądzie Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej w Zespole Szkół w Kąkolewie. Najpierw młodzi artyści wspólnie ze swoimi kolegami ze szkół podstawowych z Osiecznej i Kąkolewa uczestniczyli w dwugodzinnych warsztatach wokalnych prowadzonych przez p. Dominika Nowackiego, podczas których przygotowywali na gminne obchody Święta Niepodległości dwa utwory: piosenkę „Myślimy o Polsce” oraz „Warszawiankę”. Po warsztatach i pysznej pizzy nasi uczniowie zaprezentowali przygotowane przez siebie piosenki patriotyczne.

 
Zbiórka kasztanów

We wrześniu i październiku trwała jesienna akcja zbiórki kasztanów, której szkolnym koordynatorem była pani Anita Podrzycka. Uczniowie naszej placówki zebrali łącznie 893 kilogramów kasztanów. Wyniki poszczególnych klas przedstawiają się następująco: klasa I - 134 kg, klasa II - 106 kg, klasa III - 102 kg, klasa IV - 92 kg, klasa V - 212 kg, klasa VI - 173 kg, klasa VII - 74 kg. Najwięcej kasztanów uzbierała klasa V, serdecznie gratulujemy. Celem tej zbiórki było rozbudzanie wrażliwości na los zwierząt leśnych podczas zimy, przeznaczenie kasztanów do produkcji klejów oraz uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody. Na pewno w przyszłym roku, gdy nadejdzie jesień, znów wybierzemy się z koszami na kasztany.

 
Wieści z przedszkola- listopad

Pieczenie rogalików

Tradycją naszego przedszkola stało się pieczenie rogalików z okazji święta Św. Marcina. Przedszkolaki samodzielnie wałkowały przygotowane przez panią Ewę ciasto, nadziewały je smaczną konfiturą, następnie zwijały ciasto uzyskując kształt rogalików. Po upieczeniu ozdabiały je lukrem i orzechami. Punktem kulminacyjnym warsztatów kulinarnych była degustacja. Rogale zniknęły z talerzy bardzo szybko, świadczy to o tym, że były bardzo smaczne. Tego typu zajęcia to nie tylko kultywowania tradycji regionalnych, ale wspaniała zabawa i zdobywanie nowych doświadczeń. Galeria

 

Pamięć o poległych

"Przedszkolaki swoją Ojczyznę kochają, dlatego o Święcie Niepodległości pamiętają". Dnia 10 listopada obydwie grupy przedszkolne udały się na cmentarz, aby przy Grobie Powstańców oddać cześć poległym i uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność Polski. Galeria

 

Święto Niepodległości

11 listopada Maksio, Zuzia, Madzia, Vanessa, Lenka, Blanka, Ala i Tobiasz reprezentowali nasze przedszkole w gminnych obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedszkolacy poprzez wiersze, piosenkę i taniec wyrazili swój lokalny patriotyzm. Był to bardzo wzruszający występ, za który otrzymali wielkie brawa i gratulacje. Dzieci obejrzały również występy innych zaproszonych na tę uroczystość artystów. Galeria

 

Święto Pluszowego Misia

24 listopada każdy przedszkolak przyniósł ze sobą swojego ukochanego misia. Z tej okazji przygotowano dla dzieci wiele atrakcji. Były zabawy plastyczne, taneczne, quizy, zagadki, filmy, degustacja miodku. Największe wrażenie jednak wywarło na dzieciach spotkanie ze świnką Porcus i jej przyjacielem Pacusiem, którzy nauczyli przedszkolaków nowej piosenki pt. "Niedźwiadek", uczestniczyli we  wspólnych zabawach, obdarowali wszystkich słodkim podarunkiem oraz obrazkami do kolorowania, a następnie pozowali do pamiątkowych zdjęć. Dzień Pluszowego Misia dostarczył dzieciom wiele radości i niezapomnianych przeżyć. Galeria zdjęć.

 

Andrzejki

W tym roku zabawę andrzejkową przygotowały i przeprowadziły mamy naszych przedszkolaków: p. Dorota N., p. Paulina K., p. Bogumiła O. i p. Agnieszka Ł. Andrzejki odbyły się 28 listopada w sali gimnastycznej. Dzieci chętnie bawiły się przy wesołej, skocznej muzyce i uczestniczyły w konkursach. Jak na Andrzejki przystało - nie zabrakło też tradycyjnych wróżb, którym towarzyszył wierszyk: "Czary, mary, garnek stary, niech się spełnią nasze czary" oraz lania wosku i odczytywania przyszłości. Rodzice zadbali również o słodki poczęstunek. Dziękujemy organizatorkom za zaangażowanie i wspólną zabawę. Galeria

 
Powiatowy konkurs recytatorski

9 października 2017 r. troje uczniów naszej szkoły: Michalina Skrzypczak, Kamil Wojciechowski i Marianna Dutka wzięło udział w Powiatowym konkursie recytatorskim zorganizowanym w Samorządowym Ośrodku Kultury w Święciechowie. Był to drugi etap konkursu, poprzedzony wstępnymi eliminacjami w szkole. Uczestnicy zostali przesłuchani przez komisję konkursową, która wśród wszystkich dzieci wyłoniła 10 finalistów. Nasi reprezentanci niestety nie zakwalifikowali się do trzeciego etapu, ale byli wspaniale przygotowani i stanęli na wysokości zadania. Każdy uczestnik otrzymał dyplom  i upominek. Nie mamy zamiaru poddawać się i w przyszłym roku spróbujemy ponownie. Zobacz zdjęcia.

 
Święto Niepodległości

 
Szczęśliwy numerek

Od listopada wprowadzamy ponownie szczęśliwy numerek, który zwalnia wylosowanego ucznia z odpowiedzi ustnej bądź kartkówki w danym dniu :)

 
Mistrzostwa w halowej piłce nożnej

LESZCZYŃSKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Dnia 26.10.2017 zostały rozegrane Mistrzostwa w piłce halowej (powiatu), w których wzięli udział uczniowie z naszej szkoły.  Do turnieju zgłosiło się 8 innych drużyn: Sp Pawłowice, Sp Dąbcze, Sp Nowy Belęcin, Sp Rydzyna, Sp Kąkolewo, Sp Święciechowa, Sp Osieczna oraz Sp Drobnin. Nasza drużyna będąc w Grupie B rozegrała 3 mecze. Pierwszy mecz z Pawłowicami zakończył się przegraną, mecz kolejny z Dąbczem zremisowaliśmy 3:3, natomiast trzeci mecz z z Osieczną zwyciężyliśmy 6:1 i znaleźliśmy się w półfinale, podobnie jak Drobnin, a z Grupy A drużyna z Pawłowic i Kąkolewa. Niestety w półfinale nie udało nam się pokonać drużyny z Pawłowic, co spowodowało, że zmierzyliśmy się z drużyną z Sp Kąkolewo o 3 miejsce. Mecz zakończyliśmy zwycięstwem, dzięki czemu uczniowie ze Świerczyny wrócili z brązowym medalem. Mistrzami okazała się drużyna z Pawłowic natomiast srebrny medal przypadł uczniom z Drobnina. Zobacz zdjęcia.

Skład drużyny:

Szymon Bartlewicz

Michał Paszke

Damian Michalak

Patryk Konieczny

Adam Gralak (bramkarz)

Paweł Kaźmierczak (bramkarz)

Mikołaj Kowalski

Maciej Kowalski

Oliwier Rozwalka

Antoni Sielatycki

 
Sztafetowe biegi przełajowe

LESZCZYŃSKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Dnia 4 października 2017 r. w Parku Jonstona w Lesznie odbyły się Sztafetowe biegi przełajowe chłopców i dziewcząt. Z naszej szkoły wzięła w nich udział drużyna chłopców. W sztafecie wystartowali uczniowie z 11 szkół. Rywalizacja była bardzo duża. Chłopcy ze Świerczyny zdobyli IX miejsce. Zobacz zdjęcia.

W skład sztafety wchodzili:

Szymon Bartlewicz

Mikołaj Kowalski

Michał Paszke

Maciej Kowalski

Damian Michalak

Bartosz Wudarczak

Oliwier Rozwalka

Patryk Konieczny

 
Pasowanie na Ucznia

30 października 2017 r. pierwszoklasiści zostali oficjalnie pasowani przez panią dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej w Świerczynie. Był to wyjątkowy dzień nie tylko dla samych najmłodszych, ale także dla ich rodziców. Dzieci oczywiście musiały sobie zasłużyć na wejście w poczet uczniów, dlatego recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i odgadywały zagadki. Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni- pani Darii Książek, a całość prowadziły uczennice klasy IV. Na pamiątkę dzieci otrzymały upominki od rodziców, przedszkolaków oraz swoich starszych kolegów. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, który przygotowali dla swoich pociech sami rodzice. Cieszymy się, że powiększyło się nasze szkolne grono i życzymy pierwszoklasistom samych szóstek i zielonych "minek" z zachowania :)

 
Zajęcia pozalekcyjne

HARMONOGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA UCZNIÓW KL IV – VII OD 30.10.2017 – 01.12.2017- KLIKNIJ

 
Wycieczka do Leszna

23 października dzieci klas I- III pojechały na wycieczkę do Leszna. W Miejskim Ośrodku Kultury obejrzały spektakl teatralny pt. „Bajka o dzielnym Szewczyku”, przygotowany przez Zespół Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Była to opowieść o biednym chłopcu, który wędrując po świecie często spotyka potrzebujących i nigdy nie zostaje wobec nich obojętny. Po udziale w spektaklu dzieci miały okazję spędzić aktywnie czas w sali zabaw. Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, a także wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu. Zobacz zdjęcia.

 
Konkurs recytatorski

18 października chętne dzieci z klas I- III wzięły udział w pierwszym, szkolnym etapie konkursu recytatorskiego „Mój ulubiony wiersz”. Celem konkursu jest popularyzowanie poezji dziecięcej, promowanie sztuki żywego słowa oraz przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Konkurs jest trzyetapowy. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Kamil Wojciechowski, Marianna Dutka i Michalina Skrzypczak, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsca. Gratulujemy. Drugi etap odbędzie się w listopadzie w Ośrodku Kultury w Święciechowie, gdzie zostanie wyłoniona „Złota Dziesiątka”- finaliści trzeciego etapu. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów. Galeria zdjęć.

 
Urodziny Książkowego Misia

16 października obchodziliśmy Urodziny Książkowego Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna we współpracy z biblioteką publiczną przygotowały wystawkę książek o misiach, na której nie mogło zabraknąć oczywiście Kubusia Puchatka, Uszatka i Paddingtona. Panie czytały też uczniom bajkę pt. „Zawsze mów prawdę”, w której głównymi bohaterami byli Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. W bibliotece zagościł również miś „Miodzio”- przyjaciel przedszkolaków. Zobacz zdjęcia

 
Turniej piłki nożnej

15 października w sali gimnastycznej Zespołu miało miejsce sportowe wydarzenie- Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna. Wystartowały dwie drużyny przedszkolaków oraz trzy drużyny z klas I- III i trzy zespoły z klas IV- VII. Po kilku emocjonujących meczach nastąpiło wręczenie pucharów i medali oraz statuetek za tytuł „króla strzelców”. Królem strzelców wśród przedszkolaków został Kamil Łagoda, natomiast wśród uczniów: Mateusz Konieczny i Szymon Bartlewicz. Gratulujemy. Każda drużyna otrzymała także piłkę nożną, a każdy zawodnik koszulkę. Trybuny zapełnione były przez kibiców, zawodnikom kibicowali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Dziękujemy organizatorom. Zobacz zdjęcia.

 
Święto Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień nie tylko dla nauczycieli, ale dla wszystkich pracowników szkoły. Z tej okazji, 12 paździenika cała społeczność Zespołu zebrała się w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor złożyła życzenia i podziękowania swoim pracownikom oraz emerytowanym nauczycielom, wręczyła nagrody za wyróżniającą pracę. Do grona nagrodzonych w tym roku należą: p. Maria Ratajczak, p. Hanna Jakubowska, p. Joanna Marszałek, p. Joanna Smolna- Matyja, p. Ewa Matuszak, p. Krystyna Gorzelańczyk, p. Helena Gimzinska. Nagrodę Burmistrza otrzymała p. Anita Podrzycka. Gratulujemy. Aby uczcić ten dzień klasa III i VII oraz wybrani uczniowie z klas V i VI przygotowali apel, na którym przedstawili posiedzenie Rady Uczniowskiej, scenkę z krzyżówką, grę na kubkach, zaśpiewali piosenki, złożyli życzenia, zagrali na instrumentach, a na koniec wręczyli kwiaty. Zobacz zdjęcia.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 8

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości