Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start
Projekt "KoderJunior"

W tym roku szkolnym nasza placówka zgłosiła się do projektu KoderJunior- Szkoły Mistrzów Programowania. Jest to projekt wdrażający elementy nauki programowania do edukacji wczesnoszkolnej. Jest on realizowany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014- 2020, a partnerami projektu są: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Poznańskie Centrum Superkomputerowo- Sieciowe. Celem tego programu jest przygotowanie szkół do wdrożenia nauki programowania do podstawy programowej. Projekt obejmuje przeszkolenie dla nauczycieli oraz 15 dwugodzinnych zajęć z uczniami w formie zabawy (w tym jedne poza szkołą w innowacyjnym Laboratorium Szkoły Przyszłości EduLab). Nasza szkoła zostanie wyposażona w sprzęt komputerowy, multimedialny i pomoce dydaktyczne (m.in. klocki, roboty, gry) potrzebne do przeprowadzenia zajęć z uczniami.

 
Wyjazd do Poznania

Dnia 6 lutego 2018 roku uczniowie klas IV-VII wybrali się do Poznania. Punktem docelowym wyjazdu do stolicy Wielkopolski był Park Trampolin Jump Arena - jedno z najpopularniejszych miejsc sportowo-rozrywkowych. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła uczestnikom wycieczki wielu niezapomnianych wrażeń. Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, uczestnicy wycieczki korzystali z szeregu atrakcji, m.in. ścieżek akrobatycznych, koszów do wsadów, trampolin sportowych oraz basenów wypełnionych gąbkami. Niektórzy pod okiem instruktora próbowali wykonać salta. Pobyt w Jump Arena sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowania sportem, a przede wszystkim uświadomił dzieciom, iż skoki na trampolinie to nie tylko wspaniała zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie dla mięśni nóg. Po wyczerpującej integracji udaliśmy się do McDonald’s w Kórniku, aby odpocząć i uzupełnić spalone kalorie. Opiekunami wyjazdu byli wychowawcy klas: p. Anita Podrzycka, p. Małgorzata Prymas, p. Joanna Smolna-Matyja, p. Angelika Pilch. Wyjazd został sfinansowany przez Radę Rodziców Szkoły oraz pieniędzy zebranych podczas zbiórki kasztanów.

 
„Talent Show”

Dnia 29 stycznia uczniowie klas IV-VII skorzystali z oferty Teatru Show z Wrocławia, który gościł w Miejskim Ośrodku Kultury w Lesznie. Uczniowie obejrzeli Interaktywne Widowisko Telewizyjne pod tytułem „Talent Show, czyli kulisy produkcji telewizyjnych”, ale także byli jego aktorami. Zdobywcami „Szczęśliwego biletu” zostali Hanna Banasik, Oliwia Kurowska, Bartosz Wudarczak, Szymon Bartlewicz i Jakub Kolańczyk, mogli oni wystąpić na scenie, czyli poczuć się jak prawdziwi aktorzy, którzy zaprezentowali swoje talenty. Całe spotkanie było okazją do poznania pracy na planie filmowym, czy produkcji teledysków. Widzowie zobaczyli jak na planie zdjęciowym pracuje ekipa filmowa oraz dowiedzieli się, obserwując ich pracę, czym zajmują się operatorzy, realizator dźwięku, oświetleniowiec, scenarzysta, kierownik produkcji i prezenter. Tego dnia prezenterem był Bartek, młody wykonawca sceniczny, który opowiedział o swojej drodze artystycznej, ciężkiej codziennej pracy, szkole i zaprosił nas do nowego teledysku, w którego nagraniu wszyscy wzięli udział.

 
Konkurs "Systematyczny czytelnik"

W klasie III od początku roku szkolnego trwał konkurs na systematycznego czytelnika. Dzieci prowadziły kalendarze, w których zapisywały częstotliwość i czas czytania w domu. Co miesiąc wypełnione kalendarze oddawały wychowawcy, a w nagrodę mogły otrzymać ocenę z edukacji polonistycznej. Celem tego konkursu było zachęcenie dziecka do systematycznego kontaktu z książką, rozbudzenie zamiłowania do czytania i poprawa płynności czytania. 8 lutego 2018 r. konkurs został rozstrzygnięty. Okazało się, że najsystematyczniejszym czytelnikiem w pierwszym semestrze była Marianna Dutka, drugie miejsce zajął Maksymilian Miler, a trzecie Janek Giera. Wyróżnienia otrzymali: Patryk Łagoda, Artur Paizert i Oliwia Mazurek. Cała szóstka otrzymała dyplomy i nagrody. Gratulujemy.

 
Balik karnawałowy w klasach I- III

8 lutego 2018 r. odbył się, długo oczekiwany przez uczniów klas I- III, balik karnawałowy. W tym dniu sala lekcyjna zamieniła się w krainę pełną wróżek, królewien, kotków, policjantów, piratów i innych barwnych postaci z bajek i kreskówek. Przy dźwiękach muzyki dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami, a także nauczycielami. Dzieci chętnie też uczestniczyły w konkursach przygotowanych przez wychowawczynie. Podczas krótkiej przerwy wszyscy udali się na poczęstunek, przygotowany przez rodziców i p. Renię. Słodkie przekąski i ciepły napój zregenerowały siły wyczerpanych członków zabawy i można było bawić się dalej. Po zakończeniu balu przebierańców przyszła kolej na następną niespodziankę- pyszne pączki, które sfinansowała Rada Rodziców, w końcu w tym dniu przypadł także tłusty czwartek rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. Zobacz zdjęcia.

 
Warsztaty ekologiczne

7 lutego 2018 r. uczniowie klas I- III uczestniczyli w warsztatach ekologicznych na temat: "Wspólnie walczymy o czyste powietrze". Dzieci, poprzez różne doświadczenia miały możliwość sprawdzenia, czy otacza nas powietrze. Rozwiązywały również krzyżówkę, wykonały plakat nt. "Co ja mogę zrobić, by powietrze było czyste?" Oglądały film ukazujący skalę skażenia powietrza na świecie i możliwości oczyszczania go. Sprawdziły też czystość powietrza w naszej miejscowości. Ciekawostką była też przyniesiona maska antysmogowa, używana przez ludzi mieszkających w bardzo zanieczyszczonych miastach.

 
Spotkania z policjantem w klasach I- III

Uczniowie klas I- III brali udział w spotkaniach z policjantem. Tematyka spotkań dotyczyła bezpieczeństwa, również bezpiecznego zachowania podczas ferii zimowych. Dzieci miały możliwość zadawania pytań, a pan policjant udzielał wyczerpujących odpowiedzi. Dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

 
Wycieczka klas I- III do parku trampolin

We wtorek 6 lutego 2018 r. dzieci z klas I- III brały udział w wycieczce do parku trampolin Euro Jump w Lesznie. Ta coraz bardziej popularna forma aktywności fizycznej dostarczyła naszym uczniom wielu niezapomnianych wrażeń. Uczestnicy wycieczki mogli korzystać z trampolin sportowo- wyczynowych, ze specjalnego Ninja Parku z torem przeszkód oraz ze strefy Gladiatora do siłowania się z innymi, a także ze ścianki wspinaczkowej z basenem pełnym piłek. Pobyt w parku trampolin sprzyjał wyrabianiu nawyku aktywnego spędzania czasu wolnego i rozwijaniu zainteresowania sportem. Koszt wycieczki pokryła m.in. Rada Rodziców, ale także na ten cel zostały przeznaczone pieniądze ze zbiórki kasztanów i makulatury, w które dzieci były bardzo zaangażowane.

 
Wulkan

W piątek 26 stycznia dzieci przedszkolne wraz z dziećmi z kółka ekologicznego brały udział w warsztatach pod hasłem: "wulkan”. Najpierw była lekcja teoretyczna urozmaicona krzyżówką, zabawą i filmem przyrodniczym, z której dzieci dowiedziały się: co to jest wulkan, jakie są rodzaje wulkanów, dlaczego wybuchają? Dzieci na mapie świata zaznaczały najbardziej aktywne wulkany. Dowiedziały się jak wulkan jest zbudowany, czym różni się magma od lawy, jak nazywa się wybuch wulkanu, czy w Polsce są wulkany. Okazało się, że dzieci miały dużą wiedzę na temat wulkanów. Po pochłonięciu wiedzy teoretycznej przyszedł czas na wiedzę praktyczną. Dzieci przygotowały stożek wulkaniczny z szarego papieru i zabraliśmy się za pokaz wybuchu wulkanu. Ochów i achów nie było końca! Wybuch zrobił na dzieciach niesamowite wrażenie. Zobacz zdjęcie.

 
Dzień Łamigłówki

Pani Joanna Smolna-Matyja i Pani Anita Podrzycka dnia 23 stycznia br. zaprosiły uczniów klas IV-VII do „ruszenia głową” i zmierzenia się z różnego typu łamigłówkami. Uczniowie poszczególnych klas zostali podzieleni na grupy. Ich praca polegała na rozwiązaniu łamigłówek o różnym stopniu trudności, które dotyczyły przede wszystkim wiedzy matematycznej, ale także i przyrodniczej. Rozwiązywanie łamigłówek sprawiły uczniom wiele radości i satysfakcji, pozwoliły rozwinąć umysł. Uczniowie „dwoili” i „troili” się, aby poprawnie wykonać swoje zadania, wszyscy zostali nagrodzeni ocenami.Przygotowanie przez panie zadania na Dzień Łamigłówki kształtują samodzielne, twórcze myślenie, rozbudzają zainteresowanie matematyką oraz stwarzają uczniom możliwości sprawdzenia się w rywalizacji z innymi uczniami.

 
Spotkanie ze strażakiem „Co to czad?”

Dnia 22 stycznia dla uczniów klas IV-VII odbyło się spotkanie ze strażakiem. Nasz gość wygłosić pogadankę edukacyjną na temat zagrożeń, jakie może spowodować tlenek węgla, czyli czad. Dowiedzieliśmy się, skąd się bierze ten groźny gaz i dlaczego jest tak niebezpieczny. Jest on niewidoczny i w ogóle go nie czuć, dlatego do jego wykrywania służą specjalne czujniki. Mieliśmy możliwość je zobaczyć i usłyszeć dźwięk alarmujący o zagrożeniu. Nie zapomniano także o przypomnieniu numerów alarmowych, m.in. 998 do Straży Pożarnej oraz numeru ratowniczego 112. W końcowej części spotkania uczniowie zadawali pytania, na które pan strażak chętnie odpowiadał. Pamiętajmy: O naszym bezpieczeństwie decyduje przestrzeganie podstawowych zasad. Warto zainstalować specjalne czujniki. Nie wolno także nigdy bagatelizować objawów w postaci bólów i zawrotów głowy, duszności, wymiotów, osłabienia, oszołomienia, przyspieszenia oddechu oraz czynności serca, gdyż mogą stanowić sygnał o zatruciu organizmu czadem.

 
Szkolny turniej warcabowy

Dnia 24 stycznia 2018 r. w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa w Warcabach Klasycznych, w których wzięło udział 31 uczniów (7 dziewczynek i 8 chłopców z klas 1-3 oraz 8 dziewczyn i chłopców z klas IV - VII). Organizatorem, jak i sędzią głównym turnieju był pan Zbigniew Myszuk z UKS „Roszada” Lipno. Uczniowie zmierzyli się ze sobą systemem "każdy z każdym" w odpowiedniej kategorii. Po kilkugodzinnych rozgrywkach zwyciężyli:

KATEGORIA DZIEWCZĄT KLASY I - III

I MIEJSCE -  Koźlik  Oliwia (kl.2)

II MIEJSCE - Skrzypek Julia  (kl. 3)

III MIEJSCE-  Kaźmierczak Ewa (kl.. 3)

 

KATEGORIA CHŁOPCÓW KLASY I - III

I MIEJSCE - Koźlik Wiktor (kl. 3)

II MIEJSCE - Paizert Artur (kl.3)

III MIEJSCE - Miler Maksymilian (kl.3)

 

KATEGORIA DZIEWCZĄT KLASY IV - VII

I MIEJSCE - Strzelczyk Maja (kl. 7)

II MIEJSCE - Konieczna Wiktoria (kl. 5)

III MIEJSCE - Banasik Hanna (kl.6)

 

KATEGORIA CHŁOPCÓW KLASY IV - VII

I MIEJSCE - Paszke Michał (kl. 5)

II MIEJSCE - Bartlewicz Szymon (kl. 7)

III MIEJSCE - Dutka Jan (kl.5)

Zobacz zdjęcia

 
Wieści z przedszkola- STYCZEŃ 2018 r.

Święto Babci i Dziadka


19 stycznia 2018 r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przybyli goście mogli wysłuchać i obejrzeć przygotowane specjalnie na ich święto wierszyki, piosenki oraz tańce, które zaprezentowali swoim babciom i dziadkom przedszkolacy. Dzieci złożyły także najserdeczniejsze życzenia i obdarowali najbliższych pięknymi laurkami. Po części oficjalnej na wszystkim czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Zobacz zdjęcia.


Zajęcia biblioteczne przedszkolaków


25 stycznia, w ramach realizowanego projektu "W krainie śniegu i lodu", Starszaki uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych, w czasie których dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o Antarktydzie i Arktyce, o panującym tam klimacie i zamieszkujących te miejsca zwierzętach. Dzieci wysłuchały również fragmentu książki Cz. Centkiewicza "Anaruk, chłopiec z Grenlandii", poznając w ten sposób życie i zwyczaje Eskimosów. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana przez panią Asię wystawa książek poświęcona omawianej tematyce. Przedszkolaki przekonały się, że książki to wielka skarbnica wiedzy o świecie. W celu wzbogacenia wiadomości o "białych krainach", dzieci wypożyczyły interesujące je książeczki, które wykorzystane zostaną w czasie zajęć i zabaw w sali. Galeria

Przedszkolaki na planie filmowym

29 stycznia przedszkolaki wyjechały do MOK-u w Lesznie, gdzie uczestniczyły w interaktywnym widowisku, zorganizowanym przez TEATR SHOW z Wrocławia, pt.: „Szewczyk Dratewka na planie filmowym”. Dzieci poznały techniki nowoczesnych mediów, zobaczyły jak na planie zdjęciowym pracuje ekipa filmowa, czyli operator kamery, realizator obrazu, dźwiękowiec, reżyser oraz aktorzy, którzy wystąpili w roli gospodarzy widowiska. Na scenę zapraszane były również dzieci, które wcielały się w różne role. Z naszego przedszkola bilety szczęścia, które upoważniały do zagrania roli w filmie o Szewczyku Dratewce przypadły w udziale Lence G., Madzi O., Hubertowi K. i Mikołajowi M. W wyniku odbytych warsztatów, min. także z udziałem naszych przedszkolaków powstanie film, który po zmontowaniu zostanie przesłany do naszej placówki i będziemy mogli go wspólnie wszyscy obejrzeć. Galeria

 
Wycieczka do schroniska dla zwierząt

W piątek 12 stycznia 2018 r. dzieci z kółka ekologicznego uczestniczyły w wycieczce do schroniska dla zwierząt w Henrykowie. Głównym celem wycieczki było przekazanie w ramach akcji „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę” zebranej karmy dla zwierząt.

 
Dzień Kubusia Puchatka

18 stycznia 2018 r. w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka. Z tej okazji bohaterami zajęć w klasach I- III byli mieszkańcy Stumilowego Lasu. W tym wesołym dniu dzieci przyniosły do szkoły misie oraz pluszowych przyjaciół Kubusia Puchatka, obejrzały prezentację na temat tego bohatera i jego autora, słuchały bajeczki o Kubusiu, a na koniec wykonały w grupach piękne prace plastyczne. W ten sposób na korytarzu szkolnym powstała Kubusiowi galeria. Zobacz zdjęcia.

 
Koncert Noworoczny

W niedzielę 7 stycznia 2018 r. odbył się w naszej szkole trzeci już Koncert Noworoczny. Przed koncertem radna Rady Miejskiej w Osiecznej- pani Zofia Biała oraz Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna- pan Stanisław Glapiak złożyli wszystkim noworoczne życzenia. Gwiazdą tegorocznej imprezy była Krystyna Giżowska, która zaśpiewała zarówno pastorałki, jak i inne piosenki ze swojego repertuaru, m.in. „Nie było Ciebie tyle lat”, „Przeżyłam z Tobą tyle lat”, „Złote obrączki”, „Dwa serca jak pociągi dwa”. Po występie piosenkarki kolędę „Cicha noc” wykonał duet w składzie: Dominika Jurczyńska i Bartosz Wudarczak. Po piątoklasistach zaprezentowali się przedszkolacy, którzy zaśpiewali pastorałkę „Leć, kolędo w świat” i kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz zatańczyli ze wstążkami do utworu Fryderyka Chopina „Spring Waltz”. Dziękujemy Panu Burmistrzowi za organizację tego pięknego koncertu oraz wszystkim osobom zaangażowanym w jego przygotowanie- Dyrektorowi Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej- panu Zbigniewowi Schulzowi, Sołtysowi Świerczyny- panu Adamowi Pawlickiemu i Radzie Sołeckiej oraz nauczycielom Zespołu Szkół w Świerczynie. Zobacz zdjęcia.

 
XIII Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy

4 stycznia 2018 r. w Zespole Szkół w Kąkolewie odbył się XIII Międzyszkolny Konkurs Śpiewaczy, w którym wzięło udział ponad 90 uczniów z ośmiu szkół. Naszą szkołę reprezentowali: Artur Paizert z klasy III, Marianna Dutka z klasy III, duet: Bartosz Wudarczak i Dominika Jurczyńska z klasy V oraz Jakub Kolańczyk z klasy VII. Jakub za piękne wykonanie utworu „Mario, czy już wiesz” otrzymał Nagrodę Dyrektora Centrum Kultury i Biblioteki w Osiecznej, natomiast Artur Paizert może pochwalić się wyróżnieniem. Dziękujemy organizatorom za świetne przygotowanie konkursu.

 
Koncert Noworoczny

 
Plan zajęć dodatkowych w styczniu

Plan zajęć dodatkowych w styczniu- KLIKNIJ

 
Wieści z przedszkola - grudzień 2017

Spotkanie przy choince

Okres świąteczny to czas radosnych spotkań w gronie najbliższych. 20 grudnia odbyło się w naszym przedszkolu uroczyste spotkanie gwiazdkowe, w którym uczestniczyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta i Gminy w Osiecznej p. Stanisław Glapiak, radni: p. Zofia Biała i p. Zbigniew Demski oraz rodzice. O przedszkolakach nie zapomniał także Gwiazdor, który przybył z wielkim workiem prezentów. Podniosła atmosfera uroczystości udzieliła się wszystkim, a składane życzenia, kolędy, świąteczne wierszyki i piosenki wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Galeria

Spotkanie opłatkowe

22 grudnia cała przedszkolna społeczność zasiadła wokół choinki, aby wspólnie kolędować. Niezwykle wzruszającym momentem dla dzieci było łamanie się opłatkiem i składanie sobie świątecznych życzeń. Następnie wszyscy zasiedli do stołu, na którym królowały pierniczki upieczone przez przedszkolaków.

 
Gwiazdka w szkole

W piątek 22 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Wigilię Bożego Narodzenia. Uczniowie spotkali się przy wspólnym stole, składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem, śpiewali kolędy. Do uczniów klas I - III przyszedł długo oczekiwany Gwiazdor z wielkim workiem pełnym prezentów. Uradowane dzieci zaśpiewały mu kolędę i zaprosiły do siebie do domów także w niedzielę. Klasa III przygotowała krótką inscenizację pt. „Przy wigilijnym stole”. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku i herbatki przygotowanego przez niezawodne mamy uczniów i p. Renię.  Zobacz zdjęcia.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 8

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 54 gości