Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start
Wieści z przedszkola- marzec

Warsztaty ekologiczne w przedszkolu

Dnia 6 marca odbyły się warsztaty ekologiczne pt.: "Hałas to też zanieczyszczenie". Pani J. Piwońska z EKOSFERY wyjaśniła dzieciom co to jest hałas i jak on negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka, omówiła również źródła hałasu, które mogą być zależne i niezależne od nas samych. Dzieci rozróżniały dźwięki przyjemne i nieprzyjemne dla ucha, poznały budowę narządu słuchu, dowiedziały się, jak to się dzieje, że słyszymy różne dźwięk i jak można eliminować hałas z naszego otoczenia. Wielkie zainteresowanie wzbudziły specjalne urządzenia takie jak: decybelomierz i analizator hałasu w formie modelu sygnalizatora ulicznego, za pomocą których dzieci oceniały natężenie hałasu w przedszkolu w różnych sytuacjach. Galeria

Dzień Kobiet w przedszkolu

Z okazji tego dnia niezwykłego, chłopcy życzyli paniom i koleżankom wszystkiego najlepszego, obdarowując je słodkimi upominkami oraz przygotowanymi kwiatkami. Radosna i odświętna atmosfera panowała przez cały dzień pobytu dzieci w przedszkolu. Galeria

Konkurs recytatorski w przedszkolu

Dnia 13 marca odbyła się kolejna edycja konkursu recytatorskiego pt. "Mój ulubiony wierszyk" Udział w konkursie umożliwił chętnym dzieciom zaprezentowanie swoich zdolności artystycznych. Konkurs wspierali rodzice przygotowując swoje pociechy do występu. Jury w składzie p. Wioletta Klak i p. Anita Podrzycka oceniało występy dzieci w dwóch kategoriach: dzieci 3-4 letnie i 5-6 letnie. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu, niektórzy rodzice zadbali również o stosowne rekwizyty i piękne stroje. A oto wyniki konkursu: w kategorii dzieci 3-4 letnich I miejsce zajęła Matylda Gąsiorek, II miejsce zajął Filip Kwieciński, III miejsce zajęła Laura Wojtkowiak, wyróżnienie otrzymali: Julia Werno, Piotr Marszałek, Beata Sznabel i Natan Wojtkowiak. W kategorii dzieci 5-6 letnich I miejsce przypadło Michalinie Skrzypczak, II miejsce zajęła Magda Olejnik, a III miejsce - Kamil Łagoda. Wyróżnienia otrzymali:  Zuzanna Kurzawa, Kamila Łagoda, Blanka Nagła, Vanessa Przybylska i Jadzia Wojciech. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom. Galeria

Teatrzyk w przedszkolu

15 marca przedszkolaki obejrzały przedstawienie teatralne pt.: "Wiosenna euforia" w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej KANON z Krakowa. Przedstawiona historia opowiadała o przygodach koziołka Mietka, wiewiórki Basi, dzika Władka oraz pani Łosiowej. Dzieci wzbogaciły wiadomości na temat przedwiośnia, m.in. budzących się z zimowego snu zwierząt, przylotu ptaków, kwitnienia pierwszych wiosennych kwiatków. Nie zabrakło też wątków ekologicznych dotyczących dbania o czystość środowiska, w którym żyjemy. Przedstawienie pełne humorystycznych dialogów i wesołej muzyki dostarczyło dzieciom wiele radości i wzruszeń. (Galeria)

Przedszkolaki witają wiosnę

Zgodnie z tradycją, 21 marca przedszkolacy w kolorowym korowodzie, niosąc swoje marzanny, udali się do przedszkolnego ogrodu, gdzie wierszem i piosenką pożegnały zimę i powitały wiosnę. Po skończonej ceremonii spalenia kukieł, wszyscy rozbiegli się po ogrodzie w poszukiwaniu oznak wiosny. Oprócz wielu zwiastunów takich jak: młode trawki, pąki na drzewach, młode listki na krzaczkach, kwitnące kwiatki na skarpie, żuczka, który obudził się z zimowego snu, dzieci odnalazły kosz pełen słodyczy oraz list od pani wiosny, w którym wszystkich pozdrowiła i obiecała, że wkrótce przybędzie. Galeria

Konkurs plastyczny: "Ulubiona Postać z utworu Jana Brzechwy"

W konkursie plastycznym "Ulubiona Postać z utworu Jana Brzechwy ", którego organizatorem było Przedszkole Samorządowe "Akademia Pana Kleksa" w Osiecznej, nasze przedszkole reprezentowały :Ewa Stróżyńska, Alicja Pazoła i Vanessa Przybylska z grupy Starszaków oraz Zosia Pazoła i Matylda Gąsiorek z grupy Maluchów. Jury nie przydzieliło głównych nagród ze względu na wysoki poziom wszystkich prac konkursowych. Najciekawsze prace zostały jednak wyróżnione. Z naszego przedszkola wyróżnienie otrzymały: Ewa Stróżyńska za pracę pt. "Kaczka Dziwaczka" i Alicja Pazoła za ilustrację do wiersza "Stonoga". Gratulujemy! Galeria

 
„Popołudnie z panem Andersenem”

W dniu 20 marca 2017 r. uczniowie klas I- III uczestniczyli w „Popołudniu z panem Andersenem” w ramach projektu „W Krainie Baśni Andersena”. Na początku spotkania pani dyrektor przedstawiła prezentację dotyczącą życia i twórczości Hansa Christiana Andersena, następnie zaproszeni goście czytali dzieciom wybrane baśnie autora. Uczniowie mogli także wziąć udział w zabawach integracyjnych, a na zakończenie posilić się zdrowymi kanapkami przygotowanymi przez mamy uczniów. Kolejnym etapem projektu będzie konkurs plastyczny „Moja ilustracja do wybranej baśni Andersena”, natomiast w kwietniu wybrani uczniowie wezmą udział w konkursie dotyczącym znajomości baśni. Zobacz zdjęcia.

 
Warsztaty profilaktyczne dla uczniów

Dnia 20 marca 2017 r. w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne dla uczniów, które prowadziła pani Emilia, pracownik firmy PROGRES - Instytut Rozwoju i Edukacji z Rzeszowa. Warsztaty dla uczniów klasy VI poświęcone były asertywności „Jaka myśl, takie uczucie i czyn - o znaczeniu asertywności”. W klasach IV i V zrealizowano warsztaty z zakresu radzenia sobie z emocjami pt. „Lawina emocji” - co nam w duszy gra? Natomiast podczas spotkania dla klas I-III poruszano temat efektywnego uczenia się - mnemotechniki, pt. „Zainspirować, zrozumieć, zapamiętać”. Uczestnicy szkolenia wykazali się aktywną współpracą z prowadzącą.

 
Dzień Morza

Dnia 17 marca obchodziliśmy Dzień Morza. Światowy Dzień Morza jest świętem mającym na celu zwrócenie uwagi na to, że morze jest naszym wspólnym dobrem i bardzo istotna jest dbałość o ochronę środowiska morskiego. Tego dnia uczniowie przyszli ubrani w różnych odcieniach niebieskiego. Najstarsi uczniowie szkoły zaprezentowali na lekcji strój plażowy, wykonali pocztówkę z wakacji oraz ułożyli wiersz o tematyce wakacyjnej. Wojtek i Jakub z klasy VI podczas przerw sprawdzali wiedzę uczniów na temat Morza Bałtyckiego zadając różne pytania i zagadki, a poprawne odpowiedzi nagradzali cukierkami. Uczniowie V i VI na lekcji przyrody słuchali muzyki relaksacyjnej - szum morza i odgłosy mew.

 
Kolejne spotkanie z panią pielęgniarką

„Zdrowe zęby mam, bo zawsze o nie dbam”.

8 marca w klasie II ponownie gościła pani pielęgniarka. Tym razem rozmawiała z dziećmi na temat higieny jamy ustnej: o rodzajach zębów i ich roli, sposobach zapobiegania próchnicy. Przyniosła ze sobą makietę zębów i szczotki, plakaty oraz film. Zademonstrowała uczniom technikę prawidłowego mycia ząbków, poinformowała, jaką używać szczoteczkę i pastę do zębów. Dzieci były zainteresowane tematem i ciągle włączały się do rozmowy. Spotkania z panią pielęgniarką są związane z zajęciami na temat zdrowia, które realizowane są aktualnie w klasie II.

 
Dzień Kobiet

8 marca obchodziliśmy w naszej szkole Święto Kobiet. W każdej klasie panowie złożyli życzenia swoim koleżankom i paniom nauczycielkom, wręczyli także słodkie upominki oraz kwiaty. Tego dnia został również zorganizowany konkurs na „Najsympatyczniejszą dziewczynę”. W klasach I- III zwyciężczynią konkursu została Natasza Bujak, a w klasach IV- VI chłopcy wybrali Maję Strzelczyk. Gratulujemy!

 
Projekt "Sport to zdrowie"

7 marca uczniowie klasy II zorganizowali szkolne zawody sportowe klas I- III. Były one efektem realizowanego klasowego projektu pt. „Sport to zdrowie”. Dzieci, w grupach miały do wykonania zadania. Pierwsza grupa samodzielnie zrobiła zaproszenia dla klas I i III na zawody sportowe oraz plakaty informujące o turnieju. Grupa druga miała za zadanie przeprowadzić wywiady ze znanymi im sportowcami lub osobami, które zajmowały się sportem. Kolejna grupa przygotowała album oraz mapę miejsc w szkole i okolicy, w których można uprawiać sport. Ostatnia grupa zajęła się całą oprawą turnieju. Do ich obowiązków należało wykonanie dyplomów, medali, wybranie konkurencji sportowych, a także przeprowadzenie zawodów. Uczniowie klasy drugiej wspaniale wywiązali się ze wszystkich swoich zadań. Była to nauka samodzielności oraz odpowiedzialności za realizację otrzymanych zadań.

 
Międzynarodowy Dzień Pisarzy

3 marca to Międzynarodowy Dzień Pisarzy, który został  ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Z tej okazji biblioteka szkolna wraz z wychowawcami zorganizowała  na korytarzu szkolnym wystawę książek ulubionych pisarzy uczniów oraz gazetkę na ten temat. W młodszych klasach czytało się książeczki. Uczniowie klasy VI wcielili się w role pisarzy- napisali książkę, opartą na ich autorskiej fabule. Klasa V natomiast zabawiła się w ilustratorów i wykonała ilustracje do legendy W. Chotomskiej pt. „Złota kaczka”.

 
Wieści z przedszkola- luty

Okres zimowych ferii minął bardzo szybko. Dzieci z radością powróciły do przedszkola aby wspólnie, wesoło bawić się z kolegami i koleżankami, poszerzać swoja wiedzę i umiejętności, zdobywać nowe doświadczenia.

23 lutego, w Tłusty czwartek czekała na dzieci słodka niespodzianka. Pani Ewa upiekła dla wszystkich smaczne, pachnące, chrupiące chruściki. Dzieci z wielkim apetytem objadały się słodkimi wypiekami poznając tradycje kończącego się karnawału.

27 lutego przedszkolaki z inicjatywy Rady Rodziców wyjechały do Zaczarowanego Świata Zabaw w Lesznie, gdzie miło i aktywnie spędziły czas, mając do dyspozycji: małpi gaj, labirynty, ruchome pomosty, zjeżdżalnie, baseny z piłeczkami, samochody, trampoliny, armatki pneumatyczne oraz nowoczesną podłogę interaktywną i wiele innych zabawek. Nie zabrakło tez smacznego poczęstunku i spotkania z tygryskiem. Nasze przedszkolaki spędziły w sali zabaw wiele radosnych i niezapomnianych chwil, wszyscy bawili się wspaniale. Mimo, że dzieci wróciły do przedszkola zmęczone były bardzo zadowolone i szczęśliwe.

 
Spotkanie z panią pielęgniarką

1 marca uczniowie klasy II gościli na zajęciach panią pielęgniarkę, która przedstawiła dzieciom wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Pokazała, co powinno znaleźć się w apteczce oraz do czego powinno służyć.  Zademonstrowała na ochotnikach właściwe zakładanie przylepców, bandaży, chusty. Dzieci nauczyły się jak opatrywać rany. Pani pielęgniarka zwróciła także uwagę na oznakowanie każdej apteczki za pomocą symbolu węża Eskulapa lub krzyża. Dziękujemy za poświęcony czas i przekazaną wiedzę.

 
Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

Okres nauki w szkole, to czas wytężonej pracy. Po zmaganiach konkursowych podczas etapu szkolnego Jan Dutka i Wojciech Biały zdobywając wymaganą liczbę punktów zakwalifikowali się do etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W czwartek 16 lutego w Szkole Podstawowej nr 5 w Lesznie odbył się etap rejonowy tego konkursu. Uczniowie reprezentujący naszą szkołę wykazali się ogromną wiedzą przyrodniczą. Miło nam poinformować, że Wojtek będzie reprezentować naszą szkołę podczas etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy uczniom ogromnego sukcesu!

 
Świat ptaków Jeziora Łoniewskiego

W środę, 22 lutego 2017 r. uczniowie klas I- III spotkali się z ornitologiem Panem Januszem Stępniewskim. Dzieci miały okazję obejrzeć ciekawą prezentację na temat "Fascynujący świat ptaków Jeziora Łoniewskiego". Dowiedziały się, że wokół jeziora występuje aż 214 gatunków ptaków, dlatego jest ono uważane za jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Polsce dla pasjonatów ptaków. Dziękujemy za wspaniałą lekcję przyrody.

 
Wycieczka do Wrocławia

W dniu 21 lutego 2017 r. wszyscy uczniowie szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia. Dzieci obejrzały tam spektakl w Operze Wrocławskiej pt. „Alicja w Krainie Czarów”, barwną historię o małej dziewczynce, która we śnie zbłądziła w krainie, w której wszystko jest możliwe. Zwiedziły także wystawę „1000 lat Wrocławia” w Muzeum Historycznym-  jedyną ekspozycję we Wrocławiu prezentującą pełny obraz dziejów stolicy Dolnego Śląska. Na zakończenie obejrzały panoramę Wrocławia i okolic z punktu widokowego, który mieści się na 49 piętrze wieżowca Sky Tower- najwyższego budynku w Polsce. Całą tę niezapomnianą przygodę dzieci zawdzięczają Radzie Rodziców, która zorganizowała wycieczkę i opłaciła koszty. Dziękujemy!

 
Konkurs Przyrodniczy „Ptaki Polski”

W naszej placówce w styczniu odbył się etap szkolny organizowanego przez PTOP „Salamandra” Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych „Ptaki Polski”. Wyniki są następujące: I miejsce Paweł Kaźmierczak, II miejsce Jan Dutka, III miejsce Wojciech Biały, IV miejsce Dominik Śląski, V miejsce Maja Strzelczyk. Osoby z największą liczbą punków, czyli Paweł, Janek i Wojtek będą reprezentować naszą szkołę podczas etapu wojewódzkiego tego konkursu. Serdecznie gratulujemy laureatom.

 
Walentynki

Z okazji walentynek Samorząd Uczniowski, jak co roku, zorganizował z tej okazji pocztę walentynkową oraz przygotował okolicznościową gazetkę. Każdy uczeń, nauczyciel i pracownik naszej szkoły został obdarowany symbolicznym serduszkiem – naklejką.

 
Zabawa karnawałowa

W dniu 11 lutego, z inicjatywy Rady Rodziców Przedszkola w Świerczynie, odbyła się zabawa karnawałowa, w której oprócz rodziców i ich gości uczestniczyli: Burmistrz Miasta i Gminy Osieczna pan Stanisław Glapiak wraz z żoną, radni Rady Miejskiej w Osiecznej – pani Zofia Biała, Zbigniew Demski i Robert Skrzypek ze współmałżonkami oraz sołtys Świerczyny – pan Adam Pawlicki z żoną. W organizację zabawy zaangażowali się rodzice i dziadkowie naszych przedszkolaków oraz pracownicy Zespołu. Uczestników imprezy do tańca zagrzewał didżej Patryk, a w kuchni królowała niezastąpiona pani Ewa. Dziękujemy: wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji zabawy  oraz licznym sponsorom za wsparcie rzeczowe.

 
Zajęcia sportowe podczas ferii

Podczas ferii zimowych odbywały się zajęcia rekreacyjno- sportowe prowadzone w ramach programu „Szkolny Klub Sportowy”. Uczestniczyli w nich przede wszystkim uczniowie z klas I-III. Zajęcia były prowadzone w formie gier i zabaw ruchowych.

 
Wycieczka świetlicy środowiskowej

Dnia 6 lutego uczniowie ze świetlicy środowiskowej pod opieką pań Anity Podrzyckiej i Hanny Jakubowskiej z samego rana udali się na lodowisko do Leszna, gdzie świetnie radzili sobie na tafli lodowej. Uczestniczyli również w seansie filmowym pt. „Ostatni smok świata” w kinie Cinema 3D. Uwieńczeniem wyjazdu był pobyt w restauracji Mc’Donalds.

 
Wizyta w schronisku dla zwierząt w Henrykowie

Okres nauki w szkole jest najwłaściwszy do rozwijania postaw otwartości i wrażliwości na potrzeby innych. Nasi uczniowie postanowili zaangażować się w akcję zbiórki akcesoriów i karmy dla zwierząt z Międzygminnego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Henrykowie. Najpierw szóstoklasiści przygotowali plakaty zachęcające do włączenia się w tę zbiórkę. Do udziału w niej starano się zmobilizować całą społeczność szkolną. Dnia 27 stycznia uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami złożyli wizytę w schronisku dla bezdomnych zwierząt, zapoznali się z jego funkcjonowaniem oraz przekazali zgromadzone dary dla psów i kotów. Była to pouczająca lekcja odpowiedzialności za zwierzęta. Dziękujemy wszystkim, którzy postanowili wesprzeć naszą akcję.

 
Balik karnawałowy połączony z Dniem Babci i Dziadka

26 stycznia w klasach I- III został zorganizowany balik karnawałowy połączony z Dniem Babci i Dziadka. Z tej okazji uczniowie przedstawili program artystyczny na podstawie wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima. Dziadkowie zachwycali się pięknymi strojami dzieci, grą aktorską, muzyką oraz śpiewem swoich wnucząt. Niesamowite wrażenie zrobił na seniorach taniec grupowy do nowoczesnej muzyki. Po występie zaproszono gości na poczęstunek przygotowany przez rodziców naszych uczniów. Potem przyszedł czas na spalenie kalorii po pysznych słodkościach, toteż rozpoczęły się wspólne zabawy i tańce. Ponadto odbyła się sesja zdjęciowa, na której dziadkowie za niewielką opłatą mogli uwiecznić chwile z wnukami.

 
Gminny Drużynowy Konkurs Matematyczny

20 stycznia dziewięcioro uczniów z klas IV-VI (Paweł Kaźmierczak, Patryk Konieczny, Bartosz Wudarczak, Oliwia Tadeusz, Maksymilian Matusz, Damian Michalak, Jakub Kolańczyk, Marcin Strzelczyk i Szymon Bartlewicz) wzięło udział w Gminnym Drużynowym Konkursie Matematycznym w Zespole Szkół w Osiecznej pt. „Co trzy głowy, to nie jedna”. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowań matematycznych i historycznych, uczenie współpracy w grupie, współzawodnictwa, integracja członków grupy rówieśniczej z różnych szkół. W dwuetapowym konkursie uczniowie rozwiązywali zadania logiczne oraz zadania, których tematyka związana była z Powstaniem Wielkopolskim. Po części konkursowej uczniowie uczestniczyli w seansie mobilnego planetarium, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 9 z 10

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości