Zespół Szkół w Świerczynie - Gmina Osieczna - Powiat leszczyński
Start
Mistrzostwa w halowej piłce nożnej

LESZCZYŃSKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Dnia 26.10.2017 zostały rozegrane Mistrzostwa w piłce halowej (powiatu), w których wzięli udział uczniowie z naszej szkoły.  Do turnieju zgłosiło się 8 innych drużyn: Sp Pawłowice, Sp Dąbcze, Sp Nowy Belęcin, Sp Rydzyna, Sp Kąkolewo, Sp Święciechowa, Sp Osieczna oraz Sp Drobnin. Nasza drużyna będąc w Grupie B rozegrała 3 mecze. Pierwszy mecz z Pawłowicami zakończył się przegraną, mecz kolejny z Dąbczem zremisowaliśmy 3:3, natomiast trzeci mecz z z Osieczną zwyciężyliśmy 6:1 i znaleźliśmy się w półfinale, podobnie jak Drobnin, a z Grupy A drużyna z Pawłowic i Kąkolewa. Niestety w półfinale nie udało nam się pokonać drużyny z Pawłowic, co spowodowało, że zmierzyliśmy się z drużyną z Sp Kąkolewo o 3 miejsce. Mecz zakończyliśmy zwycięstwem, dzięki czemu uczniowie ze Świerczyny wrócili z brązowym medalem. Mistrzami okazała się drużyna z Pawłowic natomiast srebrny medal przypadł uczniom z Drobnina. Zobacz zdjęcia.

Skład drużyny:

Szymon Bartlewicz

Michał Paszke

Damian Michalak

Patryk Konieczny

Adam Gralak (bramkarz)

Paweł Kaźmierczak (bramkarz)

Mikołaj Kowalski

Maciej Kowalski

Oliwier Rozwalka

Antoni Sielatycki

 
Sztafetowe biegi przełajowe

LESZCZYŃSKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Dnia 4 października 2017 r. w Parku Jonstona w Lesznie odbyły się Sztafetowe biegi przełajowe chłopców i dziewcząt. Z naszej szkoły wzięła w nich udział drużyna chłopców. W sztafecie wystartowali uczniowie z 11 szkół. Rywalizacja była bardzo duża. Chłopcy ze Świerczyny zdobyli IX miejsce. Zobacz zdjęcia.

W skład sztafety wchodzili:

Szymon Bartlewicz

Mikołaj Kowalski

Michał Paszke

Maciej Kowalski

Damian Michalak

Bartosz Wudarczak

Oliwier Rozwalka

Patryk Konieczny

 
Pasowanie na Ucznia

30 października 2017 r. pierwszoklasiści zostali oficjalnie pasowani przez panią dyrektor na uczniów Szkoły Podstawowej w Świerczynie. Był to wyjątkowy dzień nie tylko dla samych najmłodszych, ale także dla ich rodziców. Dzieci oczywiście musiały sobie zasłużyć na wejście w poczet uczniów, dlatego recytowały wierszyki, śpiewały piosenki i odgadywały zagadki. Program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem wychowawczyni- pani Darii Książek, a całość prowadziły uczennice klasy IV. Na pamiątkę dzieci otrzymały upominki od rodziców, przedszkolaków oraz swoich starszych kolegów. W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, który przygotowali dla swoich pociech sami rodzice. Cieszymy się, że powiększyło się nasze szkolne grono i życzymy pierwszoklasistom samych szóstek i zielonych "minek" z zachowania :)

 
Zajęcia pozalekcyjne

HARMONOGRAM ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH DLA UCZNIÓW KL IV – VII OD 30.10.2017 – 01.12.2017- KLIKNIJ

 
Wycieczka do Leszna

23 października dzieci klas I- III pojechały na wycieczkę do Leszna. W Miejskim Ośrodku Kultury obejrzały spektakl teatralny pt. „Bajka o dzielnym Szewczyku”, przygotowany przez Zespół Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa. Była to opowieść o biednym chłopcu, który wędrując po świecie często spotyka potrzebujących i nigdy nie zostaje wobec nich obojętny. Po udziale w spektaklu dzieci miały okazję spędzić aktywnie czas w sali zabaw. Celem wycieczki było podniesienie kompetencji kulturalnych w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, a także wyrabianie nawyku właściwego spędzania czasu. Zobacz zdjęcia.

 
Konkurs recytatorski

18 października chętne dzieci z klas I- III wzięły udział w pierwszym, szkolnym etapie konkursu recytatorskiego „Mój ulubiony wiersz”. Celem konkursu jest popularyzowanie poezji dziecięcej, promowanie sztuki żywego słowa oraz przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Konkurs jest trzyetapowy. Do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Kamil Wojciechowski, Marianna Dutka i Michalina Skrzypczak, którzy zajęli odpowiednio I, II i III miejsca. Gratulujemy. Drugi etap odbędzie się w listopadzie w Ośrodku Kultury w Święciechowie, gdzie zostanie wyłoniona „Złota Dziesiątka”- finaliści trzeciego etapu. Trzymamy kciuki za naszych reprezentantów. Galeria zdjęć.

 
Urodziny Książkowego Misia

16 października obchodziliśmy Urodziny Książkowego Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna we współpracy z biblioteką publiczną przygotowały wystawkę książek o misiach, na której nie mogło zabraknąć oczywiście Kubusia Puchatka, Uszatka i Paddingtona. Panie czytały też uczniom bajkę pt. „Zawsze mów prawdę”, w której głównymi bohaterami byli Kubuś Puchatek i jego przyjaciele. W bibliotece zagościł również miś „Miodzio”- przyjaciel przedszkolaków. Zobacz zdjęcia

 
Turniej piłki nożnej

15 października w sali gimnastycznej Zespołu miało miejsce sportowe wydarzenie- Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Osieczna. Wystartowały dwie drużyny przedszkolaków oraz trzy drużyny z klas I- III i trzy zespoły z klas IV- VII. Po kilku emocjonujących meczach nastąpiło wręczenie pucharów i medali oraz statuetek za tytuł „króla strzelców”. Królem strzelców wśród przedszkolaków został Kamil Łagoda, natomiast wśród uczniów: Mateusz Konieczny i Szymon Bartlewicz. Gratulujemy. Każda drużyna otrzymała także piłkę nożną, a każdy zawodnik koszulkę. Trybuny zapełnione były przez kibiców, zawodnikom kibicowali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo. Dziękujemy organizatorom. Zobacz zdjęcia.

 
Święto Edukacji Narodowej

Święto Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień nie tylko dla nauczycieli, ale dla wszystkich pracowników szkoły. Z tej okazji, 12 paździenika cała społeczność Zespołu zebrała się w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor złożyła życzenia i podziękowania swoim pracownikom oraz emerytowanym nauczycielom, wręczyła nagrody za wyróżniającą pracę. Do grona nagrodzonych w tym roku należą: p. Maria Ratajczak, p. Hanna Jakubowska, p. Joanna Marszałek, p. Joanna Smolna- Matyja, p. Ewa Matuszak, p. Krystyna Gorzelańczyk, p. Helena Gimzinska. Nagrodę Burmistrza otrzymała p. Anita Podrzycka. Gratulujemy. Aby uczcić ten dzień klasa III i VII oraz wybrani uczniowie z klas V i VI przygotowali apel, na którym przedstawili posiedzenie Rady Uczniowskiej, scenkę z krzyżówką, grę na kubkach, zaśpiewali piosenki, złożyli życzenia, zagrali na instrumentach, a na koniec wręczyli kwiaty. Zobacz zdjęcia.

 
Wybory do Samorządu Uczniowskiego

We wrześniu trwała kampania wyborcza do Samorządu Uczniowskiego. Uprawnieni do głosowania uczniowie klas II-VII dnia 3 października br. oddali swoje głosy na kandydatów. Skład Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2017/2018 jest następujący: przewodniczący Damian Michalak (uczeń klasy VI), sekretarz Szymon Bartlewicz (uczeń klasy VII), skarbnik Maja Strzelczyk (uczennica klasy VII), członkowie Komisji Rewizyjnej: Dominika Jurczyńska (uczennica klasy V), Alicja Banasik i Wiktoria Niwczyk (uczennice klasy IV). Opiekunami Samorządu Uczniowskiego zostały Pani Katarzyna Pawlicka i Pani Małgorzata Prymas.

 
GRA FATIMSKA

GRA FATIMSKA- regulamin i karta zgłoszenia- ZOBACZ TUTAJ

 
Wiadomości z przedszkola- PAŹDZIERNIK

Giełda jesienna

1 października zorganizowany został piknik rodzinny połączony z giełdą jesienną. Celem tej imprezy była integracja środowiska rodzinnego i lokalnego z przedszkolem. Rodzice wykazali wielkie zaangażowanie w przygotowanie stoisk konsumpcyjnych oraz loterii fantowej. Zebrane fundusze przekazano na konto Rady Rodziców - będą one wykorzystane na potrzeby przedszkola i przedszkolaków. Pogoda w tym dniu dopisała. Dzieci z całymi rodzinami i zaproszonymi gośćmi aktywnie spędziły niedzielne popołudnie na świeżym powietrzu, korzystając z atrakcji przedszkolnego ogrodu. Wielką niespodzianką okazały się bajkowe postacie - Tygrysek i Myszka, które towarzyszyły dzieciom we wspólnych zabawach. Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania tej wspaniałej imprezy - rodzicom, sponsorom oraz wszystkim uczestnikom pikniku. (Galeria)

 

Spotkanie z policjantami

3 października nasze przedszkole odwiedzili policjanci - starszy sierżant Damian Walenciak oraz aspirant sztabowy Daniel Kaminiarz. W czasie spotkania dzieci utrwaliły sobie podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, podróżowania samochodem oraz korzystania z rowerków. Omówiono również miejsca bezpiecznej zabawy. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia z bliska radiowozu i jego wyposażenia oraz zobaczenia i wysłuchania sygnałów świetlnych i dźwiękowych. W czasie spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera. Dzieci podziękowały policjantom za cenne uwagi i rady, wręczyły pamiątkowe laurki i zaśpiewały piosenkę pt."Halo, panie policjancie", utrwalając sobie numer alarmowy na Policję. (Galeria)

 

Dzień Edukacji Narodowej

12 października przedszkolaki uczestniczyły w uroczystej Akademii z okazji DEN. Wśród wielu życzeń skierowanych do pracowników naszego przedszkola przez panią dyrektor, zaproszonych gości, uczniów szkoły najmilsze były od naszych przedszkolaków. Dziękujemy rodzicom i dzieciom za wszelkie przejawy sympatii, za życzenia, kwiaty i pamiątkowe upominki. (Galeria)

 

Przedszkolaki poznają pracę pocztowców

10 i 16 października odbyły się spotkania przedszkolaków z panią Agnieszką Łagodą, która przybliżyła dzieciom wiedzę dotyczącą pracy na poczcie. Dzieci poznały zakres usług wykonywanych przez pocztowców, dowiedziały się jak prawidłowo adresować listy i przesyłki. Wielkie zainteresowanie wzbudziły wśród przedszkolaków przyniesione rekwizyty związane z pracą pocztowców, szczególnie strój listonosza noszony ponad 100 lat temu. Dzieci miały możliwość wykonania stempla pocztowego, otrzymały pamiątkowe naklejki z symbolem poczty, obejrzały również film edukacyjny „Przygody panny Kreseczki", omawiający drogę listu od adresata do nadawcy. W związku ze zbliżającym się świętem Pracowników Poczty Polskiej dzieci złożyły pani Agnieszce najserdeczniejsze życzenia. Galeria

 

Turniej piłki nożnej o Puchar Burmistrza

15 października przedszkolaki rywalizowały w zmaganiach piłkarskich o Puchar Burmistrza. Wszyscy zawodnicy wykazali wielką wolę walki, świadczą o tym zdobyte gole. Królem strzelców został Kamil Łagoda, który wbił  3 gole, 2 gole zdobył Zygmuś Wojciech i po 1 golu strzelili Oliwier Olejniczak i Hubert Koźlik. Wszyscy zawodnicy nagrodzeni zostali przez pana Burmistrza Stanisława Glapiaka pamiątkowymi medalami i upominkami. Każda drużyna otrzymała również puchar i piłkę. Gratulujemy wszystkim piłkarzom, dziękujemy za dostarczone emocje, życzymy dalszych sportowych sukcesów. Galeria

 

Teatrzyk w przedszkolu

17 października przedszkole gościło aktorów Teatru KANON z Krakowa. Dzieci obejrzały przedstawienie " Jesień na polanie ", którego tematyką przewodnią były zmiany zachodzące jesienią w lesie oraz przygotowanie zwierząt do zimy. Spektakl zawierał wiele humorystycznych scenek, które spowodowały, że dzieci często reagowały śmiechem. Po przedstawieniu przedszkolaki  wybrały się do lasu aby sprawdzić, czy faktycznie w lesie króluje  już jesień. Galeria

 

Pasowanie w szkole

30 października przedszkolaki wzięły udział w uroczystości szkolnej: pasowania na ucznia. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały program artystyczny przygotowany przez starszych kolegów z klasy I, a następnie uczestniczyły w ceremonii pasowania ich na uczniów szkoły podstawowej. Wszystkim pierwszakom życzymy wielu sukcesów w szkole. Galeria

 

Pasowanie w przedszkolu

31 października w obecności zaproszonych rodziców odbyło się w naszym przedszkolu pasowanie dzieci nowo przyjętych na przedszkolaka, a najstarszych przedszkolaków na starszaka. Dzieci zaprezentowały przygotowane na tą okazję części artystyczne, następnie złożyły ślubowanie, po którym pani dyrektor Wioletta Klak dokonała uroczystego pasowania. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy pasowany przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom a wszystkie przedszkolaki  obdarowano  upominkami, ufundowanymi przez Radę Rodziców. Po uroczystości rodzice zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek. Galeria

 
Pokaz historyczny

W środę 27 września uczniowie uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii – pokazie pt. „Rzymskie imperium i tradycje antyku” przygotowanym przez Grupę Artystyczną Rekonstrukto. Młodzi widzowie poznali genezę, podboje i przyczyny upadku imperium rzymskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się: ekwipunek i uzbrojenie legionisty z I wieku naszej ery, walki gladiatorów oraz techniki posługiwania się bronią białą. Niektórzy uczniowie mogli przekonać się na własnej skórze, w jaki sposób karano osoby, które nie przestrzegały prawa rzymskiego. Zobacz zdjęcia.

 
Zajęcia pozalekcyjne

Harmonogram zajęć pozalekcyjnych dla klas IV- VII w październiku - KLIKNIJ

 
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września obchodziliśmy w naszym Zespole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się także do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W tym dniu nauczyciele czytali dzieciom utwory tej pisarki. Młodsi uczniowie oraz przedszkolaki otrzymali także kolorowanki- w nagrodę za uczestnictwo i grzeczne słuchanie czytanych bajek. Czytanie na głos dzieciom stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Zachęcamy rodziców do codziennego, głośnego czytania swoim dzieciom.

 
Wiadomości z przedszkola- WRZESIEŃ

Rozpoczęcie roku szkolnego

1 września to dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2017/2018. Wszystkim przedszkolakom życzymy  miłych wrażeń, nowych przyjaźni i wiele radosnych chwil spędzonych wspólnie z rówieśnikami.

 

II Bieg Przedszkolaka

9 września Zosia Turbańska, Oliwier Olejniczak i Borys Sielatycki uczestniczyli w II Biegu Przedszkolaków, który odbył się na osieckim Orliku z okazji Narodowego Dnia Sportu. Dzieci wróciły z pamiątkowymi medalami, którymi pochwalili się w przedszkolu rówieśnikom, budząc wśród nich wielki podziw. Gratulujemy! Galeria

 

Akcja "Sprzątania Świata"

15 września, tradycyjnie, jak co roku przedszkolaki uczestniczyły w akcji "Sprzątania Świata". W tym dniu dzieci zaopatrzone w worki na śmieci i rękawice wyruszyły na wielkie porządkowanie ogrodu przedszkolnego i terenu wokół przedszkola. Tego typu działania proekologiczne uczą dzieci już od najmłodszych lat dbania o najbliższe środowisko i kształtują w nich prawdziwych miłośników przyrody. Galeria

 

Dzień Przedszkolaka

20 września - to Dzień Przedszkolaka. Aby uatrakcyjnić ten wyjątkowy dzień Rada Rodziców ufundowała dzieciom wyjazd do kina na film "Gang Wiewióra 2". Była to wzruszająca opowieść ekologiczna o zwierzętach parkowych, które walczyły o uratowanie swojego naturalnego środowiska, czyli miejskiego parku, który chciwy burmistrz chciał zamienić w Park Rozrywki przynoszący mu kolejne zyski. Galeria

 

Warsztaty kulinarne

26 września w grupie Starszaków zorganizowano warsztaty kulinarne inspirowane wierszem J. Brzechwy "Na straganie". Dzieci przyniosły różne warzywa z przydomowych ogródków i wspólnie z panią Ewą ugotowały pyszną zupę jarzynową. Była bardzo smaczna i szybko znikała z talerzy, a niektórzy prosili nawet o dokładkę. Zajęcia kulinarne cieszą się wśród dzieci wielkim zainteresowaniem i dużą aktywnością, dlatego będą organizowane jak najczęściej. Galeria

 

Dzień Głośnego Czytania

29 września - to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. W tym dniu odwiedziła przedszkolaków pani bibliotekarka J. Marszałek, która przybliżyła dzieciom postać poetki i pisarki J. Porazińskiej, której rocznica urodzin przypada właśnie 29 września. Pani Asia przeczytała dzieciom dwa jej utwory: wiersz pt.: "W Wojtusiowej izbie" i opowiadanie "Szewczyk Dratewka ". Każde dziecko otrzymało również ilustrację do kolorowania, upamiętniającą to ciekawe spotkanie. Galeria

 

Dzień Chłopaka

Dziewczynki i panie pamiętając o Święcie Chłopaka, które obchodzone jest 30 września, zaprosiły wszystkich chłopców do wspólnej zabawy, złożyły im serdeczne życzenia i obdarowały słodkim upominkiem. Na tę okazję powstał także wiersz:

„Chłopaki - przedszkolaki,

bez Was świat byłby smutny taki

Dlatego bądźcie zawsze z nami

z kochającymi Was dziewczynkami."

Galeria

 
Akcja „Sprzątanie Świata”

Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania, która odbywa się na całym świecie co roku w trzeci weekend września. Dnia 15 września br. uczniowie naszej szkoły wyposażeni w jednorazowe rękawice ochronne oraz worki foliowe wyruszyli, by uporządkować teren szkoły i jej okolice. Uczniowie klas I-III z wychowawcami wysprzątali boisko szkolne i plac przykościelny, natomiast chętni uczniowie klas IV-VII przydrożne rowy blisko szkoły. Dla młodych ekologów była to nauka odpowiedzialności za czystość najbliższego otoczenia.

 
Laureaci konkursu przyrodniczo-artystycznego

Tematyka V edycji konkursu przyrodniczo-artystycznego organizowanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego oraz Ligę Ochrony Przyrody w Poznaniu dotyczyła roślin pól, lasów i ogrodów. Zadaniem uczestników było przygotowanie jednej pracy literackiej lub pracy plastycznej. Na wyniki czekaliśmy całe wakacje. Laureatami konkursu pt. „Przyrodnicze rymowanie - otaczającego świata poznawanie. Rośliny wielkopolskich parków krajobrazowych” są: Weronika Szeląg, która zajęła I miejsce za wiersz „Dziewanna”, Dominik Śląski, który zajął II miejsce za wiersz „Ogórecznik lekarski” oraz Adam Gralak, który zajął III miejsce za rysunek „Lubczyk ogrodowy”. Serdecznie gratulujemy.

 
Pieczenie chleba

25 września w klasie III odbyły się warsztaty kulinarne z pieczenia chleba. Zajęcia te były podsumowaniem realizowanego przez kilka dni bloku tematycznego pt. „O chlebie”. Dzieci zapoznały się z przepisem, odmierzały składniki i łączyły je, aby powstało ciasto, które następnie odłożyły do wyrośnięcia. Po uformowaniu bochenka i ponownym wyrośnięciu ciasta w końcu nasz chlebek mógł trafić do piekarnika. Upieczony, pachnący, chrupiący, jeszcze ciepły, z masełkiem został od razu zjedzony przez uczniów. Uczniowie próbowali też innych domowych wypieków, które chętne dzieci przyniosły w ten dzień do klasy. Wszystkie chleby były pyszne, że palce lizać. Zobacz zdjęcia.

 
Projekt "Chciałbym to zobaczyć"

W klasie III przez 10 dni dzieci realizowały projekt edukacyjny pt. „Chciałbym to zobaczyć”. Należało opisać wybrane miejsce w Polsce. Grupy wybrały następujące miasta: Warszawa, Zakopane, Gdańsk, Kraków. Na początku omówiono zasady współpracy podczas wykonywania projektu, następnie dzieci dobrały się w grupy, wybrały liderów oraz miejsca, które chciały zareklamować. W domach wyszukiwały informacje o wybranym miejscu, korzystając z różnych źródeł wiedzy: atlasy, encyklopedie, internet, książki dla dzieci, legendy itp. Następnie opracowały plakaty lub przewodniki. 15 września dzieci zaprezentowały w grupach swoje projekty, które uatrakcyjniły takimi elementami jak: stroje regionalne, potrawy, muzyka, legendy. Celem projektu było nie tylko poszerzenie wiedzy o ciekawych miejscach w Polsce, ale także uczenie samodzielności, współpracy z innymi, wyszukiwanie informacji z różnych źródeł. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w realizację projektu, a liderzy grup wykazali się cechami przywódczymi, przydzielając zadania poszczególnym członkom grupy i czuwając nad ich realizacją. Zobacz zdjęcia.

 
Informacje o podręcznikach

Rodzice powinni zakupić następujące podręczniki i karty pracy do religii i języka niemieckiego:

klasa I- J. Szpet, D. Jackowiak- "Jesteśmy w rodzinie Pana Jezusa" (wyd. Św. Wojciech)

klasa II- J. Szpet, D. Jackowiak- "Kochamy Pana Jezusa" (wyd. Św. Wojciech)

klasa III- J. Szpet, D. Jackowiak- "Przyjmujemy Pana Jezusa" (wyd. Św. Wojciech)

klasa IV- J. Szpet, D. Jackowiak- "Jestem chrześcijaninem" (wyd. Św. Wojciech)

A. Potapowicz- "Punkt. Klasa 4" (WSiP)

klasa V- J. Szpet, D. Jackowiak- "Wierzę w Boga" (wyd. Św. Wojciech)

A. Potapowicz- "Punkt. Klasa 5" (WSiP)

klasa VI- J. Szpet, D. Jackowiak- "Wierzę w Kościół" (wyd. Św. Wojciech)

A. Potapowicz- "Punkt. Klasa 6" (WSiP)

klasa VII- J. Szpet, D. Jackowiak- "Spotkanie ze Słowem" (wyd. Św. Wojciech)

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 6 z 10

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości